18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sto dni do matury, czas na poloneza [STUDNIÓWKA 2013]

Sławomir Cichy
Dominika Gawęda z Blue Café: Miałam studniówkę w bielskim Liceum Artystycznym im. St. Wyspiańskiego. Nadawałam jej ton, bo całą noc występowałam ze swoim zespołem. JAK
Dominika Gawęda z Blue Café: Miałam studniówkę w bielskim Liceum Artystycznym im. St. Wyspiańskiego. Nadawałam jej ton, bo całą noc występowałam ze swoim zespołem. JAK arc prywatne
Bal studniówkowy, podobnie jak egzamin dojrzałości, zwykle pamięta się do końca życia. Dowiedz się jak pamiętają swoje studniówki znane w naszym regionie persony. STUDNIÓWKA 2013

Studniówka zawsze była ważnym, ale do początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku skromnym organizacyjnie wydarzeniem. Angażowano do jej przygotowania głównie rodziców maturzystów, a za salę balową wystarczała udekorowana balonami sala gimnastyczna, zaś biesiadne stoły ustawiano w korytarzach.

Choć wielu dzisiejszym maturzystom trudno będzie w to uwierzyć, wśród znajomych rodziców znajdzie się ktoś, kogo bal ominął z powodu stanu wojennego i godziny milicyjnej. Aby nie narazić się władzom, niektórzy dyrektorzy w 1982 r. odwołali bal, inni zgodzili się na imprezę do godz. 21-22.

Stroje, jakie obowiązywały wówczas, zwykle nie miały nic wspólnego z balową kreacją. Przypominały raczej mundurki na uroczysty szkolny apel. No bo jak inaczej interpretować zalecenia wychowawcy: przychodzimy na "biało-granatowo"?
Obecne studniówki to ogromne przedsięwzięcia orga-nizacyjno-logistyczno-finanso-we. Zaangażowani w ich organizacje są nie tylko uczniowie i ich rodzice, ale także: fryzjerzy, krawcowe, kosmetyczki, DJ-e, specjaliści od organizacji imprez, firmy cateringowe, hotele, restauracje, a często korporacje taksówkowe i wiele, wiele innych osób i instytucji. Czy zatem, mimo niewątpliwych różnic, można znaleźć punkty wspólne dawnych i dzisiejszych studniówek?

Ależ naturalnie! Przecież każda z nich bez inaugurującego ją poloneza byłaby nieważna. Tak jak przed 40 laty, tak i dzisiaj niewielu potrafi go zatańczyć. Raczej sunie się "chodzonego" i uważa na łokcie partnerów, by wyjść z tego obligu bez większych siniaków. Czasem też niezmiennie, jak na każdej studniówce od lat, tu i ówdzie błyśnie czerwona podwiązka.
Pozostaje pytanie: który z bali we wspomnieniach będzie miał większy urok?


*Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
*Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
*Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sto dni do matury, czas na poloneza [STUDNIÓWKA 2013] - Dziennik Zachodni