Więcej kolekcjonerów

  Więcej kolekcjonerów

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W centrum miasta, tuż obok szkoły podstawowej otwarto sklep, w którym legalnie można zaopatrzyć się w środki odurzające. Na logo firmy dzieci patrzą podczas lekcji i przerw przez okna. Nauczyciele i urzędnicy nie kryją oburzenia.
  - Lokalizacja tego sklepu jest fatalna. Ale w tym przypadku nie obowiązują podobne rygory do tych, jakie funkcjonują przy zakładaniu sklepów z alkoholem, które muszą znajdować się daleko od szkół. W tej sytuacji jesteśmy bezradni - wyjaśnia Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

  Już pierwszego dnia działalności sklep odwiedziły tłumy młodych ludzi, którzy postanowili zostać "kolekcjonerami" dopalaczy.
  Podobne "fun shopy" powstają w Polsce jak grzyby po deszczu. Jest ich już ponad 30, w ostatnich dniach zostały otwarte m.in. w: Zielonej Górze, Dąbrowie Górniczej, Tczewie, Słubicach i Ełku. W przyszłym roku ogólnopolska sieć sprzedająca dopalacze planuje pojawić się ze swoimi produktami także w Rybniku.

  - Sprzedawcy wykorzystują luki prawne i wchodzą na rynek oferując dopalacze jako produkty kolekcjonerskie. Tymczasem ich zażywanie powoduje skutki podobne do tych, jakie wywołują narkotyki. Substancje te mają nawet podobną budowę chemiczną. A mogą być nawet bardziej niebezpieczne od narkotyków, bo te przynajmniej są rozpoznane - mówi profesor Andrzej Pilc z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk.

  Opakowania dopalaczy są wyraźnie oznaczone: "Produkt nie jest przeznaczony do spożycia przez ludzi, a służy jedynie do celów kolekcjonerskich".

  Jednak nawet na stronie internetowej brytyjskiej firmy, wyłącznego dystrybutora dopalaczy w Polsce już pod logiem firmy widnieje hasło: "Moc zabawy w jednym miejscu".

  - Wiadomo o co chodzi. Bynajmniej nie o spotkania filatelistów. Choć coraz częściej takie słownictwo obowiązuje na dyskotekach. Zamiast do ust wkłada się teraz coś "do klasera" - mówi Adam, 22-latek z Raciborza, który wydał kilkadziesiąt złotych na sobotnią imprezę.

  Piotr Klima, radny Raciborza, który jednocześnie jest farmaceutą, już zapowiedział zwołanie konferencji na temat sprzedawanych w nowym sklepie używek. - Trzeba zaprosić naukowców, nauczycieli, księży i bardzo poważnie zająć się tym tematem. Będę zabiegał o takie spotkanie na najbliższej sesji - mówi. Klima odwiedził kontrowersyjny sklep przy szkole. - Jako farmaceuta muszę mieć wiedzę na temat tego, co tam się sprzedaje. To nie są leki, które przez lata się bada, a potem przez kolejne testuje, zanim trafią do obiegu. Najgorsze jest to, że nic nie wiadomo o tych specyfikach - dodaje Piotr Klima.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama