Częstochowa: Konflikt wokół Amicusa nabiera na sile....

  Częstochowa: Konflikt wokół Amicusa nabiera na sile. Pracownicy grożą strajkiem głodowym

  Zdjęcie autora materiału
  Adrian Heluszka

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pracownicy przychodni Amicus rozpoczęli strajk okupacyjny. Jeśli sytuacja się nie zmieni, grożą podjęciem strajku generalnego.
  1/9
  przejdź do galerii

  Pracownicy przychodni Amicus rozpoczęli strajk okupacyjny. Jeśli sytuacja się nie zmieni, grożą podjęciem strajku generalnego. ©Adrian Heluszka/Dziennik Zachodni

  Sytuacja w przychodni Amicus w Częstochowie należącej do Regionalnego Funduszu Gospodarczego zaognia się. Pracownicy spółki chcą, by została ona sprzedana spółce pracowniczej "Kucelin", a niezbędnym warunkiem sprzedaży były gwarancje zatrudnienia dla pracowników. Do porozumienia jednak daleko, a personel grozi strajkiem głodowym.
  Awantura wokół spółki Amicus, która prowadzi dawną przychodnię hutniczą rozpętała się na kilka lat temu. Właścicielem Amicusa jest spółka skarbu państwa RFG - Regionalny Fundusz Gospodarczy, która w latach 2011-2013 trzykrotnie ogłaszał sprzedaż całości udziałów Amicusa, ale wówczas nie znalazł się kupiec, który spełniałby wymagania.

  Dwukrotnie o zakup przychodni starała się spółka pracownicza "Kucelin", założona przez jej pracowników, ale również bezskutecznie.

  20 sierpnia ukazało się ogłoszenie o zbyciu tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa, co wywołało burzę wśród pracowników i zakładowej "Solidarności". Na budynku przychodni pojawiły się transparenty z wymownymi hasłami.

  W środę, po kolejnych nieudanych negocjacjach, personel przychodni ogłosił strajk okupacyjny. Niepokój protestujących budzi fakt powołania przez prezes RFG, Agnieszkę Celińską kolejnej osoby do zarządu Amicusa.

  - Nie kwestionuję jego CV, ale można wysnuć wniosek, że zajmował się głównie likwidacją i upadłością spółek skarbu państwa. Został on powołany na stanowisko dyrektora ds. ekonomicznych i przyjęliśmy go. Mamy jednak obawy, że prezes Amicusa, Renata Materka nie może sama podpisywać dokumentów, tylko w porozumieniu. Chodzi nam o pakiet gwarancyjny dla pracowników - mówi Tomasz Ziółkowski z "Solidarności".

  Pracownicy chcą, by spółka została sprzedana i trafiła w ich ręce, co pozwoli zachować miejsca pracy i nie zaburzyć funkcjonowania placówki. Podczas rozmów z zarządem RFG padły z ich strony konkretne propozycje.

  - Nasze postulaty były takie, by zarząd powrócił do poprzedniego, jednoosobowego składu. Chcemy dokończyć porozumienie z panią prezes Materką. Drugi postulat dotoczył planu restrukturyzacji, który miał być przygotowany przez prezes Amicusa w porozumieniu ze Związkami Zawodowymi. Zobowiązaliśmy się do tego do końca października, bo sytuacja finansowa jest bardzo zła. Trzecia nasza propozycja, to wystąpienie do Ministerstwa Skarbu o zgodę na bezprzetargową sprzedaż Amicusa spółce pracowniczej, już bez obecności prezes Materki, która straciła nasze zaufanie - dodaje Ziółkowski.

  Pracownicy są zdeterminowani i na razie okupują pomieszczenia zarządu. Gdy to nie przyniesie efektu, w czwartek bądź w piątek sięgną po drastyczne rozwiązanie, czyli ogłoszenie strajku głodowego.

  - Wyszliśmy z propozycją porozumienia, by zażegnać ten konflikt. Rozmowy zakończyły się fiaskiem, bo pani prezes wstała i opuściła spotkanie. Nie wyobrażamy sobie, by jedna osoba decydowała o wszystkim i nie była zupełnie kontrolowana. Jesteśmy bardzo zdeterminowani i nie odpuścimy – mówią strajkujący.

  Zarząd Regionalnego Funduszu Gospodarczego w obliczu podjęcia strajku okupacyjnego przez pracowników wydał w sprawie specjalne oświadczenie:


  W ocenie Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A. (RFG) strajk nie jest wynikiem sporu pomiędzy pracownikami a pracodawcą (CM Amicus), wobec czego jego legalność może być kwestionowana. Podanie podstawy strajku w postaci
  zamiaru RFG - jednego wspólnika CM Amicus, odwołania z zarządu CM Amicus Renaty Materka, pokazuje, jaka jest podstawa strajku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie potrzebna nikomu

   kris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie żartuje. Amicus to nic nie znaczącą przychodnia. Padnie tak jak huta. Potrzebują ja tylko chyba zwiazkowcy


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   schyłkowa spółka

   rynkowiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Zgadzam się z wyrażoną opinią, że Amicus to niewiele znaczący podmiot na mapie zdrowotnej Częstochowy a co dopiero śląskiej czy ogólnopolskiej. Największym nieszczęściem tego podmiotu leczniczego...rozwiń całość

   Zgadzam się z wyrażoną opinią, że Amicus to niewiele znaczący podmiot na mapie zdrowotnej Częstochowy a co dopiero śląskiej czy ogólnopolskiej. Największym nieszczęściem tego podmiotu leczniczego jest średni personel, któremu wydaje się że przynależność do związków zawodowych daje gwarancję nietykalności pracowniczej nawet przy ewidentnym działaniu na szkodę tej Spółki. Myślę, że czas już zacząć wyłuskać tych kilku lekarzy nadających się jeszcze do pracy i zostawić całą tą zgraję związkową z samymi sobą i niech raz dwa upadną. Wątpię, żeby jakiś rozsądny pracodawca zatrudnił tą zarazę związkową w innym podmiocie leczniczym.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobra wolą

   Ol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To dobra wolą rfg może rozwiązać te problem, to skarp państwa a podobno państwu zależy na leczeniu pacjetow. Amikusa to najlepszą przychodniac w mieście. Jak można niszczyć dorobek hutników to...rozwiń całość

   To dobra wolą rfg może rozwiązać te problem, to skarp państwa a podobno państwu zależy na leczeniu pacjetow. Amikusa to najlepszą przychodniac w mieście. Jak można niszczyć dorobek hutników to tylko takie spółki krwiopijce, niszczą to co napotkaną na swojej drodze. Kapitał to produkcji a wysprzedaz.
   zwiń

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama