Dzisiaj benefis Tadeusza Kijonki, poety i publicysty, twórcy...

  Dzisiaj benefis Tadeusza Kijonki, poety i publicysty, twórcy miesięcznika "Śląsk"

  TES

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Benefis Tadeusza Kijonki odbędzie się w poniedziałek, o godz. 17.00, w Teatrze Śląskim na Scenie w Malarni. W programie wieczoru: Sonety brynowskie.
  Tadeusz Kijonka to Ślązak z krwi i kości, ale tę swoją śląskość konsekwentnie łączy z polskością. A dziś taki mariaż nie za bardzo jest trendy, co wcale nie przeszkadza mu być sobą. To on jest autorem określenia: krzywda Śląska, podobnie jak wypowiedzi o Śląsku jako kolonii wewnętrznej. Piewca tej ziemi i jej obrońca. Autorytet.

  Debiutował w 1959 "Witrażami", w swoim dorobku ma m.in. tomy: "Pod Akropolem", "Czas zamarły: wiersze stanu wojennego", "Echa", "Z mojego brzegu". Pięknie opowiada o miłości.

  Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dwadzieścia lat temu założył Górnośląskiego Towarzystwo Literackie i został jego prezesem. W 1995 roku powołał do życia miesięcznik społeczno-kulturalny "Śląsk", w trudnym dla periodyków okresie. Tytuł przetrwał i jest nieocenionym dokumentem życia kulturalnego regionu.
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   benefis T. Kijonki

   stąd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   Szanowny Panie OBERSCHLESIER. A z czym ma laczyć? Z niemieckością bo tak mozna mniemać,z jaką Pan sie łaczy podpisując sie jako OBERSCHLESIER? A pojęcie krzywda Śląska, to pojęcie moim zdaniem...rozwiń całość

   Szanowny Panie OBERSCHLESIER. A z czym ma laczyć? Z niemieckością bo tak mozna mniemać,z jaką Pan sie łaczy podpisując sie jako OBERSCHLESIER? A pojęcie krzywda Śląska, to pojęcie moim zdaniem bardzo szerokie, odnoszące sie nie tylko do ubeowskopeerelowskich obozów dla Ślązaków, w ktorych przetrzymywano nie tylko zagorzałych volskodojczów, lecz i Powstańców Ślaskich, AKOWCÓW. harcerzy.
   Krzywda Śląska to wywózka do ZSRR. Krzywda ŚLąska to i stawianie Ślązaków pod murem w 1939 roku, jak i całą okupacje. Kolonia wewnętrzna: swoimi na forum kraju, regionu, europy swoimi wypowiedziami stajemy sięwewnętrzną kolonią.
   Macocha ( mniemam że według Pana Polska), go nie katuje, katują go swoi, też Ślązacy.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

   "śląskość konsekwentnie łączy z polskością(..)To on jest autorem określenia: krzywda Śląska, podobnie jak wypowiedzi o Śląsku jako kolonii wewnętrznej"

   widocznie sadomasochista--macocha go katuje...rozwiń całość

   "śląskość konsekwentnie łączy z polskością(..)To on jest autorem określenia: krzywda Śląska, podobnie jak wypowiedzi o Śląsku jako kolonii wewnętrznej"

   widocznie sadomasochista--macocha go katuje a on dalej sie trzyma jej spodnicyzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo