Mam kota na punkcie mleka. Pijmy go więcej. Dla zdrowia

  Mam kota na punkcie mleka. Pijmy go więcej. Dla zdrowia

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mam kota na punkcie mleka. Pijmy go więcej. Dla zdrowia

  ©arc

  "Mam kota na punkcie mleka"- to nazwa kampanii zachęcającej dzieci do picia mleka i zjadania jego przetworów. Akcja jutro zostanie zainaugurowana w Częstochowie. Dzień później sympatyczny kot, który jest maskotką kampanii, pojawi się w Katowicach. Projekt, który potrwa trzy lata, adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, nauczycieli oraz rodziców. Już zapisało się do niego siedem szkół z naszego regionu.
  Mam kota na punkcie mleka. Pijmy go więcej. Dla zdrowia

  ©arc

  Organizatorzy liczą, że w tym czasie zapanuje wśród najmłodszych moda na picie mleka i jego przetworów. Choć jesteśmy w czołówce unijnych producentów mleka (6. miejsce w UE), to w kwestii picia go wypadamy bardzo słabo.

  Tylko sporadycznie


  Eksperci z Polskiej Izby Mleka podkreślają, że w codziennej diecie dorosłych powinny znaleźć się co najmniej dwie duże szklanki mleka. Można go zastąpić jogurtem, kefirem, częściowo też serami (twarogami czy żółtymi). Dwa razy więcej mleka (3-4 szklanki) powinny wypijać dzieci, które cały czas się rozwijają, lub część z tej porcji zastępować produktami mlecznymi. Tyle teoria, a jak jest w praktyce?

  Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że sięgamy po witaminy zawarte w nabiale zdecydowanie zbyt rzadko. W 2011 r. przeciętny mieszkaniec naszego regionu wypił 2,83 l mleka i zjadł 0,95 kg serów (rok wcześniej piliśmy 2,78 l mleka i zjadali 0,94 kg serów). Trochę więcej, bo 3,25 l mleka wypił przeciętny mieszkaniec regionu w 2006 roku. Za to sera wtedy zjedliśmy mniej, bo 0,87 kg.

  Z przytaczanych przez PIM badań wynika, że aż 20 proc. dziewcząt i 23 proc. chłopców w wieku 10-12 lat pije mleko raz na 2-3 tygodnie, a 20 proc. z nich przyznaje, że robi to rzadziej. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja wśród dzieci w wieku 13-15 lat. Aż 30 proc. dziewcząt i 24 proc. chłopców przyznaje, że pije mleko raz na 2-3 tygodnie, a odpowiednio 22 proc. i 16 proc., że spożywa mleko jeszcze rzadziej.

  Z takimi wynikami jesteśmy daleko za europejskimi liderami, którymi są: Dania i Szwecja, gdzie roczne spożycie surowego mleka na jednego mieszkańca wynosi ok. 500 l. W Niemczech i Francji jest to ok. 400 l na osobę.

  Mleko w roli głównej


  Organizowane jutro i pojutrze spotkania w naszym regionie mają pomóc w polepszeniu tych statystyk i zwiększeniu sprzedaży o 1 proc. produktów mleczarskich. W ramach projektu uczniowie wezmą udział w specjalnych lekcjach i spotkaniach z ekspertami. Będą grali w gry karciane i internetowe (np. polegające na rozwijaniu mlecznej farmy) i to z nagrodami. Uczniowie otrzymają również broszury i ulotki informujące o walorach mleka. W każdym momencie będą mogli wejść na stronę internetową mamkotanapunkciemleka.pl.

  - Młodzi ludzie o mleku wiedzą bardzo mało - uważa Zofia Mielnik z OSM w Bieruniu. Jak dodaje, przez lata zmieniły się ich preferencje żywieniowe, przez co mleko - kiedyś niezbędny składnik posiłków - przestało być podstawowym produktem w diecie. Różnorodność towarów, jaka obecnie króluje na sklepowych półkach, również źle wpływa na spożycie mleka.
  - A szkoda, bo mleko jest produktem naturalnym, więc zdrowym. Młodzież musi o tym wiedzieć, więc takie kampanie powinny być organizowane jak najczęściej - dodaje pani Zofia.

  Witamin moc


  Podczas kampanii będzie głośