Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek od dzisiaj w Będzinie

PSZ, KAKA
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie ARC
W czwartek, 18 stycznia, w Będzinie rozpoczyna się finałowe przesłuchanie XIX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. To największy w naszym kraju kolędowy przegląd, nad którym patronat honorowy objął biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Przez trzy najbliższe dni na scenie będzińskiej Państwowej Szkoły Muzycznej wykonanych zostanie ok. 400 kolęd i pastorałek, które zaprezentuje 142 najlepszych wykonawców. Zostali wybrani spośród 800, którzy wystartowali w grudniowych eliminacjach przeprowadzanych na terenie całej Polski, a także na Ukrainie i Białorusi.

Jednak nie o liczby w całym festiwalu chodzi, a o promocję. Dla wszystkich młodych talentów, które pokażą się na scenie w Będzinie, będzie to doskonała okazja do zaprezentowania swoich umiejętności. To również okazja do popularyzowania regionalnych tradycji w zakresie śpiewów, strojów i obrzędowości.

Dzisiejsze przesłuchania rozpoczną się o godz. 9 rano i potrwają aż do godziny 20.30. Kolejne odbędą się w piątek i w sobotę.

Rozmowa z dr. Marcinem Trzęsiokiem, prorektorem ds. studenckich, współpracy międzynarodowej i rozwoju uczelni Akademii Muzycznej w Katowicach

Jaka jest różnica pomiędzy pastorałkami a kolędami?
To różnica przede wszystkim zwyczajowa. Jest związana z tym, że kolędy głównie śpiewa się w kościele, a pastorałki - poza świątynią.

Jakie jest więc ich pochodzenie. Z czego wywodzą się pastorałki, a z czego kolędy?
Pastorałki mają pochodzenie ludowe, są niezwykle silnie związane z folklorem. Nazwa ta pochodzi od łacińskiego słowa "pastor" (pasterz). Kolędy natomiast są często tekstami poetyckimi, bardziej literackimi, choć rzadko znamy ich autora. Są jednak wyjątki. Na przykład "Bóg się rodzi" to wspaniały wiersz Franciszka Karpińskiego, poety żyjącego w XVIII wieku (Karpiński tłumaczył też psalmy, a poza "Bóg się rodzi" napisał m.in. "Kiedy ranne wstają zorze" czy "Zróbcie mu miejsce, Pan idzie z nieba" - przyp. red). Poza tym kolędy mają teksty zdecydowanie poważniejsze, czasem wręcz bardzo wzniosłe. Natomiast pastorałki są o wiele bardziej przyziemne.

Różnice w kolędach i pastorałkach można też zauważyć w rodzaju muzyki czy instrumentów wykorzystywanych do jej grania?
Trudno mówić o takich różnicach, ponieważ tradycje kolęd i pastorałek zawsze były przekazywane ustnie, bez zapisu w partyturach nutowych. Różnią się głównie same treści kolęd i pastorałek, inny jest styl literacki.

Z jakiego czasu, epok, wywodzą się te dwa gatunki utworów?
Najstarsze polskie kolędy pochodzą z okresu renesansu, jednak większość pochodzi z okresu od XVIII do XIX wieku. W polskich kolędach pojawiają się charakterystyczne rytmy związane z polskim folklorem. W kolędzie "Bóg się rodzi" słychać na przykład poloneza, w "Jezus malusieńki" - kujawiaka, natomiast w "Dzisiaj w Betlejem" zaznacza się charakter mazura. Wiele kolęd jest też kołysankami. Pastorałki są bardziej ludowe, co najlepiej można wyczuć wtedy, gdy wykonywane są przez kapele góralskie - świetnym przykładem na to jest "Oj, maluśki".


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!