Diagności w Jaworznie brali łapówki za przegląd techniczny

  Diagności w Jaworznie brali łapówki za przegląd techniczny

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przegląd techniczny sprzyja bezpieczeństwu na drogach
  1/2
  przejdź do galerii

  Przegląd techniczny sprzyja bezpieczeństwu na drogach ©123RF

  Od 6 miesięcy do 8 lat więzienia grozi czterem diagnostom z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów PKM Jaworzno za branie łapówek od kierowców w zamian za wystawianie lewych zaświadczeń o przeprowadzonej kontroli stanu technicznego samochodów. Do przeglądów oczywiście nie dochodziło. Diagności podbijali dowody rejestracyjne bez sprawdzenia auta.
  Jaworznicka prokuratura wniosła już do sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Postawiła łącznie 44 zarzuty, w tym aż 25 jednemu z diagnostów. Ten dobrowolnie poddał się karze. Śledztwo w tej sprawie trwało od 2011 roku.

  - Diagności pobierali łapówki w wysokości od 20 do 50 złotych - informuje Lilianna Sobańska, prokurator rejonowy w Jaworznie. - Zdobyliśmy też dane 40 kierowców, którzy dawali diagnostom korzyści majątkowe. Nie poniosą oni jednak żadnych konsekwencji, bowiem ze względu na znikomą szkodliwość czynu postępowanie w ich sprawie zostało umorzone, w przeciwieństwie do diagnostów, którzy pełnili społeczną funkcję - dodaje Sobańska.


  Zarząd PKM Jaworzno o sprawie mówi otwarcie. - Pracownicy Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów PKM Jaworzno zostali odsunięci od pracy w stacji natychmiast po przedstawieniu im zarzutów przez odpowiednie organy naszego państwa - przyznaje Tomasz Wilgos, rzecznik PKM Jaworzno. - Ze względu na utratę zaufania otrzymali wypowiedzenia. Jednocześnie ich miejsce zajęli inni diagności, skutkiem czego, co podkreślam, stacja pracuje normalnie - dodaje.

  Informuje, że zarząd PKM Jaworzno znał szczegóły sprawy od momentu powzięcia pierwszych podejrzeń o braniu łapówek przez diagnostów. - I w pełni zaangażował się w przedsięwzięcia zmierzające do ustalenia osób odpowiedzialnych za nieprawidłowości, zakresu i skali ewentualnych nadużyć - podkreśla Wilgos.

  To niejedyna tego typu sprawa w naszym województwie. Gdy zapytaliśmy policjantów z Komendy Wojewódzkiej o liczbę podobnych przypadków, stróże prawa odpowiedzieli nam jednym słowem: mnóstwo! Takie sprawy funkcjonariusze policji odnotowywali w wielu miejscowościach województwa śląskiego. Wystarczy wspomnieć tę największą, która ciągnęła się przez kilka lat.

  Chodzi o śledztwo przeciwko nieuczciwym diagnostom z Tychów. Śledczy przesłuchali wtedy 3340 osób. Zgromadzony materiał pozwolił prokuratorom sporządzić 128 aktów oskarżenia przeciwko 457 podejrzanym. Diagności z Tychów bardzo często nie widzieli samochodów, którym do dowodów rejestracyjnych wbijali pieczątki, bowiem nie przyjeżdżały one do stacji. A z ich "usług" korzystali m.in. właściciele dużych baz transportowych.

  Policjanci podkreślają, że takie postępowanie oszustów może mieć tragiczne skutki. - Diagności i kierowcy, którzy dają łapówki, mogą przyczynić się do wypadku. Bowiem gdy na drogi wyjeżdżają nie zawsze sprawne technicznie auta, stwarzają zagrożenie dla ruchu. Do tragedii przykładają więc swoje ręce - komentuje asp. Karolina Błaszczyk z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama