Czy potrzebny jest remont blokowisk z wielkiej płyty?...

  Czy potrzebny jest remont blokowisk z wielkiej płyty? Postoją nawet 200 lat

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy potrzebny jest remont blokowisk z wielkiej płyty? Postoją nawet 200 lat
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Marzena Bugała

  Wybudowane za czasów PRL blokowiska z wielkiej płyty liczą sobie już nawet pół wieku. Wielu z tych staruszków przydałaby się solidna rewitalizacja. Sprawę zbadać ma sejmowa Komisja Infrastruktury. Chce, aby budynki zostały skontrolowane, a te w najgorszym stanie technicznym solidnie wyremontowane. Czy nasze bloki na katowickim Tysiącleciu i osiedlu Paderewskiego, przy ul. Ostrogórskiej w Sosnowcu czy na Syberce w Będzinie mogą liczyć na drugie życie za państwowe pieniądze? I czy naprawdę tego potrzebują?

  Komisja na razie bacznie się przygląda  - Do końca stycznia komisja przedstawi swoją opinię w tej sprawie ministerstwu transportu. Na pewno ewentualną rewitalizację PRL-owskich bloków w całym kraju dofinansowałoby państwo, ale pieniądze musiałyby też wyłożyć spółdzielnie mieszkaniowe. Musimy znać skalę zjawiska - podkreśla Stanisław Huskowski, poseł PO i członek Komisji Infrastruktury.

  Na razie nie wiadomo jednak, kto miałby rewitalizację sfinansować. A problemów do rozwiązania jest sporo, nawet jeśli ocieplony, mający piękną elewację budynek wygląda po prostu nieźle. Eksperci z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa twierdzą, że te bloki trzeba zmodernizować, aby przystawały do współczesnych standardów. O co konkretnie chodzi?

  - Problemem są choćby zbyt wąskie kanały do wentylacji grawitacyjnej. Dziś, gdy większość mieszkańców ma szczelne, plastikowe okna, mieszkania te po prostu nie są wentylowane. To zaś może doprowadzić do zatruć - podkreśla inż. Marek Kaproń.

  W fatalnym stanie są np. bloki we Wrocławiu, gdzie istniał nieco odmienny - jak się okazało nie najlepszy - sposób budowania: pozwalał na stawianie nawet 12-piętrowych falowców.

  Bloki z PRL-u postoją nawet dwieście lat  A te nasze bloki w Śląskiem? Nie jest aż tak źle, bo po prostu zostały solidnie zbudowane. No, przynajmniej większość z nich. Dr Zbigniew Pająk z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej wyjaśnia, że nasze bloki budowano solidnie:

  - Technicznie są bez zarzutu. Przynajmniej jeśli chodzi o elementy konstrukcyjne, ściany wewnętrzne, klatki schodowe i stropy. Wykonano je z betonu dobrej jakości. Gorzej ze ścianami zewnętrznymi, ale i te są ocieplane, odnawiane. Zapewniam, że te budynki postoją jeszcze 100, 200 lat - mówi Pająk.

  To nie oznacza, że problemów nie ma. Niewielka funkcjonalność, małe pomieszczenia, problemy z akustyką spowodowane wentylacją. Do tego na stykach elementów pojawiają się zarysowania. Tam, gdzie budynków nie ocieplano, są też kłopoty z elewacjami.

  Skąd się wzięła wielka płyta na Śląsku?  Wielka płyta do Polski trafiła w latach 50. i 60. z ZSRR. Na świecie stosowano ją już wcześniej, nawet przed II wojną światową. Pierwsze budynki z betonowej wielkiej płyty powstały w końcu lat 30. we Francji, Szwecji i Finlandii, potem także w Niemczech. W Polsce: w Warszawie w 1957 roku.

  Cztery lata później zaczęto budować katowickie Tysiąclecie, w 1967 r. Superjednostkę przy alei Korfantego, a w 1970 r. os. Paderewskiego. Teraz bloki z wielkiej płyty stoją w każdym z dużych miast. W Gliwicach to osiedla Sikornik i Kopernik, w Częstochowie większość mieszkańców żyje w takich blokach. Niestety, specjaliści od rynku nieruchomości ostrzegają, że za kilkanaście lat mieszkania w blokach z czasu PRL mocno zaczną tracić na wartości.

  Co dalej z molochami z PRL-u?  Wielką modernizację bloków z wielkiej płyty, wybudowanych w czasach NRD, przeprowadziły już Niemcy.

  Na program przebudowy miast wschodnich Niemiec od 2001 roku państwo wyłożyło 10 mld marek. Drugie tyle dały kasy landów. Tam wiele budynków z wielkiej płyty zostało opuszczonych przez mieszkańców, a spółdzielnie płaciły ogromne pieniądze za utrzymanie pustostanów. Tak było choćby w Berlinie, gdzie na osiedlach Marzahn i Hellersdorf co 10. mieszkanie stało puste.

  W ramach przebudowy wiele bloków zostało wyburzonych. Na ich miejscu powstały place zabaw czy obiekty handlowe.

  W Polsce, mimo wielu niedogodności, mieszkania w wielkiej płycie nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem na rynku nieruchomości. Według Bartosza Turka, analityka Home Broker.pl, na mieszkanie w wielkiej płycie decydują się głównie ludzie młodzi, którzy kupują pierwsze lokum. Te transakcje stanowią nadal kilkadziesiąt procent sprzedaży na rynku wtórnym. Takich ofert jest najwięcej. W Katowicach 1 m kw. np. na Tysiącleciu czy na os. Paderewskiego kosztuje 2,8-3,5 tys. zł.
  MON, AMC
  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Zatrzymany na Słowacji ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   blokowiska

   mieszkanka blokowiska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 108

   oczywiscie, ze Panstwo powinno umozliwic dofinansowanie spółdzielni na remonty i modernizacje bloków. Pamietajmy ile ludziw nich mieszka i mieszkac bedzie jeszcze przez wiele , wiele lat. Posłowie...rozwiń całość

   oczywiscie, ze Panstwo powinno umozliwic dofinansowanie spółdzielni na remonty i modernizacje bloków. Pamietajmy ile ludziw nich mieszka i mieszkac bedzie jeszcze przez wiele , wiele lat. Posłowie niech się zajma dofinansowaniem spóldzielni a nie tym, by uniemozliwic działalnośc dla dobra spółdzielców a potem roztrwonic majatek spółdzielcówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bloki

   bewohner (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 109 / 74

   te mieszkania to ruiny, maly metraz i dziadostwo od poczatku do konca.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Plyta

   maly Slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 80 / 89

   ale lepsze od starych familokow - co to bylo bez hazli i wanienek, zeby dupa wymoczyc!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama