Ważne
  Wygaszony mandat Święczkowskiego: Radnych woj. śląskiego...

  Wygaszony mandat Święczkowskiego: Radnych woj. śląskiego mniej?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bogdan Święczkowski
  1/2
  przejdź do galerii

  Bogdan Święczkowski ©Marcin Obara

  Przed styczniową sesją sejmiku, podczas której ma zostać wybrany nowy marszałek, opozycja i koalicja liczą szable, a tu wciąż pozostaje nieobsadzony mandat po byłym szefie ABW Bogdanie Święczkowskim.
  Sprawa jest kuriozalna. Gdy Święczkowski został wybrany posłem PiS, był już radnym wojewódzkim. Zadeklarował, że z chwilą objęcia mandatu poselskiego zrzeknie się mandatu radnego. Taka chwila nie nadeszła, bo ówczesny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna uznał, że prokurator w stanie spoczynku, a takim jest Święczkowski, nie może być posłem. Jednocześnie przewodniczący sejmiku Andrzej Gościniak też wygasił Bogdanowi Święczkowskiemu mandat. Sam Święczkowski odwołał się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i czeka na stosowane orzeczenie. Walczy też w krajowym sądzie administracyjnym. Niebawem zamierza złożyć wniosek o kasację.


  W sprawie Święczkowskiego do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej wystąpił radny Solidarnej Polski Michał Wójcik, bo właśnie ten klub reprezentował Święczkowski.

  - Od momentu podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu, czyli od kilkunastu miesięcy, mandat pozostaje nieobsadzony. W czasie sesji sejmiku zwróciłem się do przewodniczącego o odpowiedź, czy postępowanie administracyjne zakończyło się i czy ewentualna kasacja uniemożliwia obsadzenie tego mandatu. Otrzymałem odpowiedź: ekspertyza wewnętrzna prawników Sejmiku mówi, że ewentualna kasacja uniemożliwi obsadzenie tego mandatu przez następną osobę z listy. To moim zdaniem nie polega na prawdzie - mówi radny Wójcik.

  Michał Wójcik zwrócił się więc do Państwowej Komisji Wyborczej o sprawdzenie, czy przewodniczący Sejmiku może nie obsadzać mandatu w opisanej sytuacji.

  Teraz w Sejmiku liczy się każdy głos i dlatego opozycji bardzo zależy na rozwikłaniu tej sprawy. - Brak obsadzenia mandatu oznacza, że tylko 47 reprezentantów wspólnoty samorządowej Województwa Śląskiego będzie miało możliwość wzięcia udziału w głosowaniu, zamiast 48 radnych. Problem dotyczy mandatu z okręgu sosnowieckiego. Sytuacja ta wywołuje także wątpliwości z punktu widzenia zapewnienia interesów społeczności tego okręgu, która od wielu miesięcy nie ma swojego reprezentanta - napisał Wójcik w liście do PKW i dodał: - Ze względu na fakt, że wybór marszałka jest aktem o wielkiej wadze dla sytuacji politycznej w regionie, a brak obsadzenia tego mandatu uniemożliwia wzięcie udziału w głosowaniu przez kolejną osobę z listy wyborczej, zwracam się z uprzejmą prośbą o zbadanie tej sprawy do czasu sesji, w czasie której zostanie wybrany nowy skład zarządu.

  Samorządowa kariera Święczkowskiego była krótka, ale intensywna. Dał się m.in. poznać jako fan Radia Maryja: na sesje przychodził z miniaturką moherowego bereciku wpiętą do klapy marynarki.

  Ostatnio stracił miejsca w radach społecznych jednego ze szpitali oraz pogotowia, co niektórzy traktują jako zemstę polityczną PO na szczególnie nielubianym polityku obecnej opozycji.
  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama