Matusiewicz ustąpił. Sekuła marszałkiem. Wybory tajne!...

  Matusiewicz ustąpił. Sekuła marszałkiem. Wybory tajne! [RELACJA]

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wybory marszałka śląskiego w Katowicach. Ustępuje Adam Matusiewicz. Nowym marszałkiem Mirosław Sekuła
  1/44
  przejdź do galerii

  Wybory marszałka śląskiego w Katowicach. Ustępuje Adam Matusiewicz. Nowym marszałkiem Mirosław Sekuła ©Mikołaj Suchan

  Wybory marszałka: Sejmik Śląski wybiera nowego marszałka. Wszystkie scenariusze są możliwe. Kto po Adamie Matusiewiczu? Mirosław Sekuła, Przemysław Koperski, Adam Warzocha już zaprezentowali się radnym. Głosowanie będzie tajne! RELACJA NA ŻYWO
  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Marszałek Sekuła dla DZ: Śląsk się boi Polski, a Polska boi się Śląska [WYWIAD WIDEO]

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  KTO RZĄDZI WOJEWÓDZTWEM ŚLĄSKIM? KLIKNIJ I POZNAJ TYCH LUDZI


  Wybory marszałka województwa śląskiego i zarządu województwa:

  AKTUALIZACJA GODZ. 16.15
  Do zarządu województwa śląskiego zostali wybrani Jerzy Gorzelik (RAŚ) 23 głosy na 44 głosujących i Stanisław Dąbrowa (PSL) 27 głosów na 44 głosujących.
  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Zarząd województwa śląskiego POZNAJ CAŁY SKŁAD


  AKTUALIZACJA GODZ. 15.00
  Nowi wicemarszałkowie to: Aleksandra Gajewska (PO) (27 głosów) i Mariusz Kleszczewski (PO) (26 głosów).

  CZYTAJ KONIECZNIE TUTAJ:
  Pietraszewska, Polaczek, Wójcik i Zaborowski komentują wybór Mirosława Sekuły na marszałka  AKTUALIZACJA GODZ. 14.20
  Mirosław Sekuła został wybrany nowym marszałkiem województwa śląskiego
  POZNAJ WYNIKI GŁOSOWANIA - KLIKNIJ TUTAJ

  AKTUALIZACJA GODZ. 14.00
  Przedłuża się moment ogłoszenia wyników głosowania na marszałka. Otrzymaliśmy komunikat, że wyniki zostaną podane do wiadomości o godz. 14.10.

  AKTUALIZACJA GODZ. 13.45
  Wyniki głosowania na marszałka śląskiego poznamy o godz. 14. O tej godzinie komisja skrutacyjna ma ogłosić wyniki.

  AKTUALIZACJA GODZ. 13.26
  Zakończyła się seria pytań do kandydatów na marszałka. Jako pierwszy odpowiadał na pytania radnych Mirosław Sekuła.
  Zadeklarował współpracę ze wszystkimi radnymi oraz wyraził opinie, że trzeba dążyć do zmiany wizerunku województwa, które po wpadce z kolejami i kłopotami Stadionu Śląskiego naraziło się na śmieszność.

  Na pytanie radnego Michała Wójcicka z Solidarnej Polski, jak wyobraża sobie współpracę z RAŚ odrzekł tylko, że dotychczasowa koalicja się sprawdziła.

  Wójcik zwrócił się bezpośrednio do szefa śląskiej PO Tomasza Tomczykiewicza i powiedział, że Platforma za wystawienie takiego kandydata na marszałka dostaje czerwoną kartkę. Właśnie takiego koloru żakiet nosi dzisiaj posłanka Beata Kempa.

  AKTUALIZACJA GODZ. 12.23
  Komisja skrutacyjna właśnie udała się, by przygotować karty do głosowania. Rozpoczynają się przemówienia kandydatów. Pierwszy mówi Mirosław Sekuła. To jego pierwsza publiczna wypowiedź. Sekuła w niemal pięciominutowym wystąpieniu wspomniał o swoim zawodowym doświadczeniu. Na koniec oświadczył. - Deklaruję że wszystkie siły poświęcę dla dobra regionu, dla dobra naszej ojczyzny - powiedział Sekuła, nieco zdeprymowany i wyciszony.

  Jako drugi przemawiał Przemysław Koperski (SLD): - Trzeba zapomnieć o podziałach - powiedział Przemysław Koperski.

  Uważa, że jesteśmy w stanie wznieść się ponad politycznymi sporami. Wezwał, by wszystkie ręce położyć na pokład, bo sytuacja nie jest dobra. Zwłaszcza na rynku pracy.

  - Wybór mojej osoby to gwarancja, że uda się stworzyć zarząd multipolityczny, z przedstawicielami wszystkich ugrupowań - ocenił Koperski. Dostał bardzo ciche brawa.

  Artur Warzocha przemawiał jako trzeci. Zaproponował, by w gronie wszystkich sił politycznych wybrać obszary wymagające działań naprawczych. Wskazał na rosnącą biedę i obszary bezrobocia.

  AKTUALIZACJA GODZ. 12.08
  Partie polityczne zgłaszają kandydatów na marszałków. Szefowa klubu radnych PO Agnieszka Kostempska przedstawiła Mirosława Sekułę.

  - Naszego kandydata znają wszyscy dlatego moje wystąpienie będzie krótkie - oceniła Kostempska przypominając drogę zawodową Sekuły i jego samorządową przeszłość. Był radnym wojewódzkim, wiceprezydentem Zabrza.

  Małgorzata Ochęduszko-Ludwik przedstawiła kandydata SLD Przemysława Koperskiego, obecnego wiceprezydenta Częstochowy. 39-letni prawnik, jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego. Radna Ochęduszko-Ludwik podkreśliła wykształcenie kandydata lewicy i stwierdziła, że ma ciepłe doświadczenie samorządowe.

  - Przegraną naszego kandydata przyjmiemy jako wynik demokracji. Deklarujemy wolę wspólnych rozmów i bycie ostrym recenzentem. Chcemy rozwiązań w sprawach historii regionu, bo ostatnia rzeczywistość pokazuje, że historia zamiast łączyć dzieli - powiedziała radna SLD.

  Radny PiS Czesław Sobierajski przedstawia kandydata tej partii Artura Warzochę, który obecnie jest pracownikiem NIK, a w przeszłości był wicewojewodą śląskim. - Nasz kandydat jest radnym jako jedyny ze zgłoszonych. Zna dobrze problemy województwa. Jest po prostu najlepszym kandydatem.

  Głosowanie będzie tajne.

  AKTUALIZACJA GODZ. 11.50
  Posłanka Beata Kempa z Solidarnej Polski przyjechała w poniedziałek na obrady Sejmiku Ślaskiego w Katowicach. Jak zapowiedziała wcześniej, chce osobiście uczestniczyć w wyborze Mirosława Sekuły (PO) na nowego marszałka śląskiego. W kuluarach prawdziwe poruszenie. Beata Kempa to rywalka Sekuły z czasów komisji hazardowej. - Chcę spojrzeć Mirosławowi Sekule głęboko w oczy - mówiła.

  Nie kryje, że pojawiła się po to, by zdeprymować Mirosława Sekułę. - Jego wybór to kara dla województwa. To skandal, że właśnie jemu Platforma oferuje takie miękkie lądowanie. On nie poradzi sobie z czekającymi go problemami - stwierdziła Kempa.

  AKTUALIZACJA GODZ. 11.35
  Zakończyła się konferencja prasowa poprzedzająca posiedzenie sejmiku, podczas którego zostanie wybrany nowy marszałek i nowy zarząd. Każdy z członków zarządu będzie wybierany oddzielnie, a więc zdyscyplinowanie radnych PO znów zostanie poddane próbie, gdy będą oddawać głos na Jerzego Gorzelika, członka zarządu województwa. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że kilku radnych Platformy protestowało przeciwko koalicji z RAŚ.

  AKTUALIZACJA GODZ. 11.30
  Marszałek Adam Matusiewicz utonął w kwiatach, które na zakończenie przerwanej kadencji i z okazji 40-urodzin wręczyli mu jego współpracownicy.

  AKTUALIZACJA GODZ. 10.55
  To nowy marszałek proponuje członków zarządu województwa. Czy Mirosław Sekuła zgłosi kandydaturę Jerzego Gorzelika? - Z moich informacji wynika, że tak - powiedział Andrzej Gościniak, przewodniczący sejmiku.

  Zopowiedział, że po wyborze zarządu znajdzie godne miejsce na sali dla Matusiewicza. Czy to oznacza, że ustąpi na jego rzecz? Tego nie wiadomo.

  AKTUALIZACJA GODZ. 10.45
  Adam Matusiewicz odniósł się do probklemów z modernizacją Stadionu Śląskiego: Projekt nie jest zły, ale nie jest też dobry. Wymaga zwiększenia parametrów bezpieczeństwa nowych krokodyli i nowych lin wzmacniających. Poprawka będzie kosztowała kilka procent wartości projektu

  Tuż przed posiedzeniem sejmiku odbył się klub PO. Nieoczekiwanie się przedłużył. Prawdopodobnie ustalana była taktyka, jaką kierować się będą radni podczas sesji.

  ADAM MATUSIEWICZ, CZYLI WZLOTY I UPADKI ŚLĄSKIEGO MARSZAŁKA

  - Mój następca Mirosław Sekuła z pewnością zdąży oddać stadion śląski w tej kadencji -zapowiedział podczas spotkania prasowego Adam Matusiewicz, który podsumował swoje osiągnięcia na stanowisku marszałka śląskiego. Mówił m.i. o dotacjach unijnych, sprawie Kolei Śląskich i rekordowych środkach pozyskanych na remont dróg. - Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi - stwierdził Matusiewicz.

  CZYTAJ KONIECZNIE SPOWIEDŹ MARSZAŁKA MATUSIEWICZA:
  Matusiewicz: Zawiodłem się na wielu osobach, ale z polityki nie odejdę

  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (17)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sekuła

   opus66 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 98 / 83

   Ludzie mieszkający na Śląsku są bardzo mądrzy i w najbliższych wyborach bez podpowiadania wybiorą . A to się wszyscy pewniacy (z obu stron ) zdziwią.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Guru mieszkający w Warszawie mógł zadzwonić do Gorzałki i wynik głosowania

   , (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 121 / 77

   byłby inny ale pęd do władzy jest ogromny a stołki najważniejsze ... to nie wylewajcie teraz łez ! Mamy marszałka takiego jakiego wybraliście ! " Widziały gały co brały " ... następna PORAŚKA !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sekula

   franek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 91

   A moze to skaranie bioskie sie Slazakom nalezalo?Przestepcy z PO juz sie teraz zupelnie nie krepuja.Jak dobrze sie stalo,ze ja juz nie mieszkam na Slasku...alwe z calego serca wspolczuje...rozwiń całość

   A moze to skaranie bioskie sie Slazakom nalezalo?Przestepcy z PO juz sie teraz zupelnie nie krepuja.Jak dobrze sie stalo,ze ja juz nie mieszkam na Slasku...alwe z calego serca wspolczuje Slazakom,ze dali sie tak udupic i zgnojic...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ludzie

   BETA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 112 / 101

   przecież Sekuła to jakaś masakra. No a koalicja z RAŚ to dla Ślaska PORAŚKA!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ta

   rw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 120 / 81

   co ty wiesz jak jesteś z drugiego końca wolski?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @beta

   alfa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 169 / 137

   PORAŚKOM do Ślonzokow i Ślonska , to som take niyjadalne gorole jak ty.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko nie Sekuła

   prawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 134 / 97

   Wszyscy inni aby tylko nie Sekuła. Ten facet wstyd przyniósł przewodnicząc Komisji Hazardowej. Cała Polska śmieje się z niego a pośrednio i ze Śląska. Bierny ale wierny. Nic dla woj. śląskiego nie...rozwiń całość

   Wszyscy inni aby tylko nie Sekuła. Ten facet wstyd przyniósł przewodnicząc Komisji Hazardowej. Cała Polska śmieje się z niego a pośrednio i ze Śląska. Bierny ale wierny. Nic dla woj. śląskiego nie zrobi, będzie tak samo jak w Komisji Hazardowej wykonywał polecenia sztabu Platformy Obywatelskiej.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już bronią Sekuły ... guru mieszkający w Warszawie myśli że ten wybór to PORAŚKA

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 127 / 128

   ale już go nie słuchają , stołki najważniejsze są i muzealia zakłamane !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Pani Agaty POstułki.

   Hultajhohla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 141 / 109

   Jak czytam te Pani artykuły i dzisiejszą relację z wyboru marszałka to mam wrażenie, że dzisiaj odchodzi ze stanowiska jakaś ikona polityka i to odchodzi w sposób niezrozumiały. To przecież...rozwiń całość

   Jak czytam te Pani artykuły i dzisiejszą relację z wyboru marszałka to mam wrażenie, że dzisiaj odchodzi ze stanowiska jakaś ikona polityka i to odchodzi w sposób niezrozumiały. To przecież genialny strateg i wybitny polityk Adam Matusiewcz zbawca mieszkańców Województwa Ślaskiego, który zastał województwo drewniane a po dwóch latach zostawia murowane.
   A jego miejsce zastępuje jakiś były radny wojewódzki. Postać z kosmosu.
   Brak obiektywizmu w Dzienniku Zachodnim. Może zamiast tworzyć politykę w DZ może niech Pani pisze o tym, że ślisko jest na ulicy. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cio za brednie

   merc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 116 / 76

   Nie zgadzam się. Akurat ta autorka wyjątkowo rozsądnie podchodzi do Adama Matusiewicza. Zamiast czynić zarzuty, skup się na tym, kogo teraz wybiorą na marszałka, żeby ci nie umknęło.

   Zdjęcie autora komentarza
   Brakuje mi jeszcze jednego kandydata....

   Beuthen

   Zgłoś naruszenie treści / 119 / 102

   Kogo na Marszałka zgłasza Koło Solidarnej Polski??


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muszę

   A.DD. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 113 / 86

   przyznać,że Solidarna Polska podoba mi się coraz bardziej.Przynajmniej nie ściemniają tylko jasno przestrzegają przed kołem nepotyzmu i kumoterstwa PO.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SP

   rw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 120 / 86

   Solidarna Polska jest politycznym trupem, ale powstała z dwóch powodów - żeby wypromowac niektórych działaczy PiS przed ich powrotem do PiS, gdy będa wybory do europarlamentu, oraz żeby wyciągnąć V...rozwiń całość

   Solidarna Polska jest politycznym trupem, ale powstała z dwóch powodów - żeby wypromowac niektórych działaczy PiS przed ich powrotem do PiS, gdy będa wybory do europarlamentu, oraz żeby wyciągnąć V kolumne w PiS poza politykę, a także zwykłych karierowiczów i przydupasów typu Janeda, Wójcik.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ty

   .......gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 125 / 74

   jako gorzelnik nie masz prawa tak mówić.Wy jak wam coś albo ktos nie pasuje to zwalacie na to, ze ktoś chce zrobić karierę.A było słuchać radnego Wójcika jak przestrzegał przed wadliwym budżetem,...rozwiń całość

   jako gorzelnik nie masz prawa tak mówić.Wy jak wam coś albo ktos nie pasuje to zwalacie na to, ze ktoś chce zrobić karierę.A było słuchać radnego Wójcika jak przestrzegał przed wadliwym budżetem, prywatyzacją szpitali teraz słyszę,ze dotyczyć to będzie Szpitala ś.Barbary, katastrofą kolejową na Slasku,Muzeum Ślaskim czy mam dalej wyliczać? No ale arogancja i buta Matusiewicza to PORAŚKA.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   hehe

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 123 / 75

   Matuszka --przeciez mogles powiedziec tak jak marszalek wojew. mazowieckiego Struzik ("nie ja mieszałem beton") -on nie podal sie do dymisji mimo ze nowiutkie lotnisko w Modlinie sie sypie i nie...rozwiń całość

   Matuszka --przeciez mogles powiedziec tak jak marszalek wojew. mazowieckiego Struzik ("nie ja mieszałem beton") -on nie podal sie do dymisji mimo ze nowiutkie lotnisko w Modlinie sie sypie i nie wiadomo kiedy naprawią
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ogólnie oceniam go dobrze, popełnił jednak kilka poważnych błędów

   Mikołaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 157 / 79

   Oceniam Matusiewicza jako jednego z lepszych marszałków w historii samorządu naszego województwa po 1999 r. Podjął ryzyko i cos robił, Koleje Śląskie juz funkcjonują sprawnie. Podpadł tylko...rozwiń całość

   Oceniam Matusiewicza jako jednego z lepszych marszałków w historii samorządu naszego województwa po 1999 r. Podjął ryzyko i cos robił, Koleje Śląskie juz funkcjonują sprawnie. Podpadł tylko idiotycznym zachowaniem wobec Muzeum Śląskiego usiłując naruszyć autonomię naukowców.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Matusiewicz

   obywatel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 122 / 92

   Nie pchaj się na urząd - jak nie masz predyspozycji!!!!!!!!!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama