Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszko Plątonogi fizycznie nie imponował [POCZET KRÓLÓW POLSKICH A ŚLĄSK]

Tomasz Borówka
Mieszko Plątonogi - wybitny książę śląski i polski
Mieszko Plątonogi - wybitny książę śląski i polski wikipedia
Gdy księciu Władysławowi (który do historii miał przejść z przydomkiem Wygnańca) urodził się drugi syn (nie wiemy dokładnie kiedy - mógł to być rok 1131), nikt zapewne nie przypuszczał, że dziecko to odegra pierwszoplanową rolę w dziejach nie tylko Śląska, a i całej Polski. Tym bardziej że młody książę Mieszko fizycznie nie imponował.

Nazywano go Plątonogim, co wiązało się z widocznym niedowładem dolnych kończyn, na który cierpiał. Możliwe, że był to skutek choroby dziedzicznej (o jakimś schorzeniu nóg jego pradziada Władysława Hermana wspomina Gall Anonim), być może też Mieszka dotknął paraliż dziecięcy. Tak czy inaczej, dorastał on w cieniu swego starszego brata Bolesława Wysokiego, jakby dla kontrastu stanowiącego kwintesencję rycerskiej sprawności i krzepy. Przyszłość dopiero miała pokazać, kto z tej - jakże od siebie odmiennej pary rodzeństwa - weźmie górę. I to używając przy tym nie mięśni, lecz głowy.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Historia regionu CZYTAJ TUTAJ

Bolesław i Mieszko w roku 1146 wraz ze swym ojcem uszli za granicę. Władysław Wygnaniec nigdy już nie odzyskał swojego dziedzictwa, ale w wyniku interwencji cesarza Fryderyka Barbarossy (1157) książę Bolesław Kędzierzawy musiał zwrócić swoim bratankom Śląsk (1163).

Zatrzymał wprawdzie dla siebie kontrolę nad strategicznymi śląskimi grodami, jednak bracia szybko zdołali usunąć stamtąd jego załogi. Śląsk stał się udzielnym księstwem, tylko formalnie podlegającym władzy Krakowa.

Z początku Władysławowice (był jeszcze trzeci, Konrad, któremu jednak historycy zwykli niewiele miejsca poświęcać) rządzili Śląskiem wspólnie. Ale Mieszko w 1172 roku przepędził starszego brata z Wrocławia.

Powrót na tron kosztował Bolesława wydzielenie buntownikowi kasztelanii cieszyńskiej i raciborskiej jako osobnego, dziedzicznego księstwa. W ten sposób zapoczątkowano rozdział Śląska Dolnego od Górnego. Tym bardziej że w podobny sposób książęcą stolicą syna Wysokiego, Jarosława, stało się Opole.

Energiczny Plątonogi nie poprzestał na wykrojeniu sobie praktycznie niezależnego księstwa. W 1177 roku z pomocą Jarosława bez skrupułów ponownie przegnał z Wrocławia nieszczęsnego brata. Tym razem zwrócił mu jego stolicę dopiero po wstawiennictwie swego wuja, księcia-seniora Kazimierza Sprawiedliwego. Znowu nie za dar-mo. Rekompensatę uzyskał od wuja. Były nią wchodzące dotąd w skład Małopolski kasztelanie bytomska i oświęcimska. W ten sposób w skład Śląska weszły tak kluczowe grody, jak Bytom, Siewierz, Pszczyna, Oświęcim, Zator i Chrzanów.

Mieszko przeżył swego brata, a w 1202 r. zawarł z jego synem Henrykiem (zwanym później Brodatym) układ, którego postanowienia utrwalały podział Śląska na Górny i Dolny.

Największy tryumf Mieszko miał dopiero przed sobą. W 1210 roku niespodziewanie wkroczył do Krakowa i ogłosił się zwierzchnim księciem całej Polski. Niestety, wawelskim tronem dane mu było cieszyć się zaledwie parę miesięcy - zmarł w roku 1211.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!