Osiedle kontenerów w Żorach się powiększy [TAK SIĘ MIESZKA W...

  Osiedle kontenerów w Żorach się powiększy [TAK SIĘ MIESZKA W KONTENERZE]

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak się mieszka w osiedlu kontenerów?
  1/10
  przejdź do galerii

  Jak się mieszka w osiedlu kontenerów? ©Dziennik Zachodni

  Jeszcze w tym roku w Żorach powiększy się osiedle kontenerowe przy ul. Kolejowej, zwane "blaszanym gettem". Do 31 istniejących blaszaków na obrzeżach Żor, w których mieszkają dzisiaj 43 osoby, dołączą kolejne. Powstanie tu 30 nowych mieszkań.
  - Kontenery to najtańszy sposób na budowanie lokali socjalnych w mieście. Nie są to typowe baraki, jakie stoją na budowach, ale przyjemne mieszkania socjalne. Jest przynajmniej jeden pokoik, aneks z kuchenką elektryczną, łazienka. Lokatorzy mają ciepło, bieżącą wodę, prąd i kanalizację - mówi Joachim Gembalczyk, dyrektor Zarządu Budynków Miejskich w Żorach, administrujący kontenerami z ul. Kolejowej.


  Do blaszaków w Żorach trafią też osoby, które czekają na wykonanie wyroków eksmisyjnych (dziś jest ich 91), albo rodziny, których dochód kwalifikuje na przydział "socjalu". Jednak w przeciwieństwie do innych miast, żorskie kontenery podobają się mieszkańcom. - Dobrze się tu mieszka. Jest spokojna okolica - mówi pani Mariola, od 2 lat mieszkanka ul. Kolejowej. Na potrzeby nowych "socjali" władze Żor zaadaptują stojący od 40 lat olbrzymi kontener z ul. Wodzisławskiej, gdzie urzędują dziś m.in. pracownicy ZBM-u i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Roboty będą kosztować ok. 563 tys. zł.

  Tymczasem inne miasta w naszym województwie albo wydają grube miliony na tworzenie tradycyjnych murowanych "socjali", albo stawianie kontenerów traktują często jako zyskanie oszczędności i straszak na tych, którzy nie płacą.

  Do blaszaków nie są przekonane władze Rybnika. Jeszcze w 2012 r. na potrzeby "socjali" za 8 mln zł odnowiono m.in. cztery familoki w rybnickiej dzielnicy Paruszowiec-Piaski. W innych miastach kontenery to głównie straszak.

  - Jeśli ktoś nie płaci czynszu, perspektywa zamieszkania w kontenerze daje już do myślenia - mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny, gdzie mają stanąć dwa kontenery. Na blaszaki zdecydowały się już władze w Miedźnej. - Ich montaż poprawił ściągalność czynszów - przyznaje Bogdan Taranowski, wójt Miedźnej.

  Z kolei w Bytomiu mijają już 3 lata, od kiedy pojawiły się kontenery. Przy ul. Składowej stanęło 20 domków socjalnych. Zdaniem Adama Grzesika z biura prasowego UM, nie sprawdziły się, bo lokatorzy nadal migają się z płatnościami. W tym roku 11 kontenerów ma pojawić się też w Świętochłowicach. Kontenery chcą stawiać też przy ul. Fabrycznej w Siemianowicach.
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   manipulacja fotografa

   ann (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 55

   Fotografie nie są w całości z kontenerów a z BLOKU SOCJLANEGO W BUTOMIU zbudoanego z cegły. Warunki w kontenerach są FATALNE, pomieszczenia GNIJĄ OD ŚRODKKA

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama