Metropolia Silesia: kolejna klęska. Ustawa zablokowana

  Metropolia Silesia: kolejna klęska. Ustawa zablokowana

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Losy Metropolii Silesia nie rozstrzygną się w tym tygodniu

  Losy Metropolii Silesia nie rozstrzygną się w tym tygodniu ©Maciej Gapiński / Dziennik Zachodni

  Losy Metropolii Silesia miały rozstrzygnąć się w tym tygodniu, ale ustawa wypadła z porządku obrad. Posłom udało się wypracować kompromis z samorządami, tylko że niewiele z tego wynika. Metropolia śląsko-zagłębiowska na "swoją" ustawę, która umożliwiłaby miastom sprawniejsze działanie, czeka od lat. Przede wszystkim cierpią z tego powodu mieszkańcy aglomeracji.
  Losy Metropolii Silesia nie rozstrzygną się w tym tygodniu

  Losy Metropolii Silesia nie rozstrzygną się w tym tygodniu ©Maciej Gapiński / Dziennik Zachodni

  Ustawa metropolitalna, od lat obiecywana przez PO, a także przez premier Ewę Kopacz, nie trafi na rozpoczynające się jutro posiedzenie Sejmu. Projekt wypadł z porządku obrad i nie wiadomo, czy powróci do niego w tej kadencji parlamentu. W takich okolicznościach umiera idea, która miała pomóc w usprawnieniu naszej aglomeracji.

  - Krytyka ustawy ze strony środowisk samorządowych doprowadziła do jej zablokowania - mówi poseł PO Jacek Brzezinka.
  Niejako wbrew realiom nadal liczy, że uda się przyjąć ustawę: - Pod naciskiem samorządowców Platforma Obywatelska po raz kolejny zmieniła swoją ustawę metropolitalną, która, jak zapowiadała premier Ewa Kopacz, miała zostać przyjęta jeszcze w tej kadencji parlamentu. Na niewiele jednak zdały się nowe kompromisy i wysiłki. Wczoraj okazało się, że ustawa nie będzie rozpatrywana przez Sejm podczas bieżącego (od jutra do piątku) posiedzenia Sejmu.amy kolejne posiedzenie za dwa tygodnie. Będziemy zabiegać o tę sprawę.

  W ostatnich dniach naciski prezydentów miast skłoniły twórców ustawy do kolejnych kompromisów. Jak mówi poseł Marek Wójcik, możliwa jest nawet rezygnacja z wyłaniania władz metropolii w wyborach bezpośrednich. W obliczu takich zmian samorządowcy też złagodzili stanowisko. Ale, jak widać, nie przyniosło to rezultatów.

  - Takie są efekty nieodpowiedzialnego postępowania PO z metropolią. Na ostatnim posiedzeniu, ustawa będzie już tylko materiałem propagandowym - mówi Wojciech Szarama, poseł PiS.

  To kolejna porażka PO w temacie metropolii: jeszcze wczoraj śląscy posłowie liczyli, że ustawa wróci do porządku obrad. Takie były zamierzenia, taka też była konieczność, by czas na zajęcie się projektem miał jeszcze Senat po ewentualnym przegłosowaniu go w Sejmie.

  Kategoryczny sprzeciw


  Śląscy posłowie PO uważają, że o zablokowaniu ustawy prawdopodobnie zadecydowała zdecydowana krytyka środowisk samorządowych. Ich przedstawiciele apelowali o odrzucenie ustawy podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Argumenty? Te same, które prezydenci miast aglomeracji śląskiej wyliczali wcześniej na łamach DZ, m.in. wyłanianie władz metropolii w wyborach, tworzenie niepotrzebnej rywalizacji między metropolią i gminami, ograniczony zakres zadań przyszłego związku metropolitalnego oraz jego, częściowa, obligatoryjność.

  Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego i wiceprezes Zarządu Związku Województw RP, proponował nawet, by możliwość powoływania związku metropolitalnego była ograniczona do Śląska i Zagłębia.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ja sie raduję

   cdn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   bo to szczyt wszystkiego, żeby w tej całej Silesii byli gorole, a Mikołowa nie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama