Nadzieja z Zabrza

  Nadzieja z Zabrza

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Największy ośrodek transplantacyjny w Polsce, czyli Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, podsumował wczoraj mijający, 2008 rok. Dla polskiej transplantologii był to kolejny rok wychodzenia z kryzysu. Dzięki zabrzańskiemu Centrum przetrwała ona trudne czasy. W ciągu niespełna dwunastu miesięcy przeszczepiono tu 39 serc oraz 11 płuc.
  Warto dodać, że w Zabrzu, jako w jedynym szpitalu w Polsce, przeszczepia się płuca. Doceniło to Ministerstwo Zdrowia, nagradzając szpital.

  - Bardzo cieszymy się z udanych transplantacji. Polacy będą chętniej zgadzać się na pobranie narządów, jeśli będą widzieć efekty, czyli wyleczonych pacjentów. A chcę dodać, że śmiertelność wśród naszych chorych jest bardzo mała - mówi dr Wojciech Saucha, anestezjolog ze Śląskiego Centrum.


  Dowodem na jego słowa jest historia Roberta Cerby, niespełna 40-letniego mieszkańca Poznania, któremu w Zabrzu5 grudnia przeszczepiono płuca.

  - Miałem szczęście. Nadawcę czekałem tylko sześć miesięcy. Przez ostatni rok moje życie przypominało koszmar. Byłem podłączony do koncentratora tlenu, dzięki czemu mogłem oddychać - powiedział nam wczoraj pan Robert, szczęśliwy, że pooperacyjna rehabilitacja przebiega bez zakłóceń. Wprawdzie święta i Sylwestra spędzi w szpitalu, ale niewątpliwe będą to dla niego najszczęśliwsze dni.

  - Nie zastanawiałem się nad tym, czy chciałbym poznać rodzinę dawcy i dzieje osoby, która pozwoliła mi się na nowo narodzić. Tu zwykłe "dziękuję" nie wystarcza, ale dziękuję z całego serca - dodaje pan Robert. Przeszczep był u niego konieczny, bo chorował nazwłóknienie płuc.

  Chorych, potrzebujących nowych płuc w Polsce jest kilkudziesięciu. Wielu z nich prowadzi zbiórki pieniężne, by do zabiegu mogło dojść za granicą. Koszt takiej operacji np. w Austrii wynosi ok. 100 tys. euro i jest nieporównywalnie wysoki w stosunku do kosztów w Polsce.

  Lekarze chętnie przeszczepialiby więcej płuc, ale po pierwsze, dawców wciąż jest zbyt mało, a po drugie, dopasowanie odpowiedniego płuca dla biorcy jest o wiele trudniejsze niż w przypadku serca.
  Pierwszy udany przeszczep pojedynczego płuca miał miejsce w Zabrzu 10 lat temu. Siedem lat temu po raz pierwszy w Polsce, także w Zabrzu, przeprowadzono jednoczesną transplantację serca i płuc.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama