Nowy szef Śląskiego Teatru Tańca wyrwie placówkę z zapaści?...

  Nowy szef Śląskiego Teatru Tańca wyrwie placówkę z zapaści? [WIDEO]

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowy szef Śląskiego Teatru Tańca wyrwie placówkę z zapaści? [WIDEO]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Adrian Lipiński, menedżer i ekonomista bytomskiego oddziału ING Banku Śląskiego, objął oficjalnie stanowisko szefa Śląskiego Teatru Tańca. Nowy dyrektor pisał pracę podyplomową z uregulowań prawnych dotyczących prania brudnych pieniędzy, ale podkreśla, że ma nadzieję, iż tych wiadomości nie będzie musiał wykorzystywać.


  - Uporządkowanie spraw administracyjno-finansowych, taki jest mój cel - mówił na konferencji prasowej nowy dyrektor. - Sprawy kulturalno-artystyczne to melodia przyszłości. Powiem szczerze, kondycja teatru jest nieciekawa i moim zadaniem będzie wyczyszczenie dokumentów pod względem prawnym - podkreślał Lipiński.

  Sytuacja jest faktycznie trudna, zwłaszcza, że 14 stycznia do Urzędu Miejskiego wpłynęło pismo, utrzymujące w mocy decyzję nakazującą zwrot dotacji , jaka teatr otrzymał na projekt "Taneczny Most". To kwota ponad 800 tysięcy złotych.

  - To niekorzystna informacja, która jeszcze bardziej komplikuje sytuację teatru. Ta decyzja jest wprawdzie ostateczna, ale będę się chciał jeszcze raz przyjrzeć temu projektowi, aby zobaczyć, jak dokładnie był rozliczany - mówi dyrektor.

  Od razu po konferencji prasowej pojechał do teatru, gdzie w nowe obowiązki miała go wprowadzić wiceprezydent Bytomia. Nowy dyrektor podkreślał też, że priorytetową sprawą dla niego jest też zapoznanie się z raportem pokontrolnym urzędu. - Finanse i porządek prawno -organizacyjny to w tej chwili dla mnie najważniejsze - mówił Lipiński.

  Na razie zmian kadrowych nie planuje, dopóki nie zapozna się z formą umów o pracę, zawartych przez tancerzy. ŚTT zatrudnia 10 pracowników w tym 5 członków zespołu artystycznego, z których dwie osoby są obecnie na zwolnieniu lekarskim.

  Damian Bartyla, bytomski prezydent, ma nadzieję, że 6 miesięcy, jakie upłyną od podjęcia uchwały intencyjnej w sprawie likwidacji placówki (będzie głosowana na sesji 28 stycznia) dadzą takie rozwiązanie, które w ostateczności pozwoli na utrzymanie teatru.
  - Na pewno jednak nie w takiej formie, bo miasta nie stać ani na zwrot długów, ani na takie finansowanie. Będę rozmawiał z ministerstwem i marszałkiem prosząc o pomoc w tym zakresie - mówi prezydent.

  Uspokaja też, że te decyzje nie będę miały przełożenia na inwestycję w dawnej KWK Rozbark, w której miał mieć siedzibę m.in. ŚTT a całość została nazwana Centrum Tańca.

  - Nie będzie kłopotu, żądania zwrotu pieniędzy. Ten obiekt ma być przeznaczony na cele kulturalno-oświatowe, to się nie zmieni. A ja mimo wszystko mam nadzieję, że ŚTT zostanie utrzymany - dodaje.

  Nowy dyrektor ŚTT zapewnił też dziennikarzy, że 6 miesięcy wystarczy na wyprostowanie finansowego bałaganu, a może będzie to nawet krócej. Czy po tym czasie dalej będzie szefował placówce? Takich ambicji na razie nie ma.
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama