18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policyjna specgrupa będzie szukać zaginionych dzieci [ZDJĘCIA ZAGINIONYCH]

Aldona Minorczyk-Cichy
Jak to możliwe, że dziecko ginie bez śladu? Za miesiąc zacznie działać policyjne Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych. W wakacje ma ruszyć policyjny Child Alert. Czy to zahamuje rosnące statystyki zaginięć dzieci?

Sylwia Iszczyłowicz z Zabrza miała 9 lat. Wyszła z domu do kościoła i ślad po niej zaginął. To było 13 lat temu. Przez cały ten czas jej mama i bracia nie mogą dociec, co się z nią stało. Nieznany jest także los Mateusza Domaradzkiego z Rybnika, Iwony Wąsik z Tarnowskich Gór, Basi Majchrzak z Jastrzębia-Zdroju. Taki dramat może spotkać każdą rodzinę? Tu nie ma wyjątków.

Tylko w 2012 roku w Śląskiem zgłoszono 2874 zaginięcia, w tym 1240 osób niepełnoletnich. Nawet jeśli wiele zaginięć dzieci zgłaszanych policji to ucieczki z domów, dla rodziców takie poszukiwania oznaczają koszmar. Jak szuka się w Polsce zaginionych? Niestety, źle.

Rok temu cała Polska poszukiwała małej Madzi z Sosnowca. Ta tragiczna historia obnażyła słabości systemu policyjnego. Komenda Główna Policji zapowiedziała wtedy stworzenie specgrupy poszukiwawczej. Dzisiaj szef MSW, Jacek Cichocki, informuje: - Za miesiąc w Warszawie zacznie działać policyjne Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych.

Będzie ono analizowało przypadki z całego kraju. To ma stanowić gwarancję, że takie sprawy, jak np. zaginięcie Magdy czy Sylwii Iszczyłowicz z Zabrza, zostaną rozwiązane znacznie szybciej.

- Brakowało instytucji, która zaginięciami zajmowałaby się całościowo i gdzie pracowaliby specjaliści - mówi nam Zuzanna Ziajko, dyrektorka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Itaka.

A policyjne statystyki pokazują, że co rok ginie coraz więcej osób. W 2012 r. w Polsce zniknęło ich ok. 22 tys., niemal co siódma w Śląskiem. W wakacje ma ruszyć policyjny Child Alert. Działa już m.in. w 11 krajach Unii i w USA. Pozwala na natychmiastowe rozpowszechnianie informacji o zaginięciu dziecka.

Statystyki są bezlitosne: z roku na rok zwiększa się liczba zaginionych. Rok temu w całym kraju szukano ponad 20 tys. osób, z czego niemal co siódma była z województwa śląskiego. Najczęściej znikają mężczyźni w wieku 30-50 lat. Powody? Wyjazd za granicę, ucieczka od rodziny, ale też choroba psychiczna, samobójstwo lub efekt przestępstwa.
Dlaczego giną dzieci?
Specjaliści od poszukiwań osób zaginionych znajdują się w każdej komendzie policji. Zwykle jednak mają na głowie także sporo innych zadań. Zajmują się np. poszukiwaniem ukrywających się przestępców. Dlatego powołanie Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych w Komendzie Głównej Policji to uzasadniony pomysł.

- Pracę takiego centrum obserwowałam m.in. w Brukseli. Działało rewelacyjnie, było naprawdę skuteczne. Powołano je przy sprawie Marca Dutroux - mówi Zuzanna Ziajka z Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Itaka.

Marc Dutroux to belgijski pedofil aresztowany w 1996 roku, oskarżony o 3 morderstwa, dziewięć porwań i tortury, które spowodowały śmierć czterech dziewczynek. Został skazany na dożywocie w 2004 r. w procesie, który nazwano procesem stulecia. Przed jego ujęciem ludzie przez długie lata nie wiedzieli, dlaczego giną im dzieci.

Powody od lat takie same
Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych z założenia ma przypominać sztab dowodzenia i działać całą dobę. Pracujący w nim eksperci wspomogą funkcjonariuszy prowadzących poszukiwania w całym kraju. W ich ręce trafi każda sprawa zaginięcia w Polsce. Będą koordynować poszukiwania, analizować sytuację i nadzorować najtrudniejsze sprawy. Niestety, liczba zaginięć w Polsce rośnie w dużym tempie. Dotyczy to i dzieci, i dorosłych. W 2012 roku policji zgłoszono 22,4 tys. zaginięć, czyli o ponad 6 tys. więcej niż rok wcześniej. Większość, bo blisko 18 tys. osób, wróciła do domów. Skąd tylu zaginionych?

- Powody od lat są takie same. Ktoś ma dość rodziny, ale boi się tego powiedzieć, ktoś wyjeżdża za granicę i chce zniknąć. Są też przypadki chorób psychicznych, zaników pamięci. Najczęściej statystycznie znikają mężczyźni w wieku 30-50 lat - wylicza Zuzanna Ziajka z Itaki.

Sylwia zniknęła bez śladu
Każdy przypadek zniknięcia to rozpacz rodziny zaginionego. Zwłaszcza kiedy ginie małe dziecko. Pamiętacie 9-letnią Sylwię Iszczyłowicz, która nagle zniknęła z chodnika na ul. Wolności w centrum Zabrza? Do dziś policji nie udało się ustalić jej losu. Śledztwo w tej sprawie nie zostało zamknięte.
Dzisiaj dziewczyna miałaby 22 lata. Ale wtedy mieszkała z mamą i dwojgiem młodszych braci przy ul. Wolności. Była mądra i samodzielna. Chodziła czasem do kościoła na zajęcia oazowe - to ok. 200-300 metrów od domu. 26 listopada 1999 roku też tam poszła. Już nie wróciła.

Nie znaleźli jej ani policjanci, ani strażacy, ani nawet jasnowidze. Nie pojawił się żaden ważny sygnał, nie było przełomu w śledztwie. Szukał także detektyw Krzysztof Rutkowski. Stwierdził tylko, że jest to jedna z najbardziej tajemniczych spraw, z jaką się zetknął. Matka Sylwii dawno przeniosła się już do innej dzielnicy, do mieszkania bez widoku na ulicę Wolności, gdzie po raz ostatni widziano dziewczynkę.

Child alert już latem
Policja pracuje nad systemem Child Alert. Ma ruszyć latem. Zgodnie z założeniami, dane dziecka i jego zdjęcie w ciągu godziny od zgłoszenia mają trafić do partnerów systemu: radia, telewizji, portali internetowych.

Poza tym informacje o zaginięciu mają być wyświetlane również na ekranach reklamy zewnętrznej: w supermarketach, na dworcach, lotniskach. Itaka do współpracy chce też zachęcić operatorów komórkowych, tak by MMS ze zdjęciem dziecka mógł np. być rozsyłany do ludzi, którzy znajdują się blisko miejsca jego zaginięcia.

Cała machineria natychmiast ruszy, gdy zaginie małe dziecko, nie może mieć więcej niż 15 lat, a jego życie będzie w niebezpieczeństwie.

Kom. Krzysztof Piechaczek z zespołu prasowego śląskiego garnizonu policji:
W 2011 roku w województwie śląskim zgłoszono zaginięcie 2 415 osób, w tym 795 niepełnoletnich. W tym czasie odnalezieniem zakończyliśmy 2 368 poszukiwań, w tym odnalazły się 763 osoby poniżej 18. roku. W 2012 roku zaginęły 2 874 osoby, w tym 1 240 niepełnoletnich. Zakończono odnalezieniem 2 893 sprawy. W 1 216 przypadkach byli to niepełnoletni.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!