Pożar kościoła w Orzeszu: Cała diecezja odbuduje kościół...

  Pożar kościoła w Orzeszu: Cała diecezja odbuduje kościół [APEL ARCYBISKUPA]

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  List abp Wiktora Skworca w sprawie odbudowy kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach
  1/9
  przejdź do galerii

  List abp Wiktora Skworca w sprawie odbudowy kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach ©ARC

  We wszystkich parafiach Archidiecezji Katowickiej podczas niedzielnych mszy świętych był odczytywany list metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca z apelem o pomoc dla parafii w Orzeszu-Jaśkowicach, gdzie przed tygodniem spłonął kościół św. Jana Chrzciciela.
  We wszystkich parafiach Archidiecezji Katowickiej podczas niedzielnych mszy świętych był odczytywany list metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca z apelem o pomoc dla parafii w Orzeszu-Jaśkowicach, gdzie przed tygodniem spłonął kościół św. Jana Chrzciciela.

  - Serdecznie proszę o modlitwę w intencji parafian z Jaśkowic, którzy w ciągu paru godzin utracili swoją świątynię - dom Boży. W duchu eklezjalnej solidarności chcemy im pomóc nie tylko duchowo, ale i materialnie - czytamy w liście metropolity.
  Ponadto przed kościołami prowadzona była zbiórka pieniędzy na odbudowę jaśkowickiej świątyni.

  Do pożaru w kościele w Jaśkowicach doszło w poniedziałek 14 stycznia wieczorem. Ogień pojawił się na poddaszu i szybko ogarnął cały dach świątyni. Pożar gasiło 30 zastępów straży pożarnej. Mimo to dach kościoła spłonął całkowicie. Strop kościoła będzie musiał zostać natomiast rozebrany. Zniszczeniu uległy również piszczałkowe organy,

  Udało się uratować najświętszy sakrament, szaty, sprzęt liturgiczny i konfesjonały. Z kościoła nie udało się wynieść ławek. Zniszczeniu uległa też nowa instalacja elektryczna.

  CZY POPIERASZ ZBIÓRKĘ NA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA W ORZESZU-JAŚKOWICACH? NAPISZ KOMENTARZ
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odbudowa

   miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 37

   Niech odbuduje go wspaniała para która w Gościu się chwaliła że URATOWAŁA KOŚCIÓŁ a dopiero sprzątanie pozostawiła nędznym parafianom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Dabrowski i Wiktor " to tajni .......

   Wiktor. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 56

   Pytam dlaczego Biskp.Sworc pseudonim "Dąbrowski" zlikwidował Osrodek dla niepełnosprawnych w Borowej Wsi ? ta zbiórka na odbudowa kościoła W JAŚKOWICACH to hipokryzja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto?

   keniata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 61

   Kto odbuduje? Diecezja czy wierni?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pokażcie chociaż jeden tekst katolicy w którym napisano że bóg życzy sobie świątyń

   badacz pisma św. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 62

   kościołów i pałaców dla głosicieli jego słowa.Jezus powiedział :idźcie i nauczajcie a nie siadajcie do luksusowych aut i jedzcie i słowa Jezusa nakazywały życie w ubustwie a nie w luksusach...rozwiń całość

   kościołów i pałaców dla głosicieli jego słowa.Jezus powiedział :idźcie i nauczajcie a nie siadajcie do luksusowych aut i jedzcie i słowa Jezusa nakazywały życie w ubustwie a nie w luksusach pałacowych.Klerowi już całkiem się w kobylicach pomieszało i przed oczami zamiast dekalogu mają tylko złoto srebro i hektary.Czas w Polsce skończyć ze sponsorowaniem watykańskich pijawek.Niech żyją tak jak Jezus nakazał .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja i moja rodzina ,już od 2-ch lat nie korzystamy z usług tych zakłamanych

   Gustaw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 49

   pośredników w sutannach ,między nami a Bogiem . Świetnie sobie radzimy i teraz dopiero przejrzeliśmy na oczy ile to lat byliśmy okłamywani przez tych oszustów księży. Dzisiaj nie ma dnia w którym...rozwiń całość

   pośredników w sutannach ,między nami a Bogiem . Świetnie sobie radzimy i teraz dopiero przejrzeliśmy na oczy ile to lat byliśmy okłamywani przez tych oszustów księży. Dzisiaj nie ma dnia w którym bym nie chwalił Boga że pozwolił mi uwolnić się od tych "komorników kościelnych" ,dla których człowiek bez kasy jest nikim a mówiąc ich językiem , jest nie tyle owieczką ,co baranem. Ciesze się że z dnia na dzień przybywa ludzi ,którzy myślą podobnie jak ja i moja rodzina.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzisiejsze oblicze kościoła katolickiego jest wynikiem wymuszonych zmian

   siurmać (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 56

   spowodowanych wcześniejszą reformacją a dzisiaj bojkotem. Jedno z pierwszych Państw europejskich które przyjęło chrzest zwane z tego powodu córą chrześcijaństwa Francja, dzisiaj odchodzi od...rozwiń całość

   spowodowanych wcześniejszą reformacją a dzisiaj bojkotem. Jedno z pierwszych Państw europejskich które przyjęło chrzest zwane z tego powodu córą chrześcijaństwa Francja, dzisiaj odchodzi od szkodliwych nauk kościoła obecnie we mszy uczestniczy ok. 8% społeczeństwa Francji czyli prawie nikt kościoły są puste podobnie dzieje się w Hiszpanii która w jeszcze latach 70-tych była ostoją katolickiego zaścianka tak jak dzisiaj Polska.
   Nie ma moi drodzy nic bardziej szkodliwego i niebezpiecznego jak fanatyzm. Historia pokazała do czego potrafią doprowadzić rządy Kleru i temu należy zapobiegać krytykując hipokryzję tej instytucji.

   Kościół katolicki jest zdemoralizowanym pasożytem żyjącym kosztem społeczeństwa na którym pasożytuje.

   Drodzy łatwowierni rodacy drogie owieczki żeby nikogo nie obrazić i nie napisać barany, choć w stadzie owieczek zawsze jakiś baran się znajdzie.
   Nikt nie powinien się obrażać wszak księża powszechnie używają tego określenia „paście owieczki moje” nawet się z tym nie kryją mówią wam to w oczy a wy nic, przez grzeczność nie dodają barany ale nazywają was parafianami, co znaczy to słowo wystarczy sprawdzić w dowolnej encyklopedii. Pozwolę sobie zacytować wikipedię
   „parafianin” - człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony, tępak, pot. idiota- tak mówi encyklopedia, więc nie ma się, co obrażać
   Więc drodzy parafianie jesteście oszukiwani przez waszych pasterzy. Jesteście od wieków bezczelnie oszukiwani przez Kościół. Oszukiwani ogłupiani i poddawani ciągłej manipulacji i mistyfikacji, cel oszustwa jest jeden i ciągle ten sam niezmienny od wieków władza, przywileje i pieniądze dla ”bogów” czytaj urzędników kościelnych, tak dla Bogów, bo za takich się uważają.

   Jezus Chrystus, na którego urzędnicy kościelni się powołują to postać fikcyjna nigdy nikt taki nie istniał. Postać ta została stworzona na potrzeby nowej Religii a Bogiem został w wyniku głosowania na Soborze w Nicei w 325 roku przed tym Soborem legendy o Jezusie mówiły o nim, jako o dobrym człowieku, Jezus został Bogiem z inicjatywy cesarza Konstantyna i jego urzędników, który upaństwowił wierzenia ówczesnych „chrześcijan” pisze w cudzysłowie, bo wówczas jeszcze ta nazwa nie istniała, ale dla uproszczenia nazywam ich „chrześcijanami”.
   Biblia święta księga w kształcie, którą obecnie znamy to również dzieło urzędników cesarza Konstantyna zebrali oni i uporządkowali liczne żydowskie mity i legendy i bajania, których było znacznie więcej niż te, które obecnie znamy z biblii podobnie było z ewangeliami również było ich znacznie więcej niż cztery biblijne, pozostałe zwane apokryficznymi nie nadawały się do świętej księgi nowej religii, bo albo się nawzajem wykluczały albo były tam treści tak mocno kontrowersyjne nieprawdopodobne lub głupie, że w świętej księdze nie mogły się znaleźć. To urzędnicy Konstantyna oceniali teksty i to oni decydowali, co jest „natchnione” przez Boga a co nie i tak naprawdę to oni są twórcami biblii.
   Na istnienie takiej postaci jak opisywany w ewangeliach Jezus Chrystus kompletnie brak dowodów historycznych osoba opisywana w ewangeliach naprawdę nigdy nie istniała, a same Ewangelie to zwykłe wyznania wiary, które powstały w II wieku napisane przez nieznanych autorów i niemające nic wspólnego z prawdą historyczną.
   Wasze trudy drogi krzyżowe, pielgrzymki do świętych obrazów, klękanie przez Jezusem z drewna lub piaskowca, modlitwy, psalmy, koronki, litanie, Jerycha różańcowe, procesje jęki, zawodzenia prośby zdrowaśki, posty, umartwienia, ofiary pieniężne na tace i do skarbon są daremne. Wszystko to strata czasu i pieniędzy.
   Nie ma żadnego nieba i piekła. Nie ma żadnego czyśćca. Nie ma żadnego Jezusa i Maryi, którzy cokolwiek u kogokolwiek dla was wyproszą. Wszystko to lipa fikcja jak mówią młodzi ludzie ściema.
   Wiara katolicka oparta jest na tradycji i ma niewiele wspólnego z rzeczywistości a często nawet i z sama biblia, na którą się powołuje. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kościoły są ubezpieczone

