Protest rolników w Brukseli. Unia obiecała im 500 mln euro...

  Protest rolników w Brukseli. Unia obiecała im 500 mln euro pomocy [ZDJĘCIA+VIDEO]

  Maciej Deja AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Protest rolników w Brukseli
  1/2
  przejdź do galerii

  Protest rolników w Brukseli ©Geert Vanden Wijngaert

  Rolnicy, głównie pochodzący z Belgii, Francji i Niemiec, zablokowali traktorami ulice dojazdowe przy budynkach Unii, głównie tych, w których spotykali się ministrowie rolnictwa. Według miejscowej policji Brukselę zablokowało około 1500 traktorów, a protestujących było niemal pięć tysięcy. Komisja Europejska zapewniła, że jest „w pełni świadoma trudnej sytuacji” producentów żywności. – Jesteśmy przygotowani na to, by wesprzeć protestujących odpowiednimi środkami – przekonuje wiceprezydent KE, Fin Jyrki Katainen.  BE RTL TVI/x-news


  Wsparcie finansowe trafi głównie do producentów mleka, którzy mocno ucierpieli w wyniku rosyjskiego embarga na żywność importowaną z Unii Europejskiej. Dla rolników oznacza to straty roczne w wysokości około 5,5 miliarda euro. Na spadek cen nabiału, ale także wołowiny i wieprzowiny wpływają również zmieniające się nawyki żywieniowe konsumentów i mniejszy popyt Chin. – Cena mleka spadła poniżej 30 eurocentów za litr. To nie wystarcza nawet na pokrycie kosztów produkcji – narzekali protestujący rolnicy.

  Francuski minister rolnictwa ocenił, że co dziesiąte gospodarstwo w jego kraju jest zadłużone. Producenci żywności, próbując poradzić sobie z kryzysem, zaciągnęli pożyczki na kwotę ponad miliarda euro.

  Zobacz także! Targi rolnicze - ekspozycja Chleb i Wędliny

  dziennikzachodni.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama