Dziś, 22.30, TVP Info: Debata o Muzeum Śląskim [DYSKUTUJCIE...

  Dziś, 22.30, TVP Info: Debata o Muzeum Śląskim [DYSKUTUJCIE U NAS PO EMISJI]

  Redakcja

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jerzy Gorzelik, lider RAŚ:Oto wokół śląskości toczy się żywa i nieskrępowana dyskusja. I nie da się jej ponownie wtłoczyć w ramy nacjonalistycznego dyskursu,
  1/7
  przejdź do galerii

  Jerzy Gorzelik, lider RAŚ:
  Oto wokół śląskości toczy się żywa i nieskrępowana dyskusja. I nie da się jej ponownie wtłoczyć w ramy nacjonalistycznego dyskursu, do czego nawołują wicewojewoda Spyra i pani redaktor Semik, postulując ingerencję marszałka województwa w działalność instytucji kultury i nauki. Dziś o wynikach badań naukowych nie decydują już polityczni oficerowie. A jeżeli mądre korzystanie z tej wolności przez autorytety tej miary, co profesorowie Ewa Chojecka i Ryszard Kaczmarek, odbierane jest jako zbieżne z myśleniem RAŚ, to - jako przewodniczący stowarzyszenia - czuję się zaszczycony. ©arc.

  Dziś o 22.30 w programie Jana Pospieszalskiego "Bliżej" nadawanym w TVP Info rozmowa o Muzeum Śląskim z udziałem m.in. Jerzego Gorzelika i Piotra Semki. To konsekwencja naszych publikacji i debaty, którą prowadziliśmy w ubiegłym roku. Tuż po programie, około godziny 23.30, na dziennikzachodni.pl pierwsze nasze komentarze dotyczące sadów wygłaszanych w programie. Zachęcamy Państwa do wyrażania opinii. Kto był bardziej przekonujący? Kto lepiej się zaprezentował? Czy program przedstawił wszystkie punkty widzenia dotyczące Muzeum Śląskiego? A może kogoś - czyjejś opinii - zabrakło?
  CZYTAJ OPINIE PO DEBACIE:
  Twaróg po debacie o Muzeum w TVP Info: Wygrał Gorzelik. I Semka

  Po debacie o Muzeum Śląskim w TVP Info: Siara i żenada? [OPINIE INTERNAUTÓW]
  Pustułka po debacie o Muzeum: Po programie Polska jeszcze mniej rozumie Śląsk niż rozumiała


  A od czego zaczęła się debata o Muzeum Śląskim? Czytajcie poniżej:

  Tekst Teresy Semik opublikowaliśmy w DZ 27 lipca. Natychmiast rozgorzała, trwająca do dzisiaj w wielu kręgach, dyskusja.

  Dlaczego Muzeum Śląskie ma pokazywać wizję Śląska kreśloną przez RAŚ? - pytaliśmy na pierwszej stronie. Wzięliśmy pod lupę wytyczne do wystawy w nowym Muzeum Śląskim i zastanawialiśmy się, czy wystawa ta przedstawia obiektywnie historię naszej ziemi. Istniały zasadne wątpliwości, czy aby rola Polski nie zostanie tam zmarginalizowana.

  Natychmiast stworzyły się dwa obozy: ci, którzy przyklaskiwali dyrektorowi Leszkowi Jodlińskiemu i naukowcom, co wytyczne przygotowali, i ci, którzy twierdzili, że wystawa ma jednak brać pod uwagę tzw. polską rację stanu, czego konsekwencją powinno być dobitniejsze podkreślenie związku Śląska z Polską.

  Tygodniami trwała dyskusja na naszych łamach, w ramach której wypowiadali się wszyscy najważniejsi dla sprawy ludzie. Drukowaliśmy mnóstwo listów od naszych Czytelników. Ten temat wielokrotnie pojawił się potem w innych pismach na Śląsku, sprawą zajęły się media ogólnopolskie, odbyły się w tej sprawie debaty w szkołach, stowarzyszeniach, a nawet urzędach.

  Tydzień później, 3 sierpnia 2012 r., swoje racje prezentowali w DZ Adam Matusiewicz i Jerzy Gorzelik. Następnie inni: Piotr Spyra, Krzysztof Karwat i Alojzy Lysko.

  MATUSIEWICZ, GORZELIK, SPYRA, LYSKO i KARWAT - jaki jest ich głos w awanturze wokół Muzeum Śląskiego? Poznaj ich opinie - kliknij w zdjęcia znajdujące się w galerii powyżej

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  RAŚ zawłaszcza Muzeum Śląskie? Od tego artykułu zaczęła się dyskusja

  Jan Pospieszalski rozprawi się z Muzeum Śląskim [GOŚCIE PROGRAMU]

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  NAJNOWSZE ZDJĘCIA Z BUDOWY MUZEUM ŚLĄSKIEGO  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (160)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten program był marny z tego powodu że uczestnicy próbowali się przekrzykiwać ,

   Anatol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 36

   nie dali nam widzom , szans na wysłuchanie swoich argumentów . Jest jednak jeden pozytyw , dowiedzialem się że przewodniczący RAŚ co innego mówi na antenie ogólnopolskiej a co innego w...rozwiń całość

   nie dali nam widzom , szans na wysłuchanie swoich argumentów . Jest jednak jeden pozytyw , dowiedzialem się że przewodniczący RAŚ co innego mówi na antenie ogólnopolskiej a co innego w województwie śląskim ... dlaczego ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No cóż

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 42

   wygląda na to, że tzw. "naród śląski" został ponownie skszifdzony w tym programie...to znaczy, skszifdzony został wódz i założyciel "narodu", ale to przecież jedno i to samo...gorole, polakowcy...rozwiń całość

   wygląda na to, że tzw. "naród śląski" został ponownie skszifdzony w tym programie...to znaczy, skszifdzony został wódz i założyciel "narodu", ale to przecież jedno i to samo...gorole, polakowcy skszifdzili biednych szlesierów - jak zwykle zresztą :Dzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bawmy się kulturą!!

   / (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 34

   Nie mówmy o Żydach, Polakach, Niemcach, Rosjanach czy Ślązakach i Gorolach Porozmawiajmy o człowieczeństwie i cosnopolityzmie oraz o regionalnych osobistych kulturach, które kultywują regiony na...rozwiń całość

   Nie mówmy o Żydach, Polakach, Niemcach, Rosjanach czy Ślązakach i Gorolach Porozmawiajmy o człowieczeństwie i cosnopolityzmie oraz o regionalnych osobistych kulturach, które kultywują regiony na całym świecie i rozwijają turystykę.
   Regiony na świecie starają się szukać tematu przewodniego aby rozwijać przemysł turystyczny i czerpać korzyści - my mamy pączki wodzionkę i karminadle, wy macie rogale Marcińskie, bo to jest przyzwyczajenie i zwyczaj regionalny, który jest dzisiaj towarem.
   Mówienie o podziałach i różnicach politycznych jest bezsensowne i głupie dla ludzi myślących bardzo wąsko o bardzo niskim poziomie wychowania oraz inteligencji.
   Polityka i pokazywanie jej w takiej formule autując regionalny folklor, który staje si w Polsce narzędziem politycznym a nie kulturowym czy turystycznym jest dla mnie bardzo płytkie pozbawione logiki i sensu.
   Historia musi uczyć jaka by nie była czy to dobra czy zła kłamanie w zakresie historii jest nie humanitarne ponieważ Ci którzy popełnili błędy lub zrobili coś dobrego są krzywdzeni po śmierci.
   Polityka i pokazywanie jej w takiej formule autując regionalny folklor, który staje w Polsce narzędziem politycznym a nie kulturowym czy turystycznym jest dla mnie bardzo patologiczne pozbawione logiki i sensu.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tendencyjny program

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 39

   Przypadkowo zastałem włączony telewizor z Pospieszalskim . Zazwyczaj o tej godz w czwartki wyłączam 3 program .
   Wczoraj - ciekawy temat .
   Po programie jestem bardzo zniesmaczony poziomem...rozwiń całość

   Przypadkowo zastałem włączony telewizor z Pospieszalskim . Zazwyczaj o tej godz w czwartki wyłączam 3 program .
   Wczoraj - ciekawy temat .
   Po programie jestem bardzo zniesmaczony poziomem prowadzenia . Ten program w ogóle nie powinien się ukazać na ogólnopolskiej antenie .Pycha , arogancja , bezczelność , kompletny brak zrozumienia Śląska - tylko to wychodziło z wypowiedzi Polaków . Wypominanie że muzeum obciąża polskiego podatnika , kwotą 300 mln - poniżąjące.Tak wygląda polska kultura , w tym kultura prowadzenia sporów.
   Swoją drogą dobrze wiedzieć kto to jest Wójcik i jakie ma poglądy . Wstyd że mamy takiego radnego .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i chyba już wszyscy zrozumieli, co znaczy szwedzkie określenie "polsk riksdag" (polski sejm)

   Ratibor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 40

   Czyli jeden wielki krzyk, chaos, wrzask, żadnych wniosków, żadnego składu.
   I kolejna awantura z serii "Nie po to powstańcy przelewali krew".......
   A mimo to po tym programie jestem podbudowany,...rozwiń całość

   Czyli jeden wielki krzyk, chaos, wrzask, żadnych wniosków, żadnego składu.
   I kolejna awantura z serii "Nie po to powstańcy przelewali krew".......
   A mimo to po tym programie jestem podbudowany, bo zrozumiałem, jak bardzo Polacy (reprezentowani w tym programie) się obawiają odhisteryzowania historii Górnego Śląska. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nieudolność władz

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 70

   Matusiewicz tolerując sytuację w MŚ pokazuje jak słabym jest POlitykiem!
   Afera na cały kraj debata dupowata nic nie wnosi tylko pokazuje bezsilnosć władz województwa i nieudolność nawet w temacie...rozwiń całość

   Matusiewicz tolerując sytuację w MŚ pokazuje jak słabym jest POlitykiem!
   Afera na cały kraj debata dupowata nic nie wnosi tylko pokazuje bezsilnosć władz województwa i nieudolność nawet w temacie kultury POprostu jej niemazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hip hop

   xc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 44

   temat rozmył bełkot lanserów jedno jest pewne obecny zarząd muzeum to poprostu śmiech zerowy profesjonalizm bufonada i przerost treści nad formą.
   Marszłek szczelił sobie samobuja tolerując taką...rozwiń całość

   temat rozmył bełkot lanserów jedno jest pewne obecny zarząd muzeum to poprostu śmiech zerowy profesjonalizm bufonada i przerost treści nad formą.
   Marszłek szczelił sobie samobuja tolerując taką farsę ten nieudany projekt zapisze się w historii PO złotymi zgłoskami.
   Muzeum stworzone przez animatorów animowych amatorów za 300mln mamy balladę o litości i stronniczości zapominając o śląskości.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Namaszczony dyrektor muzeum

   Ogladacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 53

   Dyrektor muzeum zachowuje sie tak,jak gdyby był właścicielem tego muzeum i sam wywalił kase na jego budowe z własnej kieszeni albo jak bejbi któremu dali kiedyś dużo zabawek i bejbi myśli że zawsze...rozwiń całość

   Dyrektor muzeum zachowuje sie tak,jak gdyby był właścicielem tego muzeum i sam wywalił kase na jego budowe z własnej kieszeni albo jak bejbi któremu dali kiedyś dużo zabawek i bejbi myśli że zawsze będzie dostawać i to coraz więcej, bo jest najfajniejszym bejbi. Muzeum Ślaskie jest instytucją utrzymywaną chyba z pieniędzy publicznych województwa a nie z centrali, to znaczy że dyrektor ma swoich zwierzchników na poziomie województwa i jest tylko człowiekiem wynajętym za pensję do zarządzania muzeum, a nie ma w nim żadnych udziałów jak np. prezesunio w SA . To jakim cudem nie wpuścił przedstawiciela swojego chlebodawcy do muzeum? Chyba coś mu się poplątało i za bardzo już uwierzył w swoje moce nadprzyrodzone. Jest menadżerem, ale nie jest historykiem, nie ma tytułów naukowych, wiec w temacie merytorycznym nie ma dostatecznych kwalifikacji (zna sie dodatkowo na sztuce, nie na historii, bo brakuje mu uniwersyteckich studiów z historii). Nie usłyszeliśmy kto sporządził scenariusz . Muzeum zrobiło? Muzeum to znaczy konkretnie kto? Czy to jest tajne? A gdzie właściwie można zobaczyć pełny scenariusz skoro to arcydzieło ma tyle kosztować? Bardzo słabo wypadł wódz Gorzelik, widać że celowo sie nie odzywał, bo sytuacja jest niedobra, wiec po co zanadto wchodzić w rwący potok? Gorzelik już pewno kombinuje jak tu jeszcze utrzymać się na powierzchni i aby przypadkiem tonący LJ nie pociągnął za mocno na dno. Bravo dla Wójcika!! Rzeczowe, konkretne pytania i kompromitacja Jodliński&Gorzelik (dwóch historyków sztuki, co znają się na wszystkim)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popieram

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 76

   Mam takie same odczucia. Popieram ten wpis.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   " Czy Slazacy w Polsce sa dyskryminowani ? "

   Podpisovsky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 57

   Na takie pytanie program chcial dac odpowiedz. I odpowiedzial. Kazdy widzial.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autorami scenariusza są prawdopodobnie kolesie Gorzałki

   robi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 71

   W cywilizowanych europejskich krajach na które tak lubi gdy mu to wygodne powoływać się nasz dzielny Jurko NIE MOŻE być tajemnic w wydawaniu PUBLICZNYCH PIENIĘDZY. Ale już jak wartości cywilizacji...rozwiń całość

   W cywilizowanych europejskich krajach na które tak lubi gdy mu to wygodne powoływać się nasz dzielny Jurko NIE MOŻE być tajemnic w wydawaniu PUBLICZNYCH PIENIĘDZY. Ale już jak wartości cywilizacji zachodnioeuropejskiej naszemu Jurko nie pasują to stosuje wariant moskiewski. Nie nada waprosów eto nasze gosudarskie dzieło.
   Pyrskzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama