Za tydzień w Beskidach rozpoczynają się Żywieckie Gody

  Za tydzień w Beskidach rozpoczynają się Żywieckie Gody

  p.

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jaka jest nasza rdzenna kultura? Kim byli nasi przodkowie żyjący tutaj, na terenach Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego? Jak odczuwali płynący czas? W jakich obrzędach uczestniczyli właśnie teraz, w czasie karnawału? Tego będzie można się dowiedzieć podczas 44 edycji imprezy Żywieckie Gody.
  Dawne obrzędy, tradycje ludowe być może lepiej pokazują nam, kim jesteśmy, niż świat, w którym na co dzień funkcjonujemy i w którym gubimy się na kolejnych zakrętach. Życie naszych dziadków i babć było odczuwalnie powiązane ze zmianami w przyrodzie, z jej rytmem, wędrówką słońca po niebie, fazami księżyca, porami roku. Człowiek postrzegał siebie jako integralną część środowiska. Dzisiaj, niestety, już tak nie jest. Aby poznać stare zwyczaje związane z czasem przesilenia, warto wybrać się na Żywieckie Gody.

  W samym środku zimy, kiedy ziemia zamarza, aby potem ponownie odrodzić się i wydać plony, nadchodził czas szczególny - świąteczny. Narodziny Dzieciątka związane były w kulturze tradycyjnej z odradzającym się życiem. Chrześcijańskie zwyczaje splatały się na wsiach z pogańskimi. Podczas ludowego karnawału noworoczni przebierańcy tworzyli barwne spektakle, które ukazywały, że coś się kończy, a coś zaczyna.

  Jak co roku w programie Godów Żywieckich znajdują się między innymi plenerowe pokazy wielu dawnych obrzędów, które różniły się od siebie w zależności od miejsca zamieszkania osób je przedstawiających. W szczególności można je oglądać 19 stycznia podczas konkursu ocenianego przez etnografów w Milówce. Wśród prezentacji z pewnością nie zabraknie jukacy oraz słynnych żywieckich dziadów - barwnych symbolicznych postaci diabłów, śmierci, żydów, kominiarzy, niedźwiedzi czy koników.

  Co ciekawe, kolędowali wyłącznie mężczyźni. Ale kobiety również miały swoje zwyczaje, jak skubanie pierza, przędzenie wełny czy łuskanie fasoli. 17 stycznia będzie można wziąć w nich udział w Starej Chałupie w Milówce. Takie zgromadzenia były dawniej okazją do bycia razem, do dialogu, czasami plotek, zabawy, ale także do przekazywania sobie mądrości pokoleniowych.

  W Klubie Papiernik w Żywcu odbędzie się zaś jak co roku konkurs kolędników, który zakończy się 27 stycznia koncertem finałowym w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Na scenie zaprezentują się najróżniejsze zespoły kolędnicze występujące z kolei w izbie, jak na przykład kolędnicy z gwiazdą, kulą, soplem, szopką, kozą, owsem, turoniem, różanką, herody, pastuszki, pastuszki z aniołami, szlachcice, mikołaje i inni.
  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *.dziennikz​
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama