Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Markowski: Górnictwo w Mongolii? Nie inwestujemy nawet w kraju!

Jerzy Markowski
Jerzy Markowski
Jerzy Markowski ARC Dziennik Zachodni
Jeśli powiodłaby się sprzedaż naszych urządzeń do Mongolii, to polscy producenci na pewno by na tym skorzystali - mówi Jerzy Markowski, byłym wiceministrem gospodarki, ekspert górniczy. Rozmawia Paweł Szałankiewicz

Jakie korzyści mogłyby wyniknąć z wyjazdu polskich górników do Mongolii oraz zainwestowania w tamtejszy przemysł wydobywczy. Czy w ogóle można mówić o korzyściach w tym przypadku?
Jeśli chodzi o inwestycje w samo górnictwo, to nie ma o tym mowy, bo polscy producenci nie inwestują nawet w Polsce. Gdyby jednak tak się stało, to skorzystalibyśmy na tym w taki sposób, że ulokowalibyśmy w Mongolii nasze produkty. Z drugiej strony byłoby to irracjonalne, bo sami mamy jeszcze wiele złóż węgla, które nie zostały wyeksploatowane.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Mongolia zaprasza górników ze Śląska

Czyli byłaby szansa na to, abyśmy skorzystali na tym finansowo?
Jeśli powiodłaby się sprzedaż naszych urządzeń, to polscy producenci na pewno by na tym skorzystali, tym bardziej że kompletne wyposażenie jednej kopalni to koszt około 100 milionów euro. A im więcej takich inwestycji, tym większe zyski.

Tylko czy takie inwestycje nie odbiłyby się niekorzystnie wtedy na polskim górnictwie?
Na pewno nie. Mamy tak szerokie zdolności w zakresie projektowania kopalń, że na pewno byśmy na tym nic nie stracili. Tak samo byłoby z wykonaniem. Natomiast w przypadku samych górników wyjeżdżających poza granice kraju, jak na przykład do Australii, to również nic nam nie grozi, bo niewielu chce tam jechać. Wpływ na to mają zresztą różne czynniki, od klimatycznych po kulturowe. Na takie wyjazdy musiałyby być zagwarantowane ogromne pieniądze, aby zachęcić górników do wyjazdu. Dlatego też nie widzę powodzenia dla takiego pomysłu.

A czy możemy w takim razie mówić o tym, że Polska jest miejscem, gdzie pracują specjaliści związani z przemysłem górniczym?
W Polsce jest bardzo nowoczesne górnictwo, choć wydobycie naszego węgla w skali światowej stanowi tylko jeden procent. Urządzenia jednak mamy najwyższej klasy, a nasze górnictwo jest najbezpieczniejsze na świecie.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!