Szczepan Twardoch może dziś dostać paszport. Paszport...

  Szczepan Twardoch może dziś dostać paszport. Paszport Polityki

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Niektórzy nazywają go młodym symbolem budzącej się śląskiej tożsamości. Inni podkreślają po prostu, że jest znakomitym pisarzem. Dziś wieczorem Szczepan Twardoch może zdobyć Paszport Polityki, jedną z najbardziej prestiżowych nagród wyróżniających wybitne osobistości świata polskiej kultury.
  Szczepan Twardoch może dziś dostać paszport. Paszport Polityki

  ©arc

  - Sama nominacja jest dla mnie nagrodą za dwa lata ciężkiej pracy - mówi Twardoch w rozmowie z DZ. - Mam taką zasadę, że każdy rok w moim życiu staram się traktować jak najważniejszy. Ten miniony okazał się bardzo udany.

  "Za 'Morfinę’ - powieść wybitną. Na nudnym, szarym tle tożsamościowych dociekań polskiej literatury ostatnich lat ponura groteska Twardocha lśni niczym szlachetny kamień" - napisał tygodnik "Polityka" w nominacji dla pochodzącego z Pilchowic pod Gliwicami autora. - "jest w tej brawurowej historii o małym, rozchwianym człowieku wtłaczanym na siłę w role mężczyzny, bohatera, Polaka czy Niemca coś z Witkacego i Gombrowicza, ale też z Konwickiego z jego najlepszych lat".

  Rywalkami Twardocha w kategorii literatura są Kaja Malanowska, doceniona za powieść "Patrz na mnie, Klaro" oraz Zośka Papużanka, za powieść "Szopka". "Morfina" śląskiego pisarza to opowieść o burzliwych wojennych losach Konstantego Willemanna, syna niemieckiego oficera i arystokraty oraz spolszczonej Ślązaczki. "Młody autor odcina się od polskości, deklaruje narodowość śląską, ale jednocześnie śmiało mówi o swojej lojalności wobec państwa polskiego, które uważa za swoje. Podobne dylematy znalazły miejsce w "Morfinie", a podtytuł "Warszawa 1939: narkotyki, kobiety i zdrada" mówi wiele o wciągającej opowieści rozgrywającej się w okupowanej przez Niemców stolicy" - pisała o powieści Twardocha jedna z recenzji.

  Szczepan Twardoch ma niespełna 34 lata. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, mieszka w Pilchowicach. W 2005 roku debiutował zbiorem opowiadań "Obłęd rotmistrza von Egern". Jeśli dziś zdobędzie Paszport Polityki będzie drugim śląskim pisarzem wyróżnionym w ten sposób. Drugim po Wojciechu Kuczoku, który został nagrodzony Paszportem dokładnie 10 lat temu.
  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Zatrzymany na Słowacji ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Czy mógłby mi ktoś rzeczowo wytłumaczyć kto to jest "spolszczona Ślązaczka"?

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 35

   Proszę nie usuwać mojego komentarza Panie Redaktorze...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mądrość

   svatopluk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 28

   przecież nic mądrego nie macie do powiedzenia.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uważa państwo polskie za swoje

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 33

   tak nie czują tego komentatorzy ślązacy.Owszem .sa lojalni Polsce i spolegliwi jak dalejT.Kotarbinski powiedział,prości mówiący różnie ,wykształceni po polsku i posługujący sie tym językiem...rozwiń całość

   tak nie czują tego komentatorzy ślązacy.Owszem .sa lojalni Polsce i spolegliwi jak dalejT.Kotarbinski powiedział,prości mówiący różnie ,wykształceni po polsku i posługujący sie tym językiem narzuconym jak kiedyś rosyjski.TUWIM był wUSA i wrócił nie dał rady językowi.POLAK---CONRAD udowodnił ze można inaczej.I to powinno być przesłaniem Uni Europejskiej razem z Anglia sZwajcaria i Eurolandem uwzględniającym regionalizm .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może .....

   zniesmaczony 3RP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 29

   paszport czerwonej "POlityki " ale mi wyróżnienie a może jeszcze to będzie wręczał urban

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama