Ważne
  W Krakowie w styczniu do

  W Krakowie w styczniu do muzeów wpuszczają za darmo

  Anna Ładuniuk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mamy dowód, że opowieści o legendarnym skąpstwie krakusów (przysłowiowe krakowskie centusie) są przesadzone. Do 27 stycznia wpuszczają wszystkich do Muzeum Narodowego w Krakowie za darmo! Warto to wykorzystać.
  To okazja, żeby zobaczyć zbiory zgromadzone w kilku oddziałach najważniejszego krakowskiego muzeum. Trzeba tylko dokładnie zaplanować dzień w Krakowie, bo oglądania jest sporo. Przede wszystkim polecamy odwiedziny Sukiennic. Znacie je? Nie, tym razem nie chodzi o kramy, ale muzeum, które mieści się w budynku. Znajdziecie tam najbardziej znane dzieła malarstwa polskiego XIX wieku. Z kolei w pałacu biskupa Ciołka na ul.
  Kanoniczej zgromadzono sztukę polską średniowiecza, renesansu i baroku. Potem powrót w stronę Rynku i obieramy kierunek albo na plac Szczepański do kamienicy Szołayskich (na oglądanie sztuki Młodej Polski), albo na ul. Szpitalną do domu Matejki. Stamtąd blisko do muzeum książąt Czartoryskich (wizyta alternatywna, bo odbywa się tam obecnie remont i czynna jest tylko galeria sztuki starożytnej). Za to, jeśli starczy czasu, polecamy spacer na ulicę Krupniczą do willi Mehoffera (to słynny malarz młodopolski). No i najważniejsze: gmach główny. Tu spośród wielu propozycji polecamy wystawę poświęconą naszej architekturze mieszkalnej. Powinna przyciągnąć interesujących się koncepcją miast-ogrodów (według tej koncepcji budowany był np. Giszowiec). Ta promowana sto lat temu wizja została na wystawie zderzona z rzeczywistością współczesnego miasta... ogrodzeń.

  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *.dziennikz​
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama