18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po skandalu w aquaparku. Do saun bez strojów kąpielowych - radzi specjalista

Tomasz Szymczyk
Sauna
Sauna arc.
Jak zachować się w saunie? Przebywać tam nago czy może jednak z kostiumie kąpielowym? - to jedne z pytań, które pojawiają się po incydencie w Dąbrowie Górniczej. Specjalnie dla Czytelników Dziennika Zachodniego rad dla osób udających się do sauny udziela Leszek Pustułka, prezes Term Rzymskich w Czeladzi.

Jak powinien wyglądać zgodny z tradycją i regułami pobyt w saunie?
Przede wszystkim, trzeba zarezerwować wystarczającą ilość czasu. Całkowite minimum to dwie do trzech godzin. Przed pobytem w saunie obowiązkowo trzeba się wykąpać, a następnie znaleźć saunę lub łaźnię, pobyt w której najlepiej służy naszemu organizmowi. Osobom, które po raz pierwszy korzystają z saun służymy radą i pomocą w dobraniu odpowiedniego rodzaju sauny lub łaźni, tworząc dla tej osoby indywidualny program prawidłowego saunowania. Osoby, które uprawiają sport mają większą wydolność niż osoby siedzące przed telewizorem. W naszym obiekcie znajduje się dwanaście saun suchych i łaźni parowych z temperaturą od 40 do 100 stopni. Przebywamy tam od 10 do 20 minut, w zależności od temperatury.

Co ze strojem?
Do sauny fińskiej i łaźni wchodzimy bez kostiumów kąpielowych. Decydują o tym względy zdrowotne i higieniczne. W saunie intensywnie się pocimy, a skład naszego potu w 80 procentach podobny jest do składu moczu. To tak, jakby ktoś załatwił się do kostiumu kąpielowego, który wykonany jest ze sztucznego materiału. Przebywając w takim kostiumie w wysokich temperaturach istnieje niebezpieczeństwo poważnego poparzenia.

Jak w takim razie przemóc własny wstyd?
Jeżeli się wstydzimy, możemy zawinąć się ręcznikiem. Absorpcja ciepła jest ograniczona, a pocimy się w ręcznik.

Co po saunie?
Po pobycie w saunie obowiązkowo trzeba schłodzić organizm. Trzeba więc wejść pod prysznic, do studni albo do basenu. Organizm potrzebuje też wypoczynku, aby nie doszło do takich rzeczy jak omdlenia. Około od 15 do 30 minut powinniśmy odpocząć na leżakach czy kamiennych ławkach. Cykl nagrzewania, schładzania i odpoczynku powinniśmy powtórzyć trzy razy.

Polska kultura przebywania w saunie jest inna niż za granicą?
W Polsce nie ma wykształconej kultury bycia w saunie, tak jak w krajach skandynawskich czy za zachodnią granicą. U nas sauna nadal kojarzy się z pomieszczeniem wyłożonym boazerią, w którym jest ciepło i duszno. Szkoda, że w Polsce nie ma żadnych książek na ten temat. Przymierzam się cały czas do napisania takiej książki bądź przetłumaczenia jednej z książek niemieckich.

Co zrobić, by uniknąć takich sytuacji jak głośna ostatnio sprawa z Dąbrowy Górniczej? Kontrola to jedyne wyjście?
Kontrola w saunach musi być. Moi pracownicy na bieżąco monitorują obiekt. Gościom może to trochę przeszkadzać, ale tłumaczymy, że to dla ich bezpieczeństwa. Jest też sporo osób, które nie mają doświadczenia w korzystaniu z sauny i wówczas pracownicy obiektu zwracają im uwagę na prawidłowe zasady saunowania. Każdego gościa informujemy, że przy nieregulaminowym zachowaniu i niemoralnych propozycjach natychmiast zgłaszać trzeba to obsłudze. Częściej dotyczy to panów. Takie osoby dostają u nas najpierw żółtą, a potem czerwoną kartkę i dożywotni zakaz wstępu do Term Rzymskich. Zawsze reagujemy na takie rzeczy, bo reakcja być musi. Warunkiem wychwycenia przez obsługę wszystkich nieobyczajowych zachowań jest pomoc gości poprzez natychmiastowe zgłaszanie zaistniałej sytuacji obsłudze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Po skandalu w aquaparku. Do saun bez strojów kąpielowych - radzi specjalista - Dziennik Zachodni