   FERDEK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 75

   a to jest dodatkowy cwany apel żeby od ludzi kasiorę wyciągnąć a jak nie był to kiecki zakasać i do roboty mało ich po zakonach siedzi i pasą brzuchy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wstyd dla archidiecezji

   niebiesko-żółty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 83 / 85

   Łączę się z parafianami z Jaśkowa...ogromna strata,ale....
   Primo...stac na to archidiecezje Katowicką by zasponsorowac remont kościoła!
   po drugie...taka świątynia,a widac,że to zabytek powinna...rozwiń całość

   Łączę się z parafianami z Jaśkowa...ogromna strata,ale....
   Primo...stac na to archidiecezje Katowicką by zasponsorowac remont kościoła!
   po drugie...taka świątynia,a widac,że to zabytek powinna byc ubezpieczona!
   po trzecie...chcą zbierac środki,no trudno,ale czemu akurat przed kościołem jako trzecią ofiarę,a nie w kościele do koszyscka,no czemu?
   Przecież kościól ani achidiecezja przez to by nie zbiedniała!!!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żenada

   silesius (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 48

   Dla mnie to objaw głupoty Hierarchii Kościelnej. W cywilizowanym kraju w XXI w. przed skutkami katastrof chronią polisy ubezpieczeniowe, a nie zrzuty narodowe! Całkiem rozsądnym byłoby posiadanie...rozwiń całość

   Dla mnie to objaw głupoty Hierarchii Kościelnej. W cywilizowanym kraju w XXI w. przed skutkami katastrof chronią polisy ubezpieczeniowe, a nie zrzuty narodowe! Całkiem rozsądnym byłoby posiadanie funduszy diecezjalnego, na który co rok wpłacałaby każda parafia środki (zamiast na polisy), byłyby udostępniane środki w przypadku takich katastrof (przecież zdarzają się w skali diecezji nie częściej niż raz na kilka lat). Każdy sam decyduje o swoich pieniądzach, ale uważam że uczestniczenie w takiej zbiórce to pochwała niegospodarności (czyli głupoty)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cuda się dzieją.

   Ooops (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 44

   Problem w tym, że parafie wpłacają pieniądze do Panów Biskupów.
   Tylko w dziwny sposób pieniądze te zamieniają się w dobra doczesne z których korzystają na bieżąco Panowie Biskupi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ks. Isakowicz: Za bp Skworcem ciągną się niewyjaśnione samobójstwa i współpraca z

   +++++++++++++++ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 91

   SB ....
   Według ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego nominacja bp tarnowskiego Wiktora Skworca na metropolitę katowickiego to "fatalny ruch". Argumentuje, że za biskupem "ciągną się niewyjaśnione...rozwiń całość

   SB ....
   Według ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego nominacja bp tarnowskiego Wiktora Skworca na metropolitę katowickiego to "fatalny ruch". Argumentuje, że za biskupem "ciągną się niewyjaśnione samobójstwa i współpraca z SB".Zdaniem Isakowicza, który kilka dni temu bardzo krytycznie napisał o nominacji na swoim blogu, "decyzja ucieszyła niektórych, w tym wielu księży diecezji tarnowskiej, którzy odetchnęli z ulgą z powodu odejścia nielubianego biskupa do Katowic. Zasmuciła ona jednak tych świeckich i duchownych, którzy mieli nadzieję, że Kościół polski wyciągnie wnioski tak z kryzysu lustracyjnego sprzed pięciu lat, jak i ze spadku zaufania społecznego w ostatnim czasie."

   - Awansowanie na arcybiskupa byłego tajnego współpracownika komunistycznej Służby Bezpieczeństwa o pseudonimach "Dąbrowski" i "Wiktor", za którym na dodatek ciągną się niewyjaśnione sprawy samobójczych śmierci kilku jego podwładnych, jest fatalnym ruchem - napisał duchowny (chodzi o samobójstwo księdza z parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, proboszcza z Podgwizdowa k. Bochni oraz z Ochotnicy Górnej).

   - Napisać można niestety wszystko, najczęściej bez konsekwencji. Sprawy poruszane przez autora badały albo powołana specjalnie komisja kościelna albo policja. Wnioski z badań wspomnianych, poważnych instytucji zaprzeczają teoriom ks. Zaleskiego - podsumował na łamach Onet.pl wynurzenia duchownego-blogera ks. dr Jerzy Zoń, rzecznik biskupa tarnowskiego.

   Już kilka lat temu ks. Isakowicz w swojej książce "Księża wobec bezpieki" ujawnił akta biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, z których wynikało, że hierarcha w latach 80. był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB pod ps. "Dąbrowski". Wynika z nich, że "Dąbrowski" donosił na księży i działaczy Solidarności, a dał się zwerbować z powodu gróźb oskarżenia o nielegalny obrót deficytowymi towarami (wiózł szynkę z Baltony dla przełożonych). W aktach znajduje się jednak notatka o tym, że rozmowy z nim "nie spełniły oczekiwań oraz nadziei, jakie mieli, nawiązując z nim kontakt". Wyrejestrowano go w 1989 roku.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama