Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płyta PIT 2012 - już w poniedziałek bezpłatnie z "Dziennikiem Zachodnim"

Joanna Pieńczykowska
Płyta PIT 2012 - program do rozliczenia podatku dochodowego, z możliwością przekazania 1% dla Fundacji Radia ZET, już w poniedziałek 21 stycznia  bezpłatnie z nasza gazetą
Płyta PIT 2012 - program do rozliczenia podatku dochodowego, z możliwością przekazania 1% dla Fundacji Radia ZET, już w poniedziałek 21 stycznia bezpłatnie z nasza gazetą
W poprzednich latach urzędy skarbowe informowały, że nawet co piąty PIT złożony do urzędu zawierał błędy. Dlatego zanim złożysz formularz, dokładnie go sprawdź: czy prawidłowo wpisałeś dane do odpowiednich rubryk i czy nie popełniłeś błędów w rachunkach.

Podaj swój PESEL
Jeszcze kilka lat temu na formularzach podatnicy musieli podawać zarówno numer NIP , jak i PESEL. Obecnie - jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej, nie jesteś płatnikiem VAT - należy podać numer PESEL. Dokładnie sprawdź cyfry. W poprzednich latach często popełnianym błędem było podawanie numeru NIP swojego pracodawcy.

Pamiętaj o załącznikach
Częstym błędem jest rozliczanie się na starych formularzach, które pozostały z lat ubiegłych. Niestety, formularze co roku się zmieniają. Także w tym roku obowiązują nowe wzory. Na naszej płycie znajdziesz oczywiście najnowsze, obowiązujące w tym roku. Na szczęście formularze są bardzo podobne do ubiegłorocznych.

Jeżeli stosujemy odliczenia ulg podatkowych, pamiętajmy o wypełnieniu załączników, np. zeznania PIT/D lub PIT/O. Informacje o dołączonych załącznikach należy wpisać w odpowiednich rubrykach, np. w przypadku PIT-37 w części K, w rubrykach 128-133.

Uważaj na kolejność
Warto rozliczać się wspólnie z małżonkiem ze względu na korzyści podatkowe. Pamiętaj jednak o zachowaniu kolejności ustalonej przez siebie na początku zeznania. Jeżeli wpisałeś się w rubryce B1 jako "podatnik", to pamiętaj, by w kolejnych częściach zeznania konsekwentnie wypełniać rubryki przeznaczone dla "podatnika". Osoba wpisana w rubryce B2 jako małżonek wypełnia zgodnie z ustaloną kolejnością rubryki w części C2 i w dalszych rubrykach jako "małżonek".

Brak zaokrąglenia kwoty
Zarówno podstawę obliczenia podatku, jak i sam podatek, trzeba zaokrąglić do pełnych złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Podpisz się
Brak podpisu to jeden z najczęstszych błędów. Wielu podatników po prostu o tym zapomina. W najpopularniejszym PIT-37 podpisy należy złożyć w części L w rubrykach 135-137.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!