Ważne
  Żywieckie dziady już kolędują

  Żywieckie dziady już kolędują

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Od wczoraj aż do Nowego Roku w wielu wsiach Żywiecczyzny można spotkać grupy obrzędowo-kolędnicze, popularnie zwane żywieckimi dziadami. Przebrani od stóp do głów kolędnicy chodzą po domach, oznajmiając gospodarzom dobrą nowinę o narodzeniu Jezusa.
  Ten ludowy zwyczaj praktykowany jest na Żywiecczyźnie już od wielu lat. Najbardziej rozpowszechnił się w rejonie żywieckiej dzielnicy Zabłocie oraz w miejscowościach położonych na południowy zachód od Żywca, czyli Cięcinie, Ciścu, Węgierskiej Górce, Żabnicy, Milówce, Kamesznicy, Lalikach, Szarem, Zwardoniu, Kiczorze, Rycerce i Rajczy.

  Dawniej, zgodnie z tradycją, nieprzekraczalną granicą dla żywieckich dziadów był most na rzece Sole, oddzielający Żywiec od Zabłocia. Ten zwyczaj złamano jednak w latach 30. XX wieku.

  Grupy obrzędowo-kolędnicze składają się z kilku, kilkunastu osób.

  - U nas zawsze chodzą dwa diabły, cztery konie, Cygan, Żyd, grabarz, kominiarz, niedźwiedzie i nie tylko - opowiada Mariusz Zeman, szef grupy obrzędowo-kolędniczej Kopytniki z Kiczory, którą tworzy ponad 20 osób.

  Przebierańcy przemierzają wsie, straszą i robią psikusy przechodniom. Podczas kolędowania winszują, czyli składają życzenia góralom i turystom oraz śpiewają kolędy i pastorałki.

  Kiedyś zapłatą za kolędę bywał placek świąteczny, czy też poczęstunek alkoholem. Teraz jest to najczęściej drobna kwota pieniężna, która zwłaszcza w Żywcu Zabłociu przeznaczana jest na organizację tzw. zabawy dziadowskiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama