Częstochowa: W piątek akcja na temat łamania praw człowieka...

  Częstochowa: W piątek akcja na temat łamania praw człowieka w Chinach

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W piątek w Częstochowie przeprowadzona zostanie akcja informacyjna na temat rażącego łamania praw człowieka w Chinach, a w szczególności masowej grabieży organów od więźniów sumienia, co dotyczy przede wszystkim praktykujących Falun Dafa (Falun Gong), prawdopodobnie największej grupy prześladowanej obecnie na świecie za swoje przekonania. Akcja będzie miała miejsce przy "Kwadratach" u zbiegu Alei NMPanny i Alei Wolności w godzinach od ok. 12 - 16. Będą zbierane podpisy pod petycją do polskich władz przeciwko ludobójstwu i pokazywane przyciągające uwagę ćwiczenia.
  Falun Gong, znane również jako Falun Dafa, to nie przyjmująca form religijnych chińska praktyka samodoskonalenia ciała, umysłu i ducha, opierająca się na fundamentalnych zasadach prawdy, życzliwości i cierpliwości.

  Według sondaży przeprowadzonych przez pekińskie władze przed rokiem 1999, liczba uprawiających ją od momentu jej pojawienia się w 1992 roku, wzrosła z kilkudziesięciu tysięcy osób do 70, a jak niektórzy podają, do blisko 100 milionów.
  Co było przyczyną tak lawinowego zainteresowania Falun Dafa? Trudno w zachodnich warunkach w ogóle zdać sobie sprawę do jakiego stopnia zniszczono w Chinach ciągu 60 ostatnich lat wszelką tradycję, niezależność myśli, a wraz z tym niezbywalne moralne zasady. Przekonanie o istnieniu łączności pomiędzy Niebem a Ziemią stanowiło wcześniej podstawę chińskiej cywilizacji i kultury. Nauki Li Hongdży, twórcy Falun Dafa, przywróciły ludziom wiarę w istnienie i najgłębszy sens tych podstawowych niezbywalnych wartości, deptanych i eliminowanych w bezwzględny sposób przez reżim, wartości, według których dobro zawsze zostaje wynagrodzone, a zło zawsze spotka się z karą.

  Początkowo Falun Dafa zostało przyjęte przez władze z otwartymi rękami ze względu na szeroko udokumentowane korzyści zdrowotne płynące z jego uprawiania. Z ankiety Narodowej Komisji Sportu przeprowadzonej na grupie 12 tysięcy osób wynikało, że wyleczalność z wszelkich chorób przekracza znacznie ponad 90 % przypadków, co dawało państwu możliwość zaoszczędzenia miliardów juanów. Praktykę z wielkim zapałem podjęli wysokiego szczebla urzędnicy państwowi, służby mundurowe, jak i miliony zwykłych obywateli. Kiedy w 1996 roku wydano w Pekinie główną książkę Falun Dafa Dżuan Falun (Obracając Kołem Prawa), która wybiła się na szczyty list bestsellerowych, wśród części establishmentu władzy pojawiły się obawy, że pseudomarksistowska ideologia nie będzie w stanie konkurować ze zjawiskiem głęboko duchowym, co więcej solidnie zakorzenionym w tradycyjnej chińskiej kulturze, które w tak szybkim tempie zyskiwało sobie zwolenników.

  Z zachodniego punktu widzenia fenomen Falun Dafa można określić mianem ruchu moralnej odnowy i nasuwają się tutaj analogie do sytuacji w Polsce z lat 1979 -1980. I początkowo ta zmiana świadomości w Polsce nie była w gruncie rzeczy również skierowana przeciwko komukolwiek, miała równie apolityczny charakter. Objęła ludzi zarówno religijnych, niereligijnych jak i areligijnych. W tradycji chińskiej żadna prawdziwa kultywacja z samego założenia nie może mieć nic wspólnego ani z uprawianiem polityki, ani władzy.

  Według oficjalnych sondaży z 1998 roku liczba Chińczyków praktykujących Falun Dafa przekraczała liczbę członków partii. Pomimo sprzeciwu ze strony większości członków Stałego Komitetu Biura Politycznego KPCh, ówczesny jej przywódca Dziang Zemin przeforsował w lipcu 1999 roku decyzję o delegalizacji.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem