Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieńkowska na konferencji w Sosnowcu: będą obszary specjalnego wsparcia ze środków UE

Redakcja
W dokumentach regulujących wydawanie środków UE na lata 2014-2020 będą wyznaczone obszary mogące liczyć na specjalne wsparcie. Pojawi się też odrębny priorytet na szczeblu krajowym, gdzie będą środki dla wybranych miast - zapowiedziała minister Elżbieta Bieńkowska.

Szefowa resortu rozwoju regionalnego uczestniczyła w poniedziałek w Sosnowcu w konferencji "Tereny poprzemysłowe. Cenne dziedzictwo czy niewykorzystane możliwości", zorganizowanej przez redakcję "Dziennika Zachodniego".

Minister zapewniła, że w nowym unijnym budżecie będą duże środki na projekty dotyczące rewitalizacji obszarów wymagających takiej interwencji - miast i ich okolic, nazwanych w dokumentach planistycznych obszarami funkcjonalnymi, czyli związanymi z danym miastem. Mogą to być np. aglomeracje czy subregiony. Dotyczy to także zdegradowanych terenów poprzemysłowych.

Bieńkowska poinformowała, że większość środków dotyczących rewitalizacji znajdzie się nie na szczeblu centralnym, ale samorządowym - w regionalnych programach operacyjnych. Jedną z przyjętych zasad wydatkowania środków będzie tzw. terytorializacja, czyli - jak mówiła minister - "skrojenie pieniędzy na potrzeby danego obszaru".

- Mamy wyznaczone obszary wymagające specjalnej interwencji - w całej Polsce i w każdym z województw. Pokazujemy bardzo silne potencjały w regionach, a z drugiej w pracach nad programami operacyjnymi chcemy pokazać miejsca, które bez dodatkowego, specjalnego, wsparcia sobie nie poradzą - wyjaśniła Bieńkowska.

Na Śląsku chodzi nie tylko o same zdegradowane tereny poprzemysłowe, ale także np. o obszary miast, dotkniętych skutkami działalności przemysłowej i restrukturyzacji przemysłu. Przykładem może być Bytom, gdzie z powodu szkód górniczych walą się domy; miasto boryka się też z wysokim bezrobociem.

Bieńkowska poinformowała, że oprócz środków na rewitalizację zapisanych w regionalnych programach operacyjnych, w krajowym programie infrastrukturalnym jeden z priorytetów dotyczyć będzie miast subregionalnych, czyli głównie tych miast powiatowych, które są centrami subregionów. W woj. śląskim chodzi np. o Rybnik, Częstochowę czy Bielsko-Białą.

Według Bieńkowskiej, wobec dostępności unijnych środków na rewitalizację, największym problemem w tym zakresie nie będzie brak pieniędzy, ale kwestie własności terenów, aktywność gmin w przygotowaniu projektów oraz możliwość porozumienia się samorządów z inwestorami prywatnymi. Minister wezwała samorządowców i właścicieli terenów, by już teraz przygotowali konkretne projekty rewitalizacyjne.

- Najważniejszy jest pomysł, co tam ma być. Nie może być wszędzie szkół wyższych, galerii artystycznych lub obiektów turystycznych; gminy nie byłyby w stanie ich utrzymać - oceniła Bieńkowska, zapewniając, że jej resort dysponuje środkami na ocenę biznesową tego, czy dany projekt w danym miejscu będzie miał uzasadnienie i szansę powodzenia.

Minister wskazała, że faktyczna realizacja nowego unijnego budżetu ruszy prawdopodobnie w końcu 2014 r., dlatego samorządy i właściciele poprzemysłowych terenów mają jeszcze czas na uporządkowanie kwestii własnościowych i przygotowanie się do projektów - także w partnerstwie z inwestorami prywatnymi.

Bieńkowska przypomniała, że okres do 2020 r. jest ostatnim, kiedy unijne środki będą wydawane w Polsce na masową skalę. Z prognoz wynika, że po 2020 r. 6-7 polskich regionów osiągnie już taki poziom PKB, że nie będą mogły liczyć na tak duże unijne dofinansowanie jak obecnie.

Minister poinformowała, że w programach operacyjnych na szczeblu krajowym poza konkursem znajdą się projekty, które zostały umieszczone w strategiach ponadregionalnych - taką strategię przyjęło już pięć województw Polski zachodniej, a wkrótce wspólną strategię rozwojową uchwalą sejmiki woj. śląskiego i małopolskiego.

W nowej unijnej perspektywie finansowej nadal ok. 90 proc. środków będzie trafiać do beneficjentów w formie dotacji. W formie pożyczek i innych instrumentów zwrotnych będzie przekazane 10 proc. całości, wobec ok. 1 proc. dotychczas. PAP


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera