Po skandalu w aquaparku. Do saun bez strojów kąpielowych -...

  Po skandalu w aquaparku. Do saun bez strojów kąpielowych - radzi specjalista

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sauna
  1/2
  przejdź do galerii

  Sauna ©arc.

  Jak zachować się w saunie? Przebywać tam nago czy może jednak z kostiumie kąpielowym? - to jedne z pytań, które pojawiają się po incydencie w Dąbrowie Górniczej. Specjalnie dla Czytelników Dziennika Zachodniego rad dla osób udających się do sauny udziela Leszek Pustułka, prezes Term Rzymskich w Czeladzi.
  Jak powinien wyglądać zgodny z tradycją i regułami pobyt w saunie?
  Przede wszystkim, trzeba zarezerwować wystarczającą ilość czasu. Całkowite minimum to dwie do trzech godzin. Przed pobytem w saunie obowiązkowo trzeba się wykąpać, a następnie znaleźć saunę lub łaźnię, pobyt w której najlepiej służy naszemu organizmowi. Osobom, które po raz pierwszy korzystają z saun służymy radą i pomocą w dobraniu odpowiedniego rodzaju sauny lub łaźni, tworząc dla tej osoby indywidualny program prawidłowego saunowania.
  Osoby, które uprawiają sport mają większą wydolność niż osoby siedzące przed telewizorem. W naszym obiekcie znajduje się dwanaście saun suchych i łaźni parowych z temperaturą od 40 do 100 stopni. Przebywamy tam od 10 do 20 minut, w zależności od temperatury.

  Co ze strojem?
  Do sauny fińskiej i łaźni wchodzimy bez kostiumów kąpielowych. Decydują o tym względy zdrowotne i higieniczne. W saunie intensywnie się pocimy, a skład naszego potu w 80 procentach podobny jest do składu moczu. To tak, jakby ktoś załatwił się do kostiumu kąpielowego, który wykonany jest ze sztucznego materiału. Przebywając w takim kostiumie w wysokich temperaturach istnieje niebezpieczeństwo poważnego poparzenia.

  Jak w takim razie przemóc własny wstyd?
  Jeżeli się wstydzimy, możemy zawinąć się ręcznikiem. Absorpcja ciepła jest ograniczona, a pocimy się w ręcznik.

  Co po saunie?
  Po pobycie w saunie obowiązkowo trzeba schłodzić organizm. Trzeba więc wejść pod prysznic, do studni albo do basenu. Organizm potrzebuje też wypoczynku, aby nie doszło do takich rzeczy jak omdlenia. Około od 15 do 30 minut powinniśmy odpocząć na leżakach czy kamiennych ławkach. Cykl nagrzewania, schładzania i odpoczynku powinniśmy powtórzyć trzy razy.

  Polska kultura przebywania w saunie jest inna niż za granicą?
  W Polsce nie ma wykształconej kultury bycia w saunie, tak jak w krajach skandynawskich czy za zachodnią granicą. U nas sauna nadal kojarzy się z pomieszczeniem wyłożonym boazerią, w którym jest ciepło i duszno. Szkoda, że w Polsce nie ma żadnych książek na ten temat. Przymierzam się cały czas do napisania takiej książki bądź przetłumaczenia jednej z książek niemieckich.

  Co zrobić, by uniknąć takich sytuacji jak głośna ostatnio sprawa z Dąbrowy Górniczej? Kontrola to jedyne wyjście?
  Kontrola w saunach musi być. Moi pracownicy na bieżąco monitorują obiekt. Gościom może to trochę przeszkadzać, ale tłumaczymy, że to dla ich bezpieczeństwa. Jest też sporo osób, które nie mają doświadczenia w korzystaniu z sauny i wówczas pracownicy obiektu zwracają im uwagę na prawidłowe zasady saunowania. Każdego gościa informujemy, że przy nieregulaminowym zachowaniu i niemoralnych propozycjach natychmiast zgłaszać trzeba to obsłudze. Częściej dotyczy to panów. Takie osoby dostają u nas najpierw żółtą, a potem czerwoną kartkę i dożywotni zakaz wstępu do Term Rzymskich. Zawsze reagujemy na takie rzeczy, bo reakcja być musi. Warunkiem wychwycenia przez obsługę wszystkich nieobyczajowych zachowań jest pomoc gości poprzez natychmiastowe zgłaszanie zaistniałej sytuacji obsłudze.

  Rozmawiał: Tomasz Szymczyk
  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   basen

   MaklerFX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Makler tak to juz jest na tych basenach

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A w Paniówkach otworzyli w hotelu Biały Dom saune dla wszystkich - bardzo tolerancyjna

   Saunowicz z Gliwic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Polecam nowo otwartą saunę w Paniówkach przy ulicy Darwina niedaleko Mikołowa bardzo kameralna a zarazem fajna sauna . Polecam szczególnie panom :-)))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zasady niezgodne z higieną nagość tego nie załatwi.

   saunowiczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

   Bez przesady! Zawsze saunowałam w bawełnianym bikini i robiłam to w 100% dobrze
   Nie obchodzi mnie czy obsłudze się to podoba czy nie-moja godność mój wybór!
   Argument że pot jest jak...rozwiń całość

   Bez przesady! Zawsze saunowałam w bawełnianym bikini i robiłam to w 100% dobrze
   Nie obchodzi mnie czy obsłudze się to podoba czy nie-moja godność mój wybór!
   Argument że pot jest jak mocz-beznadziejny.
   Pracownicy powinni dbać o to, by po takim wyjściu z 15 minutowego seansu w saunie, spłukać się pod prysznicem z tego ,,moczu" zanim wskoczy się to studni- bo co w tej studni jest po 100takich którzy nie stosują się do tej kolejności?-mocz?
   Niech udostępniają świeże ręczniki bez limitu to możemy wówczas powiedzieć że higiena rzeczywiście ma miejsce.
   He he - świadomość.
   Ja chodzę do sauny dwuosobowej-płacę za całość 40m2 na wyłączność bez studni ale przynajmniej nikt się na mnie nie patrzy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   giełda

   MaklerFX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   powinni zakladac czepki http://maklerfx.pl/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   AFERA ZAZDROŚCI ZE STRONY pana LESZKA PASTUŁKI

   saunowicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 13

   Witam serdecznie szanownych czytelników. Czytając artykuł Dziennika Zachodniego na temat Aquaparku Niemo w Dąbrowie Górniczej nie mogłem uwierzyć w to, co czytam. Osoba pisząca ten artykuł oraz...rozwiń całość

   Witam serdecznie szanownych czytelników. Czytając artykuł Dziennika Zachodniego na temat Aquaparku Niemo w Dąbrowie Górniczej nie mogłem uwierzyć w to, co czytam. Osoba pisząca ten artykuł oraz osoba, czyli redaktor naczelny zatwierdzający do druku te BREDNIE!!!! Albo dostali solidną łapówkę by coś takiego spreparować albo to wynik Kalesiostwa z Panem Pustułka z Term Rzymskich. Frekwencja odwiedzających sauny niemo jest wysoka, co wpłynęło na spadek odwiedzających Termy Rzymskie i coś trzeba było z tym zrobić. Najlepiej oczernić konkurencje ( tak jakby w nemo była sodoma i gomora a Termy to OAZ praworządności kultury i taktu) Ludzie na zdrowy rozsądek potraficie sobie wyobrazić sytuację, że wchodzicie do sauny a tam dzieje się orgia jak to opisano ( każdy normalny i rozsądny człowiek od razu zgłasza coś takiego obsłudze wskazując tych imprezowiczów. A fakty są takie, że niby osoba będąca tego świadkiem wychodzi spokojnie z sauny ( wychodząc mija obsługę na barze) idzie przez cały basen do szatni spokojnie się przebiera i wychodząc Z Aquaparku NIBY zgłasza to do Biura Obsługi Klienta. PARANOJA!!!!!!! Stek wyssanych bzdur nie czy mających się kupy. Takie czyny w miejscach publicznych są karane z art.140. Ludzi tego pokroju, którzy mają podobne zachowania musimy tępić i napiętnować gdyż obiekty takie jak sauny mają służyć wszystkim dla wypoczynki i relaksu a nie uprawianiu sex. Ogromna liczba klientów chodzących to tej sauny ( od lat!!!) Nigdy się nie spotkała z podobnym przypadkiem. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego ktoś potrafi napisać taki STEK BZDUR BEZINTERESOWNIE!!!! Nie mając żadnych dowodów, że tak było. Oparte wszystko zostało niby na opowieści Pseudo Klienta. Tyle w tym prawdy, co w Bajkach Andersena. Jest to intryga szyta grubymi nićmi mająca na celu zniechęcenie klientów a zarazem przejęcie tych zniesmaczonych Saunowiczów, Wzór do naśladowania Leszek Pustułka, prezes Term Rzymskich w Czeladzi. Szanowny Panie Redaktorze takim artykułem ośmiesza Pan sam siebie i powagę szanowanej gazety, jaką jest Dziennik Zachodni.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pustułka?

   mtt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 23

   Czyżby krewny przybladłej gwiazdy DZ? To ten sam, który zakapował na "Simona", właściciel kiedyś tam Zielonego Oczka? Jeżeli tak, to gratuluję eksperta. Ale coś mi się widzi, że ten "wywiad" to...rozwiń całość

   Czyżby krewny przybladłej gwiazdy DZ? To ten sam, który zakapował na "Simona", właściciel kiedyś tam Zielonego Oczka? Jeżeli tak, to gratuluję eksperta. Ale coś mi się widzi, że ten "wywiad" to ugodowe załatwienie sprawy w uniknięciu procesu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja tam

   Warszawiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 25

   nie chodze do sauny i nie mam problemu z bezpartyjnym durniem hehehehehehe!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PISOBOLSZEWICKA BANDA -MORDUJE ! ZACZĘŁO SIĘ !.

   bezpartyjny Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 73

   Prokuratura postawiła dziś zarzut 32-letniemu mężczyźnie, radnemu PiS powiatu legionowskiego, były kandydat tej partii do Parlamentu Europejskiego, pobił w Zakopanem ze skutkiem śmiertelnym...rozwiń całość

   Prokuratura postawiła dziś zarzut 32-letniemu mężczyźnie, radnemu PiS powiatu legionowskiego, były kandydat tej partii do Parlamentu Europejskiego, pobił w Zakopanem ze skutkiem śmiertelnym 25-latka z Warszawy.
   Prokuratura postawiła mu zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku za zdrowiu, którego następstwem była śmierć.
   Pytam się was pisowcy,dlaczego mordujecie Polaków.Nie mordujcie nas !. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lycz sie

   yorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 53

   idz do lykorza hopie,piszesz gupoty


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za pózno !

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 25

   jemu lekarz już nie pomoże to zaawansowane stadium kretynizmu takim się urodził tylko należy współczuć najbliższym !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spier ..dala trollu

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 65

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co ma sauna do wiatraka

   poraśka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 91 / 92

   !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama