Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice zyskają kompleks basenowy dzięki inicjatywie Jessica

Redakcja
Kosztem ok. 15 mln zł niszczejący basen w Świętochłowicach ma być przekształcony w nowoczesny kompleks basenowy. To czwarte w regionie przedsięwzięcie współfinansowane ze środków unijnej inicjatywy Jessica. Pożyczka na ten cel wyniesie 10,8 mln zł.

Świętochłowicki projekt dotyczy zaprojektowania i wykonania robót budowlanych służących rewitalizacji kąpieliska "Skałka" - znanego w tym mieście miejsca rekreacji i wypoczynku. W miejsce nieużytkowanego basenu ma powstać nowe kąpielisko w technologii tzw. stawu naturalnego. Będzie to basen o zróżnicowanym kształcie i głębokości, z systemem naturalnego - biologicznego - oczyszczania wody. Dzięki takiemu innowacyjnemu rozwiązaniu utrzymanie basenu ma być tańsze.

W ramach przedsięwzięcia oprócz basenu o powierzchni 1,2 tys. m kw. planowane jest m.in. stworzenie trawiastej plaży, parku linowego oraz strefy regeneracyjnej ze ścieżką edukacyjną. Całości dopełnią kawiarnia, salą fitness oraz boiska do gry w squasha.

Samorządowcy chcą, by odnowiony obiekt służył nie tylko mieszkańcom Świętochłowic, ale i ościennych gmin: Chorzowa, Bytomia czy Rudy Śląskiej oraz turystom odwiedzającym miasto. Przewiduje się organizowanie akcji specjalnych, pozwalających możliwie największej liczbie mieszkańców w trudnej sytuacji finansowej na bezpłatne korzystanie z ośrodka.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Chodzi m.in. o przywracanie blasku niszczejącym obiektom poprzemysłowym oraz o rewitalizację zdegradowanych terenów w miastach.

Świętochłowicki projekt jest czwartym przedsięwzięciem współfinansowanym ze środków inicjatywy Jessica w woj. śląskim. Wcześniej zdecydowano o realizacji projektów w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie budynki dawnej fabryki kabli będą zamienione w kompleks łączący funkcje komercyjne, kulturalne i rekreacyjne, oraz w Tychach - tam budynek dawnego kina zmieni się w "pasaż kultury" - na potrzeby imprez, usług i handlu. W Jastrzębiu Zdroju powstanie natomiast nowa infrastruktura sportowa dla dzieci i młodzieży, a kilka placów zabaw zostanie zmodernizowanych.

Woj. śląskie jest jednym z pięciu polskich regionów, które zdecydowały się na wdrożenie mechanizmu Jessica, polegającego na wspieraniu konkretnych projektów miejskich w formie pożyczek czy gwarancji. Menedżerem Funduszu Powierniczego Jessica dla woj. śląskiego jest EBI.

Na Śląsku Jessica dysponuje ok. 60 mln euro, które będą wydane głównie w postaci pożyczek na realizację projektów rewitalizacyjnych. Pieniądze zarezerwowano w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego, lokując je następnie w stworzonym specjalnie funduszu.

Jessica wdrażana jest w województwach: wielkopolskim (ponad 66 mln euro), zachodniopomorskim (33 mln euro), pomorskim (56,8 mln euro), śląskim (60 mln euro, z czego 51 mln euro to środki UE) oraz mazowieckim (40 mln euro).

W ramach inicjatywy Jessica unijne środki mogą zasilać inwestycje np. w przedsięwzięcia partnerstwa publiczno-prywatnego lub inne projekty miejskie, wynikające z planów zrównoważonego rozwoju miejskiego. O zakresie rewitalizacji (czyli wyborze konkretnych projektów, obszarów czy budynków) współdecydują gminy, które odpowiadają za tworzenie lokalnych planów rewitalizacji.

Wśród projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie, jest m.in. przekształcanie zdegradowanych obiektów przemysłowych np. w kina, galerie, teatry czy centra konferencyjne, odnowa obszarów powojskowych i poprzemysłowych czy odnowa centrów miast, dzielnic oraz infrastruktury miejskiej o unikalnej wartości historycznej.

Zaletą Jessiki jest właśnie odejście od tradycyjnego sposobu udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego - zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, gwarancji). Umożliwia ona - w odróżnieniu od dotacji - wielokrotne wykorzystanie tych samych środków. Tym samym Jessica spowoduje, że unijne fundusze na projekty rewitalizacyjne będą dostępne dłużej. PAP


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty