Ważne
  Senatorowie z wizytą na jurajskim zamku

  Senatorowie z wizytą na jurajskim zamku

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jurajskie zamki w Bobolicach i Mirowie odwiedzili Piotr Andrzejewski i Adam Massalski, członkowie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
  Jak zapowiedział senator Andrzejewski, który jest przewodniczącym Komisji, jedno z jej przyszłorocznych posiedzeń planowane jest właśnie w Bobolicach.

  - Chcę je powiązać z wynikami konferencji i programem, który preferuje między innymi obecny dyrektor Wilanowa - powiedział Andrzejewski. - Zamek powinien być zabytkiem, ale jednocześnie przedsiębiorstwem przynoszącym dochód w dziedzinie sprzedaży i promocji polskiej kultury. Tu mogą się odbywać występy., konferencje. Zamek musi żyć. Tak jest w tego rodzaju obiektach nad Loarą czy nad Renem.

  Senatorowie byli pod wrażeniem zaawansowania prac wykonanych w trakcie rewitalizacji twierdzy w Bobolicach. Zamek ma już dach i częściowo wykończone izby oraz komnaty. Jego właściciel Jarosław Lasecki planuje uroczyste otwarcie na 2010 r. Piotr Andrzejewski ma nadzieję, że dzięki działaniom Komisji uda się przyjąć ustawę o odliczeniu podatku osobom, które inwestują w ratowanie dóbr kultury narodowej.

  - Cieszę się, że jest w Senacie ustawa o ochronie zabytków, która została, co prawda, w pewnym zakresie zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny. Mówi o tym, że powinno się pomagać właścicielom obiektów zabytkowych i umożliwić pozyskiwanie środków na prowadzenie chociażby prac archeologicznych - mówi Jarosław Lasecki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama