Abolicja dla przedsiębiorców, którzy nie zapłacili składek...

  Abolicja dla przedsiębiorców, którzy nie zapłacili składek do ZUS -u

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  ZUS

  ZUS ©arc

  Dzisiaj wchodzi w życie abolicja dla przedsiębiorców. Co to oznacza? Otóż osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą mieć umorzone niezapłacone składki na własne ubezpieczenie. Chodzi o okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.
  ZUS

  ZUS ©arc

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Poradni Dziennika Zachodniego CZYTAJ TUTAJ


  Jest to możliwe na podstawie ustawy z 9 listopada 2012 r. o "umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność".

  Żeby jednak skorzystać z abolicji, trzeba spełnić określone warunki. Do złożenia wniosku są uprawnione:
  • osoby podlegające w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 roku obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalności twórczej lub artystycznej, bądź działalności w zakresie wolnego zawodu, albo jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej;
  • spadkobiercy i osoby trzecie, wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 roku.
  Na umorzenie długów wobec ZUS-u mogą liczyć więc nie tylko te osoby, które przez podane lata nie płaciły w ogóle składek, ale również te, którym ZUS naliczył dług z powodu niezbyt jasnych przepisów.

  Oto warunki umorzenia składek


  Nieposiadanie na dzień wydania decyzji o umorzeniu należności niepodlegających umorzeniu - z wyjątkiem należności z tytułu składek za okres do 31 grudnia 1998 roku bądź też spłata należności niepodlegających umorzeniu w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia lub w terminie wynikającym z zawartej umowy o rozłożeniu zadłużenia na raty.

  Jakie składki podlegają umorzeniu


  Jeżeli spełniasz określone warunki, czyli jesteś w grupie przedsiębiorców, których może objąć abolicja, warto sprawdzić, które składki możesz mieć umorzone. Grupa jest obszerna. Umorzeniu podlegają:
  składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności,
  składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za okres, za który zostaną umo-rzone składki na ubezpieczenia społeczne,
  odsetki za zwłokę naliczone od składek podlegających umorzeniu,
  opłata prolongacyjna, opłata dodatkowa, koszty upomnienia oraz koszty egzekucyjne naliczone od należności podlegających umorzeniu.

  Termin na złożenie wniosku


  Osoby uprawnione mogą złożyć wniosek o umorzenie należności w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 15 stycznia 2013 r.
  Natomiast osoby, którym ZUS po dniu wejścia w życie ustawy wyda decyzję o:
  • podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym,
  • wysokości zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od
  • 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.,
  • przeniesieniu odpowie-dzialności na spadkobiercę lub osobę trzecią

  - będą mogły złożyć taki wniosek w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomo-cnienia się decyzji, chyba że termin 24 miesięcy jest dłuższy.

  Niezbędne dokumenty, czyli ważny poprawnie wypełniony wniosek


  W przypadku osób nieprowadzących pozarolniczej działalności w dniu 1 września 2012 r. oraz w dniu złożenia wniosku o umorzenie, jedy-nym dokumentem będzie poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności, dostępny na stronie internetowej: www.zus.pl

  W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność w dniu 1 września 2012 roku albo w dniu złożenia wniosku o umorzenie, dokumentami składanymi przez dłużnika będą:
  • poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności,
  • wypełniony "Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis" (formularz dostępny jest w placówkach ZUS-u oraz do pobrania ze strony http://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=8387 lub
  • wypełniony "Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę w przy-padku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie"
  (formularz dostępny jest w placówkach ZUS-u. Można go też pobrać TUTAJ)
  oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej (druk oświadczenia jest dos-tępny w placówkach ZUS-u oraz na stronie www.zus.pl),
  zaświadczenia/oświadczenia o udzielonej pomocy de minimis.
  W stosunku do tej grupy płatników postępowanie w sprawie wydania decyzji określającej warunki umorzenia zostanie zawieszone do dnia ogłoszenia decyzji Komisji Europejskiej.

  Gdzie szukać informacji, jeśli jesteś zainteresowanym przedsiębiorcą?


  Warto wiedzieć, że wnioski w sprawie umorzenia należności dostępne są:
  • na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl),
  • na sali obsługi klientów w każdej placówce ZUS-u (wykaz placówek oraz ich adresy i numery telefonów znajdują się na stronie internetowej - www.zus.pl).
  • ZUS przygotował także szczegółowe ulotki informacyjne w dwóch wersjach:
  • dla osób prowadzących działalność w dniu 1 września 2012 r. lub w dniu złożenia wniosku o umorzenie;
  • dla osób, które przed 1 września 2012 r. zakończyły prowadzenie działalności. Pomocą w załatwieniu sprawy służą także urzędnicy ZUS-u z placówki, w której przedsiębiorca złożył wniosek o umorzenie składek.

  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Zatrzymany na Słowacji ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Abolicja - nie samemu

  Marzena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 37

  Niby wszystko jest jasne z tą abolicją, ale jak trzeba wypełnić wniosek , zwłaszcza kiedy ma się jeszcze egzekucję nad głową, to pojawiają się problemy. A urzędnicy z ZUS raczej nie kwapią się,...rozwiń całość

  Niby wszystko jest jasne z tą abolicją, ale jak trzeba wypełnić wniosek , zwłaszcza kiedy ma się jeszcze egzekucję nad głową, to pojawiają się problemy. A urzędnicy z ZUS raczej nie kwapią się, zeby pomóc... Skorzystałam więc z pomocy specjalistów, którzy za całkiem rozsądną kasę doradzili mi i wypełnili dokumenty, a moje składki już się umarzają. Polecam: www.abolicjaskladekzus.plzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Abolicja - nie samemu

  Marzena (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 34

  Niby wszystko jest jasne z tą abolicją, ale jak trzeba wypełnić wniosek , zwłaszcza kiedy ma się jeszcze egzekucję nad głową, to pojawiają się problemy. A urzędnicy z ZUS raczej nie kwapią się,...rozwiń całość

  Niby wszystko jest jasne z tą abolicją, ale jak trzeba wypełnić wniosek , zwłaszcza kiedy ma się jeszcze egzekucję nad głową, to pojawiają się problemy. A urzędnicy z ZUS raczej nie kwapią się, zeby pomóc... Skorzystałam więc z pomocy specjalistów, którzy za całkiem rozsądną kasę doradzili mi i wypełnili dokumenty, a moje składki już się umarzają. Polecam: www.abolicjaskladekzus.plzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Abolicja

  Abolicja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 70 / 70

  Chcesz się dowiedzieć więcej na temat abolicji składek ZUS? Zapraszam na nasz serwis tematyczny: www.abolicjaskladekzus.pl ! Jeżeli jesteś zainteresowany abolicją, możemy Ci pomóc!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo