Nie będzie podziału gminy Świerklany. Referendum jest...

  Nie będzie podziału gminy Świerklany. Referendum jest nieważne

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak wyglądałyby obie gminy, gdyby doszło do podziału
  1/2
  przejdź do galerii

  Tak wyglądałyby obie gminy, gdyby doszło do podziału ©Infografika Marek Michalski

  Nie dojdzie - przynajmniej na razie - do podziału gminy Świerklany na dwie mniejsze gminy: Jankowice i Świerklany. Referendum, które dzisiaj odbyło się w tej podrybnickiej gminie, jest nieważne. Wszystko z powodu frekwencji, która wyniosła wprawdzie 27,08 procenta, ale to i tak za mało, by wyniki były wiążące. Do tego potrzebna była co najmniej 30-procentowa frekwencja. Do szczęścia mieszkańcom Jankowic zabrakło zaledwie 3 procent. - Głosowało 2498 osób, a uprawnionych było 9224 - mówi Zbigniew Kowalczyk, sekretarz gminy.
  - Bardzo nam przykro. Szkoda. Ale w poniedziałek mamy spotkanie komitetu, który zainicjował referendum. Wiem, że są już jakieś nowe pomysłu doprowadzenia do podziału gminy. Będziemy nad nimi dyskutowali - mówi Jerzy Rugor, sołtys Jankowic.
  To właśnie mieszkańcy tej wsi doprowadzili do gminnego referendum, bo chcą odłączyć się od Świerklan i rządzić się sami. Powód? Oczywiście pieniądze.

  - Mamy zestawienia, z których jasno wynika, że połowa wszystkich wpływów do budżetu pochodzi z naszej wsi.
  Tymczasem na nasze sołectwo z gminnego budżetu idą grosze. Na całą obecną kadencję wójta na inwestycje w Świerklanach przeznaczono ponad 40 milionów złotych, a na Jankowice tylko 8 milionów. Gdzie tu sprawiedliwy podział pieniędzy - pyta Jerzy Rugor. - Żaden podział nie byłby potrzebny, gdyby pieniądze dzielone były po równo na trzy sołectwa gminy - dodaje.

  Biorąc pod uwagę te liczby, nie można się dziwić, że to właśnie w lokalach wyborczych w Jankowicach wczoraj od samego rana panował spory ruch.

  - Głosujemy nad odłączeniem się. Przekonują nas argumenty finansowe. W Jankowicach kompletnie nic się nie dzieje, bo całe gminne pieniądze idą na Świerklany. U nas cicho było przez całe święta, w sylwestra. Co więcej, nie ma żadnych atrakcji dla dzieci, które zamiast bawić się na festynach czy piknikach, pałętają się bez celu - mówili Lucyna i Artur Jóźwikowie z Jankowic. Za podziałem Świerklan na dwie gminy głosowali także państwo Helena i Jerzy Kołkowie.

  - Denerwuje nas ten niesprawiedliwy podział pieniędzy i fakt, że jesteśmy traktowani jak gorsi mieszkańcy - mówili nam chwilę po tym, jak wrzucili do urny wypełnioną kartkę.

  Z kolei w Świerklanach, gdzie głosować można było łącznie w czterech lokalach wyborczych, ruch był niewielki. Do pozostania w domach mieszkańców namawiał zresztą sam wójt gminy, Antoni Mrowiec.

  - Skoro to mieszkańcy Jankowic chcą się od nas odłączyć, to niech oni sami zdecydują o swojej przyszłości. Ja namawiałem ludzi ze Świerklan, żeby zostali w domach. Sam tak zrobiłem - mówił nam wójt Mrowiec.

  Do lokalu wyborczego nie zajrzał pan Andrzej, mieszkaniec Świerklan. - Miasta, gminy, kraje się łączą, podpisują porozumienia o współpracy i partnerstwie, a u nas chcą się dzielić. Przecież nie od dziś wiadomo, że jako jedna, duża gmina, jesteśmy w stanie zrobić więcej niż dwie dużo mniejsze. Łatwiej jest na przykład o pieniądze z Unii Europejskiej - przekonywał nas mieszkaniec Świerklan.
  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama