Od kwietnia będzie trudniej o paszport. I dalej do biur...

  Od kwietnia będzie trudniej o paszport. I dalej do biur paszportowych

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od kwietnia będzie trudniej o paszport. I dalej do biur paszportowych
  Złe wieści dla mieszkańców Raciborszczyzny oraz powiatu wodzisławskiego. Zlikwidowane tam zostaną Terenowe Punkty Paszportowe. Wszystko przez reorganizację struktury paszportowej, która ma być teraz dostosowana do zaleceń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Unii Europejskiej.
  Od kwietnia będzie trudniej o paszport. I dalej do biur paszportowych
  - Zgodnie z nimi wydawanie paszportów, związane z koniecznością pobierania i przetwarzania danych osobowych i biometrycznych, powinno być realizowane wyłącznie przez pracowników wojewody - wyjaśnia Tomasz Głogowski z biura prasowego wojewody śląskiego.

  Do tej pory mieszkaniec Raciborza mógł wniosek o paszport złożyć w swoim mieście w TPP. Dopiero po odbiór dokumentu musiał udać się do oddalonego o 25 km Rybnika, gdzie znajduje się Terenowa Delegatura Paszportowa. Teraz tę trasę będzie musiał pokonywać dwukrotnie, w tej samej sprawie.

  - Nawet nie wiedziałam, że wkrótce zlikwidują punkt paszportowy w Raciborzu. Przyszłam po wnioski dla rodziców, bo sama mam paszport. Cieszę się, że zdążę załatwić sprawę teraz, bo potem musieliby jechać do Rybnika. A przecież to prawie 30 kilometrów - mówi Joanna Szuła-Bulenda, mieszkanka Raciborza.

  Oprócz Raciborza i Wodzi-sławia problem dotyczy 9 innych TPP na Śląsku (Będzin, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Lubliniec, Pszczyna, Ruda Śląska, Zabrze oraz Żywiec).

  W najgorszej sytuacji znajdą się mieszkańcy Żywiecczyzny. Likwidacja żywieckiego TPP oznacza, że górale ze Zwardonia czy gminy Ujsoły będą musieli pokonać aż 60 km (do Bielska-Białej), by złożyć wniosek o paszport. W zamian powstanie jedna nowa Terenowa Delegatura Paszportowa w Sosnowcu. Z kolei w pięciu pozostawionych Terenowych Punktach Paszportowych będzie można nie tylko złożyć wniosek o dokument, ale i go odebrać.

  Według urzędników, wprowadzone zmiany mają doprowadzić do optymalnej koncepcji obsługi paszportowej wszystkich mieszkańców na Śląsku. Czy tak będzie? Wątpimy. Czego przykładem są mieszkańcy powiatów: raciborskiego i żywieckiego. Wydaje się, że wytypowanie miast na punkty TPP również jest chybione. Dostrzec to można na przykładzie Wodzisławia Śl. Tam TPP działa od 7 lat i utrzymywany jest przez starostwo, a z roku na rok przybywa tam petentów. - Starosta starał się o przekształcenie punktu w delegaturę, dzięki czemu mieszkańcy powiatu nie tylko mogliby składać wnioski paszportowe, ale też odbierać dokumenty. Niestety nie udało się - wyjaśnia Wojciech Raczkowski ze starostwa. Warto dodać, że tylko w 2012 roku w wodzisławskim punkcie przyjętych zostało ponad 6100 wniosków o paszport. Dla porównania w Żorach (tutaj TPP zostaje) tych wniosków napłynęło prawie o 2 tysiące mniej. Współpraca ALEK

  Tylko 12 miast


  Od 1 kwietnia wniosek o paszport złożysz w 12 placówkach na Śląsku:
  - w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach oraz w Terenowych Delegaturach Paszportowych (Bielsko-Biała, Częstochowa, Bytom, Gliwice, Rybnik oraz Sosnowiec),

  - w Terenowych Punktach Paszportowych (Jastrzębie -Zdrój, Tarnowskie Góry, Tychy, Zawiercie i Żory).
  Oprócz złożenia wniosku o paszport, w wymienionych punktach będzie można również odebrać nowy dokument.
  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Zatrzymany na Słowacji ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komuno wróć ????

   Helmut (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 90 / 62

   Co jak co, ale w Rajchu po paszport zamawia się w zwyczajnym Biurze Meldunkowym, gdzie można również załatwić zameldowanie, dowód osobisty, zameldować małżeństwo, narodziny, zgon, rozwód, prawo...rozwiń całość

   Co jak co, ale w Rajchu po paszport zamawia się w zwyczajnym Biurze Meldunkowym, gdzie można również załatwić zameldowanie, dowód osobisty, zameldować małżeństwo, narodziny, zgon, rozwód, prawo jazdy itp. itd. - ba, można nawet za- i odmeldować pojazd mechaniczny.

   Paszporty i dowody w Rajchu też są biometryczne i przy składaniu wnioski odbierają od petenta odpowiednie zdjęcia paszportowe (można zrobić w automacie do zdjęć, niekoniecznie trzeba do fotografa) i pobierają odcisk palca.

   A w Polsce znów trzeba jeździć do jakiegoś centralnego i czasami odległego miejsca.
   Prawie jak za komuny.

   Masakra i bezsens...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komedia

   petent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 8

   Mało tego...nie dosyć, że człowiek urywa się z pracy, bo tylko we wtorki delegatura jest dłużej czynna, to wchodząc tam o godzinie 16-stej o godzinie 18-stej zostaje wyrzucony, bo tam się dłużej...rozwiń całość

   Mało tego...nie dosyć, że człowiek urywa się z pracy, bo tylko we wtorki delegatura jest dłużej czynna, to wchodząc tam o godzinie 16-stej o godzinie 18-stej zostaje wyrzucony, bo tam się dłużej nie pracuje tylko do 18-stej i nie istotne, że jeszcze wiele ludzi nie zostało obsłużonych, normalnie kpiny!!!! W innych instytucjach pracuje się do ostatniego klienta, ale nie tam..i co to kogo obchodzi, że trzeba będzie kolejny dzień urwać się z pracy, bo być może się uda złożyć wniosek! ŚMIECHU WARTE! A jeśli nie..niestety na załatwienie paszportu trzeba będzie sobie wziąć dzień wolny, nic innego nie pozostaje! Takie są realia...przykre, ale prawdziwe!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama