Ważne
  Bezpłatne badania onkologiczne raka głowy i szyi [LISTA...

  Bezpłatne badania onkologiczne raka głowy i szyi [LISTA SZPITALI]

  Aga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Oddział onkologiczny

  Oddział onkologiczny ©Maciej Stanik

  23 września w ośmiu szpitalach województwa śląskiego odbędą się bezpłatne badania profilaktyczne realizowane w ramach III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi „Głośno i wyraźnie – zrozumieć i przeciwdziałać”.
  Oddział onkologiczny

  Oddział onkologiczny ©Maciej Stanik

  Od 21 do 25 września ponad 40 placówek medycznych w całej Polsce, w tym ośrodki w województwie śląskim, zapraszają na bezpłatne badania profilaktyczne realizowane w ramach III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi „Głośno i wyraźnie – zrozumieć i przeciwdziałać”. Kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa
  nt. choroby, a w konsekwencji – zwiększenie liczby wczesnych rozpoznań jednego z najczęstszych i zarazem najmniej znanych nowotworów.

  Rak głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy oraz szyi (z wyjątkiem mózgu) i jest 6-tym rakiem pod względem częstości występowania w Polsce. Liczba chorych jest dwukrotnie większa niż pacjentów z rakiem szyjki macicy. Raka głowy i szyi tylko w 2012 r. zdiagnozowano u prawie 11 000 osób (ponad 1 300
  w województwie śląskim). W tym samym roku w wyniku choroby zmarło blisko 6 000 pacjentów (prawie 900 w województwie śląskim) – to ok. dwa razy więcej niż np. śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Ponadto na przestrzeni ostatnich 20-tu lat odnotowano 20-to procentowy wzrost liczby zachorowań.

  Niestety świadomość dotycząca zagrożenia zachorowania na nowotwory głowy i szyi [NGiSz] w społeczeństwie wciąż jest niewielka (75 proc. ankietowanych Europejczyków w badaniu „About Face" z 2011 r. nie potrafiło udzielić podstawowych informacji dotyczących tej grupy chorób), co przekłada się na małą liczbę wczesnych rozpoznań. Ponad 60 proc. pacjentów już w momencie diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby. 60% z tej grupy umiera w ciągu 5 lat. Jeżeli natomiast zdiagnozujemy NGiSz na wczesnym etapie zaawansowania, stopień przeżywalności wynosi nawet 80-90 proc.

  Nowotwory Głowy i Szyi, poza tym, że stanowią zagrożenie dla życia pacjenta, powodują utratę mowy, zaburzenia procesu komunikatywnego, deficyty w obszarze podstawowych zmysłów, zniekształcenia twarzy, a co za tym idzie – poczucie wykluczenia, ostracyzmu społecznego i znacznego utrudnienia życia. To do wspomnianych deficytów właśnie odnosi się temat przewodni tegorocznych działań III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

  Czynnikami wpływającymi na rozwój raka głowy i szyi są: palenie, alkohol oraz wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Ryzyko zachorowania zwiększa się także u obu płci wraz z wiekiem. Pośród pacjentów 61 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet to osoby z grupy 45-64 lat. Co więcej, w Polsce podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko, określane jako „fenomen epidemiologiczny” tj. wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 r.ż., którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem HPV.

  Kto powinien przebadać się pod kątem nowotworów głowy i szyi?
  Przede wszystkim, osoby znajdujące się w grupach ryzyka, które zauważyły u siebie 1 z poniższych objawów utrzymujący się przez okres 3 tygodni: ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, ból gardła, utrzymująca się chrypka ból i/lub trudności w połykaniu, guzek w szyi, zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa
  Kiedy i gdzie można wykonać bezpłatne badanie?
  • 23 września 2015 roku od godziny 08.00 do 13.00 w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (ul. Ziołowa 45/47, 40-635 Katowice – Ochojec).
  • 23 września 2015 roku od godziny 08.00 do 13.00 w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (ul. Francuska 20-24, 40-027 Katowice).
  • 23 września 2015 roku od godziny 08.00 do 13.00 w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Gliwicach (ul. Kościuszki 1, 44-100 Gliwice).
  • 23 września 2015 roku od godziny 08.00 do 13.00 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu (al. Legionów 10, 41-900 Bytom).
  • 23 września 2015 roku od godziny 08.00 do 13.00 w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach (ul. Pyskowicka 47-51, 42-612 Tarnowskie Góry).
  • 23 września 2015 roku od godziny 08.00 do 13.00 w Szpitalu Specjalistycznym w Zabrzu (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 10, 41-800 Zabrze).
  • 23 września 2015 roku od godziny 08.00 do 13.00 w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim (ul. Zegadłowicza 3, 41-200 Sosnowiec).
  • 23 września 2015 roku od godziny 08.00 do 13.00 w Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej (ul. Szpitalna 13, 41-300 Dąbrowa Górnicza).


  Szczegółowe informacje nt. badań, dostępne są na stronie: www.makesensecampaign.eu
  oraz www.phnos.org.pl.  *Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
  *Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
  *Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BUJDA, w Ochojcu dzis , 21. 09 dostałam informację, ze oni zakończyli akcję badań

   czytelniczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   BUJDA, w Ochojcu dzis , 21. 09 dostałam informację, ze oni zakończyli akcję badań. Bujda na resorach,
   ''23 września w ośmiu szpitalach województwa śląskiego

   23 września 2015 roku od godziny...rozwiń całość

   BUJDA, w Ochojcu dzis , 21. 09 dostałam informację, ze oni zakończyli akcję badań. Bujda na resorach,
   ''23 września w ośmiu szpitalach województwa śląskiego

   23 września 2015 roku od godziny 08.00 do 13.00 w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (ul. Ziołowa 45/47, 40-635 Katowice – Ochojec). - zadzwoniłam tam dzis, do Ochojca, ( dziś. tj 21. 09- powiedziano mi,że REJESTRACJA ZOSTAŁA już zakończona i nie ma juz zapisów. Zakończona nie na dzis, ale zakończona i więcej nie bedzie. A potem dziwicie sie,że ludzie nie chodza na badania profilaktyczne. O badaniach dowiedziałam sie wczoraj wieczorem, dziś próbowałam sie umówic. Niestety.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezpłatne badania onkologiczne raka głowy i szyi.

   Bromi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Wielka ściema! Chcąc się zarejestrować w Cieszyńskim Szpitalu, za każdym razem otrzymałem inną odpowiedź. "Już nieaktualne", "mamy pełną listę" oraz to był tylko jeden dzień rejestracji -...rozwiń całość

   Wielka ściema! Chcąc się zarejestrować w Cieszyńskim Szpitalu, za każdym razem otrzymałem inną odpowiedź. "Już nieaktualne", "mamy pełną listę" oraz to był tylko jeden dzień rejestracji - poniedziałek". Można domniemać, że cała ta rozreklamowana akcja była tylko dla znajomków - to moje zdanie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   badanie

   jola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jestem jak najbardziej za takimi badaniami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   super

   Hania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Fajnie że są takie akcje, mam nadzieję że w tym roku też coś takiego się odbędzie, chętnie skorzystam. Moja babcia chorowała na nowotwór ślinianki przyusznej i boję się, że ja też mam większe...rozwiń całość

   Fajnie że są takie akcje, mam nadzieję że w tym roku też coś takiego się odbędzie, chętnie skorzystam. Moja babcia chorowała na nowotwór ślinianki przyusznej i boję się, że ja też mam większe ryzyko zachorowania. Tak samo u mojej cioci w młodym wieku pojawił się rak piersi - tylko plus taki że w tym przypadku wykonałam badanie genetyczne na zdrowegeny.pl w kierunku BRCA1 i BRCA2 (wynik jest ok). Jednak w przypadku ślinianki nie ma jeszcze zidentyfikowanych jakichś konkretnych genów. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Artykuł teoretycznie rzetelny

   Bercikowy Dziadek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Znów robicie ludzi za błaznów. We wymienionych Szpitalach jakoś mało wiedzą o tej akcji. W Sosnowcu w Szpitalu na Zegadłowicza nie ma onkologi.
   Ta "aga" powinna oddać kasę za ten artykuł - kiedyś...rozwiń całość

   Znów robicie ludzi za błaznów. We wymienionych Szpitalach jakoś mało wiedzą o tej akcji. W Sosnowcu w Szpitalu na Zegadłowicza nie ma onkologi.
   Ta "aga" powinna oddać kasę za ten artykuł - kiedyś dziennikarze sprawdzali to o czym piszą, zresztą szkoda czasu na pisanie na tym forum bo tego i tak redaktory nie czytają. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fajna wiadomość... tylko co dalej?

   MałoMobilny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Rewelacyjna informacja - szczególnie ten link w obcym języku.

   Zaczynam mieć wątpliwości czy to wiadomość dla przeciętnego czytelnika Dziennika, ewentualnego pacjenta - czy to informacja...rozwiń całość

   Rewelacyjna informacja - szczególnie ten link w obcym języku.

   Zaczynam mieć wątpliwości czy to wiadomość dla przeciętnego czytelnika Dziennika, ewentualnego pacjenta - czy to informacja reklamowo-biznesowa kolejnej inicjatywy wymyślonej dla zwabienia chorych do komercyjnego leczenia.
   Osiem szpitali, w każdym jeden dzień i parę godzin od 8 do 13 - faktycznie, zapowiada się na WIELKĄ bezpłatną akcje!
   Redaktorze, jak Pan sądzi... ile osób może się załapać???
   Redakcjo, prosimy o jakieś szczegóły... jak się zapisać, ile jest miejsc, są jakieś ograniczenia wiekowe???

   Redakcjo, ja się nie czepiam - sami spróbujcie się czegoś dowiedzieć w jakimś konkretnym szpitalu. Telefonicznie szpitale są dziwnie małomówne na ten temat... próbowałem w Sosnowcu, Katowicach, Dąbrowie. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama