Nowe przepisy dla pracodawców zatrudniających osoby...

  Nowe przepisy dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne

  MOKR

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Weszły w życie nowe przepisy dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Dotyczą one m.in. dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.
  Podstawą do wyliczenia dofinansowania w 2013 roku będzie kwota 1500 zł, która stanowiła minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. W roku 2013 nie będzie - zapowiadanego - zrównania dofinansowania dla otwartego i chronionego rynku pracy. Przedsiębiorcy, którzy nie mają statusu zakładu pracy chronionej nadal będą otrzymywać tylko 70 proc. kwot dofinansowania (lub 90 proc. w przypadku dofinansowania na pracowników z tzw. schorzeniami specjalnymi), które przysługuje zakładom pracy chronionej.

  Od 1 stycznia nastąpiła również zmiana maksymalnych kwot dofinansowania dla pracodawców zatrudniających osoby z lekkim lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Maksymalne miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracodawców zatrudniających osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności na rynku chronionym będzie wynosiło 600 zł, natomiast na rynku otwartym 420 zł. W przypadku osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będzie to maksymalnie 1500 zł dla zakładów pracy chronionej i 1050 zł dla otwartego rynku.


  - Pozostawienie zróżnicowanego dofinasowania do wynagrodzeń to korzystne rozwiązanie dla zakładów pracy chronionej, które mają znacznie więcej dodatkowych obowiązków. Poza tym jest to jedyna rekompensata dodatkowych kosztów, które ponoszą te firmy - mówi Monika Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Trzeba pamiętać też o tym, że sama zapowiedź zmian w tym względzie wywołała w ubiegłym roku rezygnację ze statusu aż 360 firm oraz zmniejszenie liczby zatrudnianych pracowników na rynku chronionym o 10 349. Nie znaczy to niestety, że wzrosła w takim samym stopniu liczba firm zatrudniających osoby niepełnosprawne na otwartym rynku pracy. Ponadto liczba pracowników, na których było pobierane dofinansowanie na otwartym rynku pracy wzrosła jedynie o 3784 osoby, a dodatkowych udogodnień dla tej grupy pracodawców też nie ma - dodaje.

  Pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnością muszą również pamiętać o wysyłaniu dodatkowych informacji i deklaracji rocznych do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W związku z tym pracodawcy z otwartego i chronionego rynku pracy, którzy zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i posiadający wskaźnik co najmniej 6 proc. osób niepełnosprawnych powinni wysłać do 20 stycznia 2013 r. do PFRON informację o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych.


  Deklarację roczną powinno się przekazać PFRON do dnia 20 stycznia 2013 r. Do 20 stycznia również prowadzący zakład pracy chronionej powinni przesłać do wojewody właściwego dla siedziby zakładu pracy chronionej informację półroczną za II półrocze roku sprawozdawczego.
  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dla kogo naprawdę jest ten status???

   Helmut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 116 / 137

   Pracuję w firmie ochroniarskiej,na obiekcie szpitala psychiatrycznego w Katowicach. Mamy bezpośredni kontakt z pacjentami (również z ich krwią),nie mając ani rękawiczek gumowych,ani nawet...rozwiń całość

   Pracuję w firmie ochroniarskiej,na obiekcie szpitala psychiatrycznego w Katowicach. Mamy bezpośredni kontakt z pacjentami (również z ich krwią),nie mając ani rękawiczek gumowych,ani nawet mydła.Pracownicy nie mają żadnych badań.Gdy podczas interwencji pacjent pobije pracowników,- bo i tak się zdarza,- nie wolno nam nigdzie tego zgłaszać.Podpisujemy ciągle jakieś"szkolenia",albo"wczasy rechabilitacyjne",ale z tego nie korzystamy.Często zdarza nam się pracować 24godziny na dobę,jesteśmy do tego zmuszani!Nie wolno nam wcale chorować.Bywa że dzwoni szef i natychmiast trzeba przyjechać do pracy,bo kogoś wyrzucili,-odmowa to zwolnienie. Ta sama firma,na tym samym obiekcie funkcjonuje pod kilkoma nazwami(...)
   Dotowanie takich zakładów,to finansowanie niewolnictwa w Polsce!
   Niech ktoś się wreszcie tym zajmie! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   interwencja

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 30

   chętnie zajmę się tą sprawą, jestem dziennikarzem tvp oraz radia pin. proszę o kontakt na m.czapski@radiopin.pl jeśli dostanę namiar telefoniczny, chętnie się skontaktuję i można będzie w jakiejś...rozwiń całość

   chętnie zajmę się tą sprawą, jestem dziennikarzem tvp oraz radia pin. proszę o kontakt na m.czapski@radiopin.pl jeśli dostanę namiar telefoniczny, chętnie się skontaktuję i można będzie w jakiejś formie nagłośnić takie nadużycia.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dla kogo status niepełnosprawni

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   Takie sytuacje to norma wystarczy sprawdzić obojętnie jaki ZPCH co ochrania szpital

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama