A1 zamiast tunelem pobiegnie w wykopie

  A1 zamiast tunelem pobiegnie w wykopie

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowa droga startowa w Pyrzowicach jest dłuższa od starej. Co ważne, nie będzie kolidować z A1

  Nowa droga startowa w Pyrzowicach jest dłuższa od starej. Co ważne, nie będzie kolidować z A1 ©arkadiusz ławrywianiec

  To miała być jedyna taka konstrukcja drogowa w Polsce. Tunel autostradowy pod lotniskiem w Pyrzowicach jednak nie powstanie.
  Nowa droga startowa w Pyrzowicach jest dłuższa od starej. Co ważne, nie będzie kolidować z A1

  Nowa droga startowa w Pyrzowicach jest dłuższa od starej. Co ważne, nie będzie kolidować z A1 ©arkadiusz ławrywianiec

  To mogła być wyjątkowa w skali kraju a nawet świata budowla. Tunelem autostradowym pod lotniskiem jak na razie nie może się pochwalić nikt. I nikt się nie pochwali. Upadły plany poprowadzenia autostrady A1 pod lotniskiem w Pyrzowicach.
  Sam odcinek ma być gotowy przed końcem 2018 roku. Kilka tygodni temu wyłoniono wykonawcę inwestycji - firmę Strabag. Planowana droga przecina tereny należące do Katowice-Airport, choć nie pobiegnie bezpośrednio pod starym pasem startowym. Ponieważ obawiano się, że jej bliska odległość może mieć wpływ na starty i lądowania samolotów, narodziła się koncepcja wybudowania liczącego ok. 120 metrów tunelu pod lotniskiem.

  Pod koniec maja w przyrzowickim porcie lotniczym oddano do użytku nową drogę startową. W stosunku do starej jest przesunięta na wschód o kilkaset metrów. Przebiegu autostrady nie zmieniono, jednak fragment autostrady A1 zostanie poprowadzony nie tunelem, ale tzw. wykopem, czyli w obniżonym terenie. Nad nim będą wybudowane wiadukty drogowe i kolejowy.

  Kilka tygodni temu podpisano umowę na budowę odcinka autostrady A1 pomiędzy Pyrzowicami a Woźnikami (powiat lubliniecki). Ten fragment mógł przejść do historii jako pierwszy w Polsce, na którym znajduje się tunel autostradowy. Nową drogą mamy pojechać za około trzy lata, jednak nie będzie na niej "atrakcji" w postaci przejazdu pod pasem startowym.
  Koncepcja tunelu pojawiła się już około 7 lat temu. Planowany przebieg autostrady A1 przecina teren należący do lotniska i znajduje się kilkaset metrów od starego pasa startowego. Budowa tunelu miała zapobiec ewentualnym utrudnieniom w startach i lądowaniach samolotów.

  Koncepcja zakładała, że miał mieć ok. 120 metrów i kosztować - według wstępnych szacunków - ok. 180 mln zł. Kwota wydaje się o tyle spora, że cały odcinek pomiędzy Pyrzowicami w Woźnikami ma pochłonąć ok. 600 mln zł. Przypomnijmy, że kiedy planowano przebieg autostrady A1 w okolicach Pyrzowic, nie spodziewano się, że nastąpią aż tak duże opóźnienia na etapie realizacji. Odcinek łączący Py-rzowice z Częstochową miał być gotowy jeszcze przed Euro 2012.

  Co istotne, wtedy na lotnisku Katowice-Airport samoloty korzystały ze starej drogi startowej. Oddanie do użytku nowej drogi startowej jest oficjalnym powodem przeprojektowania odcinka A1 w okolicach pyrzowickiego lotniska.

  - W związku z wybudowaniem nowego pasa startowego odcinek autostrady został przeprojektowany - usłyszeliśmy od Marka Prusaka z biura prasowego katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  Co to oznacza? Fragment autostrady A1 zostanie poprowadzony nie tunelem, ale tzw. wykopem, czyli w obniżonym terenie. Nad nim zostaną wybudowane cztery wiadukty drogowe oraz jeden kolejowy.

  Powstanie ponadto "kładka", na której znajdą się m.in. światła podejścia na nowy pas startowy. Pojawią się również zabezpieczenia przed swobodnym wchodzeniem na teren lotniska.

  Warto podkreślić, że nowa droga startowa na lotnisku jest przesunięta w stosunku do starej o kilkaset metrów na wschód. Dlatego właśnie planowana autostrada na pewno nie będzie przeszkadzała samolotom. - Z naszej perspektywy koncepcja budowy tak drogiego tunelu od samego początku była nietrafiona - uważa Cezary Orzech, rzecznik prasowy lotniska w Pyrzowicach. - Nawet jeśli autostrada zostałaby oddana do użytku w pierwotnie planowanym terminie, tunel byłby potrzebny tylko przez kilka lat. Nasze plany budowy nowej drogi startowej, która autostradzie w ogóle "nie przeszkadza", są znane od bardzo dawna - zaznacza Cezary Orzech.

  Jak dodaje, dla pracy i funkcjonowania lotniska przeprojektowanie A1 jest korzystne

  - Zakładano, że podczas prac stary pas startowy zostanie "wirtualnie" skrócony o 400 metrów. Oznaczałoby to czasowe ograniczenie w startach i lądowaniach dużych samolotów - tłumaczy Orzech.


  *Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
  *Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
  *Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Projekt A1

   Obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To moim zdaniem błąd w projekcie budowy A1. Prawdopodobnie można było przesunąć pas autostrady o kilkaset metrów na zachód. Lotnisko było przecież wcześniej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tunel

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tunel pod pasem startowym jest na przykład w Amsterdamie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po wybudowaniu Nowego pasa startowego w Pyrzowicach ktory jest przesuniety na Zachod tunel nie jest

   V (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To po pierwsze a po drugie to nie bylby pierwszy na swiecie tunel autostradowy jest pod lotniskiem, jest wiele innych. A po trzecie nie ma sensu marnowac pieniadze, mozna za nie wybudowac wiecej km...rozwiń całość

   To po pierwsze a po drugie to nie bylby pierwszy na swiecie tunel autostradowy jest pod lotniskiem, jest wiele innych. A po trzecie nie ma sensu marnowac pieniadze, mozna za nie wybudowac wiecej km autostrad.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama