Ważne
  UTK o aferze z Elfami dla Kolei Śląskich: To przejaw...

  UTK o aferze z Elfami dla Kolei Śląskich: To przejaw ignorancji!

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  UTK o aferze z Elfami dla Kolei Śląskich: To przejaw ignorancji!
  1/8
  przejdź do galerii

  ©arc. DZ

  Przyjęliśmy do wiadomości - tak najkrócej można podsumować komentarz Najwyższy Izby Kontroli w sprawie doniesienia o nieuzasadnionym dopuszczeniu do użytkowania niesprawnych Elfów dla Kolei Śląskich. Winnym w tej sprawie miał być Urząd Transportu Kolejowego, który taki dokument miał wydać.
  Fakty są takie: wyprodukowane przez bydgoską Pesę pociągi typu Elf miały na początku stycznia odebrać Koleje Śląskie. Nie zrobiły tego, gdyż w pojazdach stwierdzono kilkadziesiąt różnego rodzaju usterek. Na początku tego tygodnia do NIK trafiło zawiadomienie od House Solutions International, firmy zajmującej się przygotowywaniem eksperckich analiz rynku kolejowego, dotyczącej tego, że wadliwe pociągi zostały dopuszczone do eksploatacji przez UTK.

  Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka oczywista. UTK wcale bowiem nie dopuścił do eksploatacji tych konkretnych, zakwestionowanych przez Koleje Śląskie pojazdów. Wydał natomiast tzw. świadectwo dopuszczenia do eksploatacji typu pojazdu kolejowego dla pociągu 27WEb Elf. Innymi słowy stwierdził, że sam model jest "w porządku", natomiast nie określał, czy "w porządku" są również poszczególne jego egzemplarze. To dopiero nastąpi w drugim etapie postępowania UTK i dlatego przedstawiciele Urzędu określają doniesienie do NIK "przejawem ignorancji".

  - Każdy pojedynczy pojazd, aby zostać dopuszczonym do użytku, musi mieć potwierdzoną zgodność ze świadectwem dopuszczenia do eksploatacji typu pojazdu - wyjaśnia Maciej Domański, rzecznik UTK. Od razu też zastrzega, że Urząd jeszcze nie badał, czy czekające na odbiór cztery Elfy dla Kolei Śląskich spełniają wymogi określone we wspomnianym świadectwie.

  Czy powiadomiona o rzekomych nieprawidłowościach Najwyższa Izba Kontroli podejmie jakieś działania? Jej rzecznik Paweł Biedziak nie jest skłonny do takich deklaracji.

  - Na podjęcie decyzji mamy 1 - 2 miesiące. Proszę jednak pamiętać, że co roku otrzymujemy około 5000 różnych skarg, a kontroli podejmujemy raptem 200 - zaznaczył Biedziak.
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   House Solutions analizy ignoranckie

   Mick (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 43

   Chyba nie pojęliście o co chodziło - firma "ekspercka" wykazała się ignorancją nie odróżniając świadectwa typu od świadectwa homologacji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ny moga tego przelknoc

   GFI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 32

   Celowo robota komuchow by rozwalić koleje Slonske

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podziękowania dla DZ

   pasenger (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 52

   Fotografie w wyśmienity sposób dokumentują w jakich warunkach podróżuje sie obecnie w KŚ, podobnie jak panowie na zdjęciu nr 7 też rano z kolegami zamawiamy sobie kawę i gazety i po chwili z taca...rozwiń całość

   Fotografie w wyśmienity sposób dokumentują w jakich warunkach podróżuje sie obecnie w KŚ, podobnie jak panowie na zdjęciu nr 7 też rano z kolegami zamawiamy sobie kawę i gazety i po chwili z taca zjawia sie uśmiechnieta pracownica KŚ dlatego dziekuje DZ że je tu zamieścil by i inni mogli się przekonać o tym że ten cały szum medialny z wmyślonymi problemami KŚ ma już za sobą.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama