Ważne
  W szkołach już czas na zdrową żywność

  W szkołach już czas na zdrową żywność

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nie sprzedawajmy dzieciom i młodzieży w szkolnych sklepikach czipsów, batoników, coli i tym podobnych potępianych przez dietetyków artykułów żywnościowych - alarmuje radny Marcin Maranda.
  To nie tylko apel do rodziców, nauczycieli, to także gotowy projekt odpowiedniej uchwały, który jest już po pierwszym czytaniu i na sesji 19 stycznia prawdopodobnie zostanie uchwalony. Częstochowa dołączy się do grupy polskich miast, prekursorów zdrowego żywienia dzieci w szkołach.

  Zakaz sprzedaży niezdrowych przekąsek w szkołach przyjęli już radni w Tychach. Chociaż wojewoda ich uchwałę zakwestionował, uznając, że godzi w wolność handlu, Wojewódzki Sąd Administracyjny jednak potwierdził, że radni mieli prawo podjąć taką decyzję w swoim mieście.
  Także w Brzesku, w Małopolsce, nie wolno sprzedawać uczniom czipsów i podobnych produktów. A w Poznaniu, choć nie mają takiej uchwały, radni przyjęli jednak stanowisko o zakazie handlu szkodliwymi dla dzieci i młodzieży artykułami żywnościowymi.

  W Warszawie co prawda przyjęto program promujący zdrowe żywienie, ale urząd stołeczny odmówił rodzicom dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 wprowadzenia ograniczeń w handlu. Mimo to rodzice wzięli sprawy w swoje ręce i w szkole zamiast batoników są owoce oraz jogurty.

  Część szkolnych sklepików prowadzą ajenci, którzy zakaz sprzedaży czipsów traktują jak zagrożenie swoich interesów. To na czym mamy zarabiać? - pytają. W Sosnowcu i na to znaleźli radę - obniżyli ajentom czynsz za wynajem lokali, jeśli rezygnują ze sprzedaży tego typu towarów.

  W Częstochowie większość sklepików prowadzą szkoły, które w ten sposób reperują swoje budżety. Aby nie straciły na obrotach, mogłyby realizować tzw. bony żywieniowe. Rodzice zamiast dawać dziecku pieniądze na drugie śniadanie, kupowaliby w szkole bon do realizacji w sklepiku. A tam nie byłoby słodyczy, ale porządne, zdrowe kanapki. Pomysł radnego Marandy ma poparcie dużej części rady, między innymi doktora Kazimierza Pankiewicza. Wprawdzie podczas ostatniej sesji projekt uchwały o szkolnych sklepikach wzbudził takie emocje, jak wcześniej przyszłoroczny budżet gminy, ale wszyscy wiedzą, że trzeba zmienić nawyki żywieniowe dzieci i młodzieży szkolnej.

  W Polsce mamy już prawie tak złe nawyki żywieniowe, jak obywatele wielu krajów zachodnich (np. Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii). Innymi słowy przybywa nam grubasów, a więc i chorób związanych z otyłością. Powody tych kłopotów są znane od dziesięcioleci. W grę wchodzą m. in. zwiększone spożycie wysokoenergetycznych, ubogich w składniki odżywcze pokarmów, które zawierają duże ilości tłuszczu, cukru i soli.

  Zachód już się obudził i próbuje walczyć z byle jakim jedzeniem. Polska także nie ma na co czekać, a zacząć trzeba właśnie od szkolnych sklepików.

  Źle jemy  W ciągu roku choroby na tle żywieniowym są przyczyną prawie 60 proc. z 56 milionów zgonów ludzi na świecie. Stanowią też 47 proc. wszystkich chorób, na które zapadają pacjenci.

  Szczegółowe założenia Globalnej Strategii Zdrowia określają zalecenia dietetyczne, obejmujące między innymi zwiększenie spożycia owoców, warzyw i roślin strączkowych oraz produktów pełnoziarnistych i orzechów, ograniczenie spożycia cukrów prostych, a także ograniczenie podaży soli (sodu) i spożywania soli jodowanej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama