Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co i za ile można zbudować na terenach poprzemysłowych. Konferencja w sosnowieckim Media Centrum

Redakcja
Tam, gdzie były kiedyś tereny poprzemysłowe, dzisiaj stoją nowe fabryki, centra handlowe, domy mieszkalne. Województwo śląskie jest jednym z najmniejszych województw w kraju, ale równocześnie terenem bardzo zaludnionym i silnie zurbanizowanym.

Specyfika naszego regionu związana jest także z występowaniem surowców mineralnych, które przez kilka wieków napędzały koniunkturę i przyczyniły się do dynamicznego rozwoju przemysłu. Negatywnym skutkiem tego rozwoju była znacząca degradacja środowiska, która przez dziesięciolecia utrwaliła obraz regionu dymiącego kominami i pozbawionego czystych terenów zielonych. Stan ten w ostatnich latach uległ znaczącym zmianom, związanym z szeregiem inwestycji proekologicznych, jednak nadal występuje w województwie śląskim szereg problemów związanych głównie z terenami poprzemysłowymi.

Ile? Na razie nie wie nikt...
Tereny poprzemysłowe mieszczą w sobie cały szereg typów, który na skutek różnych funkcji użytkowych uległ degradacji w stosunku do stanu pierwotnego. W Polsce wielkość gruntów zdegradowanych oceniono na około 5 tys. hektarów, z czego ponad tysiąc hektarów znajduje się w naszym województwie. Ile dokładnie - nikt nie wie, bo nie jest prowadzony wspólny rejestr. Ogólnodostępna Platforma Informacji zawierająca dane o terenach poprzemysłowych i zdegradowanych jako integralna część Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej (RSIP) powstaje w ramach unijnego projektu pilotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz GIG.

Prawo to podstawa. Jeśli jest!
Co gorsza, w naszym kraju nie istnieją rozwiązania systemowe ukierunkowane na kompleksowy proces przekształcania terenów poprzemysłowych. Nie istnieją odpowiednie mechanizmy instytucjonalne i prawne, takie jak w Europie Zachodniej, które pozwoliłyby np. samorządom na sprawniejsze rewitalizowanie terenów poprzemysłowych. Ich rola w zasadzie ogranicza się do funkcji informacyjnych. Nie istnieje również obowiązująca klasyfikacja terenów poprzemysłowych. Stąd brak rzetelnej ich inwentaryzacji, zawierającej informacje dotyczące zarówno wielkości terenu, praw własności, gęstości występowania tego typu terenów na danym obszarze, stopnia ich degradacji, uwarunkowań lokalizacyjnych oraz możliwości przekształcenia.

Nasz region - mimo przeszkód
A jednak, mimo tych wszystkich niedoskonałości prawnych województwo śląskie należy do tych regionów, w których zagospodarowano najwięcej terenów poprzemysłowych. Tam, gdzie były kiedyś kopalnie, dziś stoją nowe fabryki, centra handlowe, domy mieszkalne, a nawet kościoły. Kościół w dawnym szybie Kazimierz III w Sosnowcu to tylko jeden z przykładów, że można działać, nawet jeśli trzeba pokonać przeszkody i rozwiązać wiele problemów. Wielka w tym zasługa śląskich firm oraz instytucji, które we współpracy z samorządami przejęły wiele terenów poprzemysłowych, uporządkowały je i sprzedały pod inwestycje. Same samorządy - przy wsparciu funduszy europejskich - też szukają nowych zastosowań dla obiektów pofabrycznych.

Temat nie na jedną rozmowę
Bo w sumie jest wiele możliwości korzystnego zagospodarowania terenów po kopalniach i innych zakładach. Można na ten cel uzyskać wsparcie unijne. Są też wyspecjalizowane firmy i agencje, które mogą pomóc, rozwiązując liczne problemy prawne.

Podejmowane działania mają na celu:
- sprzedaż terenu poprzemysłowego bezpośrednio firmom produkcyjnym. Taka forma jest najprostsza i najefektywniejsza, ponieważ nie trzeba zmieniać funkcji nieruchomości i planu zagospodarowania przestrzennego.
- rekultywację terenu i jego odsprzedaż,
- zagospodarowanie na dużą skalę obszarów poprzemysłowych w celu przekształcenia zniszczonego krajobrazu z jednoczesnym zachowaniem przemysłowego charakteru z ochroną zabytków techniki przemysłowej na obszarze odnawianym,
- realizację projektów budownictwa mieszkaniowego, projektów socjalnych i kulturalnych,
- wdrażanie projektów związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy

O wszystkich tych kwestiach będziemy rozmawiać podczas konferencji

pt. "Tereny poprzemysłowe. Cenne dziedzictwo czy niewykorzystane możliwości", która odbędzie się 21 stycznia 2013 r. w Media Centrum w Sosnowcu.

Konferencja będzie miała charakter dyskusji poprzedzonej wystąpieniami ekspertów.

W konferencji udział wezmą:
- Minister Rozwoju Regionalnego - Elżbieta Bieńkowska,
- Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki - Tomasz Tomczykiewicz,
- przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz eksperci rynku nieruchomości.

W tym dniu z Dziennikiem Zachodnim ukaże się także dodatek "Grunt to pomysł" o możliwościach inwestowania na terenach poprzemysłowych, o aspektach prawnych, o tym co już powstało i o planowanych inwestycjach.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera