Menu Region

Pańczyk-Pozdziej: Stany Zjednoczone to kraj z największą...

Pańczyk-Pozdziej: Stany Zjednoczone to kraj z największą Polonią

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Maria Pańczyk-Pozdziej

22Komentarze Prześlij Drukuj
Rozmowa z Marią Pańczyk-Pozdziej, wicemarszałkiem Senatu, twórczynią konkursu "Po naszymu czyli po śląsku"
Pańczyk-Pozdziej: Stany Zjednoczone to kraj z największą Polonią

(© arc.)

Ślązak rzucony na bezludną wyspę poradzi sobie lepiej w życiu od, dajmy na to, górala?
Myślę, że każdy, kto trafi do środowiska dalekiego do tego, w którym wyrastał, musi się mocno sprężać, żeby się wybić. Każdy na obczyźnie skazany jest przede wszystkim na siebie i swoją pracę.

Jesteśmy wtedy bardziej zmotywowani?
Na pewno. Kiedy zwiedzałam Centrum Lotów Kosmicznych NASA, otrzymałam sporo wizytówek osób, które zajmowały wysokie stanowiska, a ich nazwiska były niewątpliwie śląskie, m.in. Dupnik, Pieprzyca. Nie wszyscy posługiwali się gwarą śląską, ale wszyscy przyznawali się do Śląska.

Przez kilka godzin mieliśmy swojego człowieka w Pentagonie. Ślązaka u Obamy!

Chuck Hagel ministrem obrony USA. To potomek emigrantów ze Śląska


Jakie śląskie cechy pomagały im za oceanem wybić się ponad przeciętność?
Patrzę na Śląsk i Ślązaków nieco przez różowe okulary, ale nie minę się z prawdą, jeśli powiem, że pracowitość jest ich wielkim atutem, a tylko pracą można dojść do sławy, stanowisk, dobrobytu, sukcesów. Pracą i konsekwencją w działaniu.
Była pani wśród potomków Ślązaków, którzy w połowie XIX wieku zdobywali Dziki Zachód. Przyjechali do Teksasu za chlebem i osiedlili się w miejscu odludnym.

I to, że przez długi czas nie mieli kontaktu z ludnością anglojęzyczną, pomogło im zachować mowę ojców. Dlatego wśród potomków tamtych emigrantów mogliśmy organizować konkurs "Po naszymu czyli po śląsku". Oni tam wciąż godają. Jakie śląskie cechy noszą do dziś w sobie?
Przede wszystkim religijność i przywiązanie do Kościoła. Jest to szczególnie widoczne w takich osadach, jak Panna Maria, Cestochova, czy Kosciuszko, gdzie potomków śląskich emigrantów jest najwięcej. Kościoły zapełniają się dzięki nim, właśnie. Wiara przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Ile jest prawdy w tym przekonaniu, że Polacy na obczyźnie raczej nie trzymają się razem, bo są zawistni o sukcesy innych rodaków?
Z moich obserwacji wynika, że dużo jest w tym prawdy. Polacy nie pomagają sobie nawzajem, jak to czynią inne nacje, choćby Włosi.

Przeglądam listę amerykańskich notabli, których korzenie są gdzieś wśród polskiej społeczności. Jest polityk Chuck Hagel obok Zbigniewa Brzezińskiego, dyplomata Nicholas Rey (potomek Mikołaja Reja), aktorzy Peter Falk (znany jako Columbo), czy Gwyneth Paltrow, Paul Newman...
Stany Zjednoczone to kraj z największą Polonią na świecie. Szacuje się, że mieszka w USA blisko 10 mln osób pochodzenia polskiego.

W Polsce jest nas trzy razy więcej, a nie mamy tylu spektakularnych sukcesów.
Być może w kraju nie widzimy powodów do rywalizacji. Polaków, którzy wyjechali, mobilizuje też wstyd. Boją się wrócić do kraju na tarczy. Wstydzą się przyznać, że się im nie udało.

Lubimy się grzać w świetle czyjegoś blasku. Nominacja Chucka Hagla na szefa Pentagonu ma nas napawać dumą?
Na pewno jest to miłe.
Rozmawiała Teresa Semik
*Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
*Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
*Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Reklama
22

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

---

+11 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tyta (gość)  •

kaj wyscie ta baba wykopali?

odpowiedzi (0)

skomentuj

JAK BY TAK PRZELICZYĆ ILOSĆ MIESZKANCÓW NA METR KWADRATOWY

+23 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

HOT-DOG (gość)  •

TO BY SIĘ OKAZAŁO ZE GÓRNY SLĄSK JEST NAJBARDZIEJ ZASIEDLONYM PANSTWEM PRZEZ GOROLSKICH OBCOKRAJOWCÓW

odpowiedzi (0)

skomentuj

Poprostu wstyd

+18 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Biil (gość)  •

Amerykę odkryła, o tym już 100 lat temu wróble ćwierkały. Tak rządzicie tym krajem od wieków że się dogadać między sobą nie możecie. To jest wstyd dla was żeście zgotowali milionom ludzi w tym kraju gehennę. Największa emigracja na świecie. W tym waszym kołchozie centralistycznym niema wolności gospodarczej dla mieszkańców tego kraju . Utworzyliście sobie prywatne ranczo z tego kraju.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Znowu bełkot szlezjerski

+19 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GLIWICZANIN (gość)  •

w dodatku żałośnie bzdurny.
Owszem ,jeśli ktoś jest Ślązakiem-autochtonem, to nie może być Niemcem, bo nie ma czegoś takiego jak słowiański Niemiec. Albo dla kogoś rodzinnym językiem jest niemeicki, śląska godka - słowiański, dialekt, zwany przez Niemców 'wasserpolnisch".
Zresztą, szlezjerki, zapytajcie samych Niemców (prawdziwych), co sądzą o "koncepcji" bycia zarazem Niemcem i Słowianinem, hehe. Najlepiej powiedzcie to takiemu Niemcowi z Berlina czy Monachium mówiąc godką, a przy okazji wytłumaczcie mu, że ta gwara to język śląski, będący zarazem odmianą języka niemieckiego :D :D

skomentuj

Antyśląskie wycie gliwiczanina

+18 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Forsztat (gość)  •

Fulosz jak mulosz ,a zdoma ci niy piszom ,bo tytek niy majom. Wpisz na kompie -Śląsk . Ślązacy się wywodzą od Etnicznych Słowian ,tu osiedlających się w Europie ,na Krainie Śląskiej od VII-w. naszej Ery. w 865r. przyjęli Chrzest ,w tych czasach o Lechitach ,Polanach jeszcze w Europie nie słyszeli .Nazwę Śląsk ,swojej Krainy dostali od obcych ich odwiedzających.,przyjęli od nazwy góry Ślęży i Rzeki Ślęży. Na górze Ślęży przed Chrztem , mieli swoje miejsce Kultu ,Język Śląski tworzyli spontanicznie sami ,do porozumiewania się między sobą i z Rodzonymi Dziećmi.Pyrsk, gorolu i ucz sie ,bo jo wiecznie żyć niy byda.

odpowiedzi (0)

skomentuj

asynku ty niy umisz nic ciykawszego napisać. tyś jest tak ograniczony umysłowo

+25 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GLIWICZANIN do podróby gliwicznina (gość)  •

ze twoja głupota czuć na odległość. nie dosyć ze niy mosz za grosz honoru i podpisujesz się pod śląskim nickiem. to jeszcze przepisujesz wszystko z wikipedi . som siebie rozwodnionym poltoniym nazywosz , kazdy twoj post to są jakis szlyzjery i jakieś rasiole i jeszcze niemcy i to jest wszystko na co cie szczawiku stać . prowda jest brutalno w twoim przypadku . jesteś potomkiem meneli osiadłych tu przez wydarzenia powojenne . a w jaki sposób twoja rodzina tu osiadła to kazdy wie . niestety tacy ludzie jak ty i rodzinka są pozbawieni honoru . no bo skąd byscie mieli mieć honor jak tatuś z mamusią okradali sląskie domy jak jakaś banda hunówa saynuś w wózku przyglądał się barbarzynstwu rodziców no to czego sie miał nauczyć . jak zero obserwowało 2 zera bez jakiejkolwiek kultury

odpowiedzi (0)

skomentuj

To je przeca ...

+29 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

... BRYMZOWNICA! (gość)  •


Niych sie jus lepi z uocův vszeckymstraći!

Cas na pyndzyjo?! :-)

odpowiedzi (0)

skomentuj

mikrospecjalistka :-)

+27 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ELWIRA (gość)  •

Z niej taki "znawca" jak z Musiola, Rungego czy Marka. Zalosne wymadrzanie sie.
Stare przyslowie: "Horyzonty akurat naokolo glowy (glówki)".

skomentuj

Elwira

+19 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Forsztat (gość)  •

Widzisz ,już jom zdonżyli w tym Senacie przekabacić ,no ale to tak je ,jak sie pierdzi w Senatorski stołek ,za nasze podatki. Nawet ptok tak niy robi w swoje gniozdo ,jak uona.

odpowiedzi (0)

skomentuj

stop gorolizacji, stop polonizacji !!!

+27 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

prezes Ramzes (gość)  •

Tak, w USA, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, ....., Australii jest pelno Slazaków, tez Górnoslazaków.
Wielu z tych imigrantów (ich potomków) zrobilo niezle kariery, sa w rzadach i ekonomicznych elitach (USA i praktycznie kazdego kraju Pld.Am.). Wielu z nich bylo/jest Zydami, wielu mówilo (i czesciowo do dzisiaj mówi) po czesku, niemiecku. Na przyklad w Australii to wlasnie oni (nasi) zaczeli uprawiac winogrona. A w USA naleza do nich browary i inne koncerny. Sa tez wsród sportowców i artystów.

No, ale o tych Slazakach to pani P. oczywiscie nie mysli. Tych wybiórczo i arogancko ignoruje, przemilcza, zamilcza.

A do tego miesza wszystko ze wszystkim. Pseudologika. Chora polonizacja. Co za brudna zupa !

A teraz wpadla na pomysl, zajs pierdnac. Bo Chuck Hagel "pochodzi" od "Polaków Kakolewskich ze Slaska". :-) Szkoda tylko dla nIEJ i jej podobnych "misjonarzy", ze ci Slazacy byli z Poznania. :-))))))

Pani P.: a dlaczego by nie raz tak napisac jakis ciekawy, wspanialy, dlugi artykul o Wilhelmie von Blandowskim, do dzisiaj wielkim bohaterze Australii albo o "Eminie Paschy", znanym na calym swiecie (last but not least dzieki jego regularnym "wystepowaniu" u Karla Maya) ? To tez dopbrzi Wielcy Slazacy !

skomentuj

Wilhelm von Blandowski - Niemiec urodzony na Gornym Slasku

+22 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jo, Slonzok (gość)  •

"Wilhelm (William) Blandowski born Johan Wilhelm Theodor Ludwig von Blandowski 21 January 1822 died 18 December 1878, a German zoologist and mining engineer, was born in Gleiwitz, Upper Silesia, Kingdom of Prussia"
Poza tym ze mial Polsko brzmiacy ostatni czlon nazwiska, nic nie wskazuje na to ze byl Slazakiem tylko Niemcem, jak to wyraznie wikipedia okresla.
W wikipedii nawet nie ma Polskiej wersji opisu jego osoby, jest tylko Niemiecka, nawet Slunskiej wersji nie ma.
Wyraznie troche sie zapedziles z nazywaniem tego niemca Slazakiem, on ze Slaskoscia nie mial nic wspolnego poza tym ze na tych terenach mieszkal.
Po nazwisku wnioskuje ze to byl taki bardzo szybko zniemczony Slazak, ktorego przodkowie bardzo szybko zaczeli lizac niemieckim kolonistom tych ziem buty, zeby miec szanse poslac dzieci do niemieckich szkol, ktore jak wszyscy dobrze wiemy byly zamkniete dla prawdziwych Slazakow.
Wiec przestan trzymac glowe w chmurach RASiowy nieudaczniku i zejdz jak najszybciej na ziemie.
Emin Pascha - pochodzenia zydowsko-niemieckiego, nic wspolnego nie mial ze Slaskiem poza tym ze urodzil sie w Opolu.
Sami niemcy i zydzi, napisz cos w koncu o prawdziwych Slazakch, tych co chodzili z podniesiona glowa mimi przesladowan niemieckich i nie sprzedali sie za kilka srebrnikow niemieckim kolonizatorom i wyzyskiwaczom tych ziem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

@jo,Slonzoka

+25 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Judasz lod gorolskiego nasienio (gość)  •

Spadaj w buraczki gorolu zabugowski.

odpowiedzi (0)

skomentuj

dzieki, dlugo sie tak nie smialem

+30 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WaldemaR (gość)  •

Boooze, jakis ty gupol(ok):
1) Jakbys wiedzial/znal (a powinienes), to bys wcale nie musial zagladac do wikipedii.
2) Jak ktos byl/jest Niemcem, to nie moze juz byc Slazkiem ?
3) A nawet jak sie przejmie twój tok tzw."myslenia", to nawet i wtedy jest parodia:
http://www.gliwiczanie.pl/Biografie/Blandowski/Blandowski.htm
"Pochodzil ze zgermanizowanej polskiej rodziny, herbu Wieniawa" :-))))))))))))))))))))))

Jestes naprawde a) nacjonalistycznie zaslepionym b) ntelektualnym mikrobem,
ahhahahahahahahahahahaaaaaaaaaaa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie po raz kolejny widze ze u was w RASiu logiczne myslenie to rozdaja na kartki

+19 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jo, Slonzok (gość)  •

1. Wiec skoro byl Slazakiem to gdzie jest o tym napisane?
2. w linku ktory podales , ktorego nawet nie chce mi sie otwierac widnieje;
a. pochodzil ze zgermanizowanej Polskiej rodziny? Wiec skoro Slazak jak tu wasza ideologia glosi nie moze byc Polakiem to dlaczego "pochodzil ze zgermanizowanej Polskiej rodziny"?
b. skoro, juz nawet zalozmy ze byc Slazakiem , dlaczego w wikipedii jest znany jako niemiec, nie ma nawet swojej strony po Polsku, moze po prostu byl niemcem a nie Slazakiem. Nie mial nic wspolnego ze Slaskiem poza Polskim nazwiskiem, wiec po prostu nie byl Slazakiem.
Tak to trudno wam w RASiu to zrozumiec?
Wy w RASiu kazdego niemola byscie sobie przywlaszczyli, bo swoich prawdziwych Slazakow niemcy nie dopuszczali do nauki, tylko jedynym ich miejscem bylo rycie kilofem pod ziemia i to jak mieli szczescie dostac prace i bardzo nie podpadli swoim niemieckim panom.
Prawda boli?

odpowiedzi (0)

skomentuj

fanzolisz chory czleku

+21 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Doro (gość)  •

To pisze Polak, którego Matejko byl Czechem, Mickiewicz zydowskim Litwinem, Koppernigk - niemieckim Slazakiem itd. DDDDDDD

odpowiedzi (0)

skomentuj

sraka, a nie wypowiedz, przyjmij nasze wspólczucie

+21 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Toyooota (gość)  •

Lecz sie, biedny czlowieku(?) !!

"W wikipedii nawet nie ma Polskiej wersji opisu jego osoby"
Quod ad demonstrandum erat. Wlasnie wtym problem, w tej niewiedzy, tej ignorancji.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pani Panczyk wiecej zrobila dla Slaska jak Plura , Gorzelik,Smolorz i cala czelota slazakowcow

+25 / -36

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wiem bo duzo jem (gość)  •

Pani Panczyk doskonale wie i widzi jacy sa Slazacy w Ameryce i jak bardzo sie roznia od zaprzancow/emigrantow z Ojropy . A RASiole kasaja i szczekaja...a karawana jedzie dalej !

skomentuj

wiem ,bo Pańczyk doskonale wie,

+19 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Forsztat (gość)  •

no tak ,jak jeździ do Ameryki za nasze podatki , za duzo jesz.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ostateczny autorytet

+30 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie po naszymu (gość)  •

Tu na niej się juz poznali,pozostaje więc Hameryka...

odpowiedzi (0)

skomentuj

a mozno Ślonzoków i Poloków jest moc na Marsie ?

+27 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nieboszka Polska (gość)  •

Pani Senator szuko tak coby nie znolyżć, durś nojwiyncyj i nojlepszych Ślonzoków widziała we Texasie. Teroski widać co się przeciepła na Poltoniow, tyż sicher nojlepsze, nojwiyksze i nojwartosciowsze bydom u Obamy.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »
Reklama
Reklama