W Czeskim Cieszynie skradziono tablicę upamiętniającą...

  W Czeskim Cieszynie skradziono tablicę upamiętniającą męczeństwo Żydów

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tablica upamiętniająca zgładzonych podczas wojny Żydów z Cieszyna została skradziona z budynku dawnej synagogi w Czeskim Cieszynie - poinformowała w piątek rzeczniczka tamtejszego magistratu Dorota Havlikova.
  Tablice wykonane z metali szlachetnych coraz częściej padają łupem złodziei na Zaolziu w Czechach.

  - Wcześniej złodzieje ukradli na przykład tablicę upamiętniającą emigracyjny pobyt w Gródku na Zaolziu przywódcy polskiego ruchu ludowego Wincentego Witosa (przebywał tam w latach 30., po procesie brzeskim). Policjanci zatrzymali wtedy dwóch mężczyzn z regionu Trzyńca. Przyznali się, że sprzedali tablicę w skupie złomu w Polsce - powiedziała Havlikova.


  Rzeczniczka zaznaczyła, że tablica upamiętniająca żydowskich mieszkańców Cieszyna została ufundowana i odsłonięta w 1994 roku. Zaprojektował ją prezes Międzynarodowego Ośrodka Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej w Cieszynie, Jerzy Bednarczyk, a bezpłatnie wykonał Antoni Pawlica. Na metalowej tablicy w złotym kolorze widnieją: Gwiazda Dawida, dłonie splecione w geście pojednania, a także napis w języku czeskim, polskim i hebrajskim: "Żyjący wśród nas, a zamordowani w latach 1939-1945 cieszyńscy żydzi w tym domu sławili imię Pana".

  Budynek prywatnej synagogi Szomre Szabos został wzniesiony w 1928 roku. Po wojnie świątynia na krótko została otwarta, ale w 1948 roku kierujący nią Natan Bergman wyjechał do Izraela. Dom stał opuszczony przez 20 lat. Pod koniec lat 60. wprowadził się do niej Polski Związek Kulturalno-Oświatowy, organizacja naszych rodaków w Czechach.

  Pierwsze informacje na temat Żydów w Cieszynie pochodzą z I połowy XVI wieku. Przed II wojną światową Żydzi stanowili około 10 procent mieszkańców miasta. PAP
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama