Sezon na szkolne wywiadówki to egzamin dla rodziców...

  Sezon na szkolne wywiadówki to egzamin dla rodziców [FREKWENCJA]

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rodzice powinni wiedzieć, jak uczą się ich pociechy

  Rodzice powinni wiedzieć, jak uczą się ich pociechy ©MAłGORZATA GENCA

  Do ferii zimowych zostały trzy tygodnie, a to oznacza, że w szkołach trwa sezon na wywiadówki. Rodzice właśnie spotykają się z wychowawcami, by dowiedzieć się, jak ich dzieci poradziły sobie w szkole, z jakim wynikiem skończą półrocze.
  Rodzice powinni wiedzieć, jak uczą się ich pociechy

  Rodzice powinni wiedzieć, jak uczą się ich pociechy ©MAłGORZATA GENCA

  Katowicki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego sprawdził, ilu opiekunów wywiązuje się z tego obowiązku i chodzi na wywiadówki w szkołach podstawowych i gimnazjach. Okazuje się, że powodów do wstydu nie ma.

  - Z perspektywy wychowywania dzieci, obecność rodziców na wywiadówkach jest bardzo istotna - podkreśla Anna Dzięgiel, konsultantka z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach, która prowadzi dla nauczycieli szkolenia na temat dialogu z rodzicami.
  Twierdzi, że obecnością na wywiadówkach rodzice pokazują dziecku, że jego wyniki w szkole są ważne. - Daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa i oparcia w rodzicach, pod warunkiem, że stosują oni właściwy system motywacji swoich pociech - uzupełnia.

  Wyniki ankiety przeprowadzonej w 25 szkołach podstawowych i 14 gimnazjach pokazują, że im dziecko jest młodsze, tym bardziej rodzice interesują się tym, co dzieje się w szkole. W pierwszej klasie SP frekwencja wśród rodziców wynosi 81,2 proc.

  Zdecydowanie więcej, bo aż 89,1 proc w klasie drugiej, kiedy dzieci szykują się do komunii świętej. W kolejnym roku edukacji to 87 proc., w klasie czwartej już tylko 80 proc., a jeszcze mniej, bo tylko 72,5 proc. rodziców chodzi na wywiadówki, gdy dziecko uczy się w klasie piątej. Kiedy na zakończenie szkoły zdaje sprawdzian szóstoklasisty, jest to tylko 71,2 proc. rodziców.

  - Rodzice młodszych dzieci bardziej dbają i angażują się w życie szkolne swoich pociech, a czym dziecko jest starsze, tym tego zainteresowania jest mniej. To źle - przyznaje Iwona Brzezińska, dyrektorka SP nr 1 w Katowicach, która wzięła udział w ankiecie. - Dowiadywanie się, jakie postępy w nauce robi dziecko, co sprawia mu trudności, w czym trzeba mu pomóc, dla rodziców powinno być rzeczą świętą, bez względu na wiek ucznia - podkreśla.

  W 14 gimnazjach, które wzięły udział w ankiecie, frekwencja jest następująca: w pierwszej klasie na wywiadówki chodzi 76,1 proc. rodziców, najmniej jest ich w drugiej klasie, tylko 69,3 proc. Zaś w ostatnim roku nauki na wywiadówki chodzi 74,3 proc. rodziców.
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   waszym zdaniem - udział w wywiadówkach jest ważny?

   Katarzyna Domagała - k.domagala@dz.com.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 22

   Państwa zdaniem, obecność rodziców na wywiadówkach jest tak samo istotna jak dzieci na lekcjach? Czy niekoniecznie?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama