Pałac Kultury Zagłębia ma 55 lat! Dzisiaj urodziny

  Pałac Kultury Zagłębia ma 55 lat! Dzisiaj urodziny

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej tuż po otwarciu
  1/9
  przejdź do galerii

  Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej tuż po otwarciu ©ARC

  Pałac Kultury Zagłębia to dzisiaj nie tylko dobry przykład socrealizmu w architekturze, ale również prawdziwy symbol Dąbrowy Górniczej. Dokładnie dziś obchodzi swoje 55. urodziny. Historię jego powstania opisuje Tomasz Szymczyk
  A kultura tu podobno jest, świadczy o tym nasz wspaniały dom kultury... - śpiewa w jednej ze swoich piosenek zespół Zielone Żabki. Swój wspaniały dom kultury ma również Dąbrowa Górnicza. Stojący w samym centrum miasta Pałac Kultury Zagłębia to dzisiaj nie tylko miejsce, gdzie prowadzona jest działalność kulturalna, ale prawdziwy symbol miasta. Dokładnie dzisiaj "Kultura", bo tak o monumentalnym socrealistycznym gmachu mówią dąbrowianie, kończy pięćdziesiąt pięć lat.


  Dąbrowa Górnicza wyrosła na węglu, a kiedy do zakładanych tutaj od początku XIX wieku kopalń i hut zaczęli docierać pracownicy, zaczęła się budowa wszelkiego rodzaju domów - od willi poprzez kamienice aż po robotnicze lepianki. Miastu wciąż brakowało jednak swoistego centrum. Po II wojnie światowej pomysł jego stworzenia przedstawił urodzony w 1899 r. w dzielnicy Będzina - Ksawerze gen. Aleksander Zawadzki, wówczas wojewoda śląsko-dąbrowski, a potem przewodniczący Rady Państwa PRL.

  - To Zawadzki był pomysłodawcą budowy Pałacu Kultury Zagłębia. Nowa władza po poprzedniej odziedziczyła urząd wojewódzki, ale chciała też zbudować obiekty pokazujące siłę nowej władzy - mówi Arkadiusz Rybak, dąbrowski historyk i dyrektor Muzeum Sztygarka. Pierwszy był katowicki Pałac Młodzieży, który miał być Pałacem Dziecka im. Józefa Stalina.
  Teren, gdzie dziś stoi "Kultura" na przełomie lat 40. i 50. nie był jeszcze zagospodarowany. - Było tam bajoro, przechodziła też tamtędy bocznica kolejowa z kopalni Reden do Huty Bankowej i stały pozostałości dworca Kolei Iwano-grodzko-Dąbrowskiej - mówi Rybak. Nie zachowały się źródła mówiące o tym, czy ówczesne władze miasta rozważały inne lokalizacje domu kultury. Jak dodaje, umiejscowienie Pałacu Kultury Zagłębia było związane właśnie z całym projektem przebudowy centrum Dąbrowy Górniczej.

  - Uważano, że tak duże miasto robotnicze jak Dąbrowa Górnicza powinna mieć centrum, oczywiście z centralnym placem, gdzie mogłyby odbywać się uroczystości. Oprócz "Kultury" miały tu powstać też inne budynki. Między pałacem a pomnikiem Bohaterom Czerwonych Sztandarów budynek Komitetu Miejskiego PZPR, a w miejscu dzisiejszej superjednostki ratusz. Z całego założenia powstał tylko pałac i plac Wolności - opowiada historyk.

  ZOBACZCIE, JAK POSTĘPUJĄ PRACE PRZY PAŁACU KULTURY ZAGŁĘBIA  Wykonanie projektu nowego domu kultury władze powierzyły Zbigniewowi Rzepeckiemu, cenionemu w regionie architektowi, który przed wojną zaprojektował m.in. katowicki Dom Powstańca czy szpital dziecięcy w Świętochłowicach.
  - Podjął się tego, ale przeżywał olbrzymi stres, bo wszystkie projekty przechodziły przez szczególną rewizję, również ideologiczną - wspomina znany architekt Henryk Buszko.

  Ostatecznie w 1951 roku rozpoczęło się wznoszenie gmachu. Budowa trwała aż siedem lat i nie brakowało podczas niej problemów. Nie zawsze na budowie były materiały, bo był to okres, gdy cała Polska odbudowywała Warszawę. Na miejscu nie było też już Zawadzkiego, który przeniósł się do Warszawy na stanowisko sekretarza KC partii. Niewiele brakowało, a budowa Pałacu Kultury Zagłębia zostałaby wstrzymana, a obiekt rozebrany. Po 1956 roku inwestycja przestała być finansowana. Sprawa trafiła na specjalną naradę zorganizowaną przez gen. Jerzego Ziętka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ŁYK HISTORII...

   *F*I*L*A*B*I*R*Y*S*T*A* (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 87

   Jako mieszkaniec miasta Dąbrowa Górnicza, sympatyk miasta, znawca historii oraz kolekcjoner pocztówek z widokami Dąbrowy Górniczej - chciałem szanownych czytelników wyprowadzić z błędów jakie...rozwiń całość

   Jako mieszkaniec miasta Dąbrowa Górnicza, sympatyk miasta, znawca historii oraz kolekcjoner pocztówek z widokami Dąbrowy Górniczej - chciałem szanownych czytelników wyprowadzić z błędów jakie zawiera ów artykuł, i uściślić niektóre z danych dotyczących owego pałacu...

   Zaczynając od początku: obiekt ten, zaraz po uroczystym otwarciu oficjalnie nazywał się Dom Kultury Zagłębia, następnie nazwę tą w 1964 roku władze zmieniły na Pałac Kultury Zagłębia. Dziś nazwa tego budynku brzmi jednak nie tak jak pisze tu autor Pałac Kultury Zagłębia - a DĄBROWSKI PAŁAC KULTURY taką właśnie nazwę przyjęto oficjalnie w 1991roku i obowiązuje ona po dziś dzień. Tradycyjnie tylko w regionie przyjęła się nazwa

   A tak z 'innej beczki' jako ciekawostkę napisze, że ten Pałac ten miał być według projektów zupełnie inny, większy, wyższy okazalszy - napisze więcej, że były na to fundusze ale główny nadzorujący ten projekt i budowę po prostu przehulał te pieniądze w rezultacie czego...powiesił się.

   O tych 'ciekawostkach' autor już - z niewiadomych zresztą mi przyczyn nie raczył wspomnieć, wiec mój komentarz do tego artykułu ma charakter sprostowania wypaczonych w nim faktów.

   Pozdrawiam czytelników.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tfu

   rack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 98

   a kogo obchodzi gloryfikacja stalinizmu ? "Zawadzki współkształtował powojenną działalność partii i struktur państwowych. Jako wysoki funkcjonariusz stalinowskiej Polski był współodpowiedzialny za...rozwiń całość

   a kogo obchodzi gloryfikacja stalinizmu ? "Zawadzki współkształtował powojenną działalność partii i struktur państwowych. Jako wysoki funkcjonariusz stalinowskiej Polski był współodpowiedzialny za zbrodnie stalinizmu, terror, łamanie praw człowieka. Od listopada 1952 r. był formalnie głową komunistycznego państwa jako przewodniczący Rady Państwa PRL"
   źródło IPN.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama