Jak sensownie zagospodarować tereny poprzemysłowe? Debata w...

  Jak sensownie zagospodarować tereny poprzemysłowe? Debata w siedzibie DZ

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W unijnym budżecie będzie sporo pieniędzy na rewitalizację terenów poprzemysłowych - zapewniała min. Bieńkowska
  1/2
  przejdź do galerii

  W unijnym budżecie będzie sporo pieniędzy na rewitalizację terenów poprzemysłowych - zapewniała min. Bieńkowska ©Lucyna Nenow

  Hałdy, opuszczone wieże wyciągowe i zdewastowane hale nieczynnych już zakładów przemysłowych - takie obrazki można znaleźć w każdym z miast Śląska i Zagłębia. A gdyby tak te miejsca zamienić na farmy paneli słonecznych, stoki narciarskie, bądź centra sportowe? Recepty na zrealizowanie tych, futurystycznie brzmiących, wizji poszukiwali wczoraj uczestnicy konferencji "Grunt to pomysł. Tereny poprzemysłowe. Cenne dziedzictwo czy niewykorzystane możliwości", która odbyła się w siedzibie "Dziennika Zachodniego" w Sosnowcu.  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z DEBATY:
  Tereny poprzemysłowe: Księżycowe krajobrazy znikną ze Śląska [ZDJĘCIA i WIDEO]


  Kluczem do pozbycia się z naszych miast księżycowych krajobrazów są oczywiście pieniądze. I tu, uwaga, niespodzianka. Pieniędzy na takie inwestycje na pewno nie zabraknie. Zapewniła o tym Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

  - Konkretnych kwot nie jestem jeszcze w stanie podać, ale w przyszłym unijnym budżecie zostaną przeznaczone na ten cel naprawdę duże kwoty - przekonywała Bieńkowska.

  - Dlatego podstawowym wyzwaniem nie będą pieniądze, ale uporządkowanie spraw własnościowych gruntów przeznaczonych do rewitalizacji oraz sensowny pomysł na zagospodarowanie tych terenów - stwierdziła minister rozwoju regionalnego.

  Jak dotychczas w województwie śląskim z pomysłami na"reanimację" poprzemysło-wych gruntów jest różnie. Na terenie byłej kopalni Kleofas zbudowano katowicką Silesię City Center, zaś na miejscu elektrowni Jaworzno I stoi dziś centrum szkolenia kadr spółki grupy Tauron.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama