Na peronach dworca w Katowicach są już ruchome schody...

  Na peronach dworca w Katowicach są już ruchome schody [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Peron czwarty
  1/5
  przejdź do galerii

  Peron czwarty ©Lucyna Nenow

  To historyczna chwila: przy wejściach na perony dworca w Katowicach pojawiły się schody ruchome. A pamiętacie, że i przed przebudową dworca ruchome schody były? Owszem, ale zawsze nieczynne.
  Mimo otwarcia w październiku nowej hali dworca w Katowicach przebudowa nadal trwa. PLK wciąż modernizuje perony oraz przejścia między nimi. Inwestycja za ok. 60 mln zł miała zakończyć się w grudniu 2012. Prace wstrzymało jednak bankructwo firmy Budus, podwykonawcy remontującego perony. Jak przyznaje Jacek Karniewski, rzecznik śląskiego oddziału PLK, roboty zakończą się nie wcześniej niż w czerwcu tego roku.


  Prace wznowiono kilka dni temu. Jeszcze w grudniu generalny wykonawca inwestycji - Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych z Krakowa - znalazł nowego podwykonawcę.

  Przebudowa peronów trwa od 2010 r., jak na razie udało się zmodernizować dwa z nich - 2 i 3 - oraz częściowo pierwszym, nad którym brakuje jeszcze wiaty. Roboty na peronie czwartym obecnie blokuje pogoda, za to sporo dzieje się w podziemnych przejściach. W nocy z poniedziałku na wtorek zamknięto tunel pod peronem czwartym. Przez najbliższy miesiąc robotnicy będą tu wzmacniali fundamenty peronu, aby postawić na nim wiatę. Po zakończeniu tych prac w tunelu poprawiona zostanie izolacja.

  Częściowo odnowione są także przejścia prostopadłe do tunelu, a prowadzące na perony. Wschodnie i zachodnie są już gotowe. Prace od kilku miesięcy trwają w środkowym. To właśnie w nim montowane są schody ruchome oraz windy. I schody - w obu kierunkach - i windy są już montowane na peronie 2 i 3. Będą także na peronie 1 i 4. Dźwigi i schody zostaną uruchomione po zakończeniu prac w przejściu środkowym.
  *Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
  *Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
  *Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama