Dmuchając w alkomat zarazisz się grypą? Policja nie odpuści!

  Dmuchając w alkomat zarazisz się grypą? Policja nie odpuści!

  Agnieszka Smogulecka, Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Czy podczas badania trzeźwości można zarazić się grypą? Tego obawia się mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego. O swoich przypuszczeniach powiadomił inspekcję sanitarną. Wielkopolska policja o sprawie wie, ale...
  Skarżący mężczyzna uważa, że w lejku znajdują się bakterie i zarazki "nadmuchane" przez innych kierowców

  Skarżący mężczyzna uważa, że w lejku znajdują się bakterie i zarazki "nadmuchane" przez innych kierowców ©Fot. Archiwum Polskapresse

  Skarżący mężczyzna uważa, że w lejku znajdują się bakterie i zarazki "nadmuchane" przez innych kierowców. Boi się, że trakcie dmuchania mogą one zaatakować kolejnego kierowcę. Gorzowianin to prawdopodobnie jedyna osoba, która tak boi się grypy, że odmawia z tego powodu poddania się badaniu alkomatem.

  - Nikt nie zgłaszał nam podobnych obaw - przyznaje Andrzej Trybusz, Wojewódzki Wielkopolski Inspektor Sanitarny w Poznaniu. - Zresztą, wydaje mi się mało prawdopodobne, aby obawy tego człowieka były uzasadnione. Już bardziej mogliby grypy obawiać policjanci, przy których kierowcy dmuchają w alkomat.

  Wątpliwości inspektora sanitarnego potwierdzają inni specjaliści.

  - To bardzo wydumana koncepcja - mówi profesor Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w Szpitalu Miejskim im. Strusia w Poznaniu. - Mało prawdopodobne, żeby zarazić się czymkolwiek w ten sposób.
  Profesor zaznacza, że to nie pierwszy sezon grypy, podczas którego policjanci używają urządzeń AlcoBlow. Nikt do tej pory nie kwestionował ich bezpieczeństwa.

  Policjanci nie zamierzają zawieszać badania trzeźwości urządzeniem AlcoBlow, bo to właśnie jego dotyczy skarga gorzowianina.
  Aparat AlcoBlow nie ma wymiennego filtra. Kierowca dmucha w lejek oddalony o kilka centymetrów od twarzy badanego.

  - To absurd! - mówi Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Większe prawdopodobieństwo jest, że ktoś zarazi się grypą w poczekalni w przychodni, niż podczas dmuchania w AlcoBlow.

  - Pierwsze słyszę! - zdumiony skargą mieszkańca Gorzowa Wielkopolskiego jest także szef wydziału ruchu drogowego poznańskiej policji, Józef Klimczewski. Jak mówi, w weekend prowadzone były działania "Trzeźwość". Sprawdzono setki osób. - Żaden z kierowców nie mówił , że obawia się zakażenia grypą. Wręcz przeciwnie, badani kierowcy są zadowoleni, że nie muszą dotykać urządzenia.

  Bo policja w Wielkopolsce coraz częściej nie korzysta z alkotestów z wymiennymi ustnikami. Takie urządzenia zwykle są stosowane, gdy dochodzi do kolizji lub wypadku. Chodzi o to, że do akt sprawy potrzebny jest wydruk z wynikiem badań dotyczących zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Najczęściej podczas służby wykorzystywane są teraz alkosensory.

  - Nowe urządzenia są bezdotykowe - tłumaczy Józef Klimczewski. Wystarczy dmuchnąć w stronę urządzenia, nie trzeba go przytrzymywać, nie trzeba używać ustników.

  - Ale jeżeli ktoś tak bardzo będzie się bał grypy, że nie będzie chciał dmuchać w urządzenie, znajdziemy rozwiązanie problemu. W takiej sytuacji policjanci mogą zabrać kierowcę na badanie krwi do szpitala - dodaje Andrzej Borowiak.

  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Alcoblow

   A. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 28

   O. A na www.alcoblow.pl poszedł w końcu jakiś odzew od firmy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sposób na grypę

   Zenobia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 59

   niech wypije przed dmuchaniem to się nie zarazi

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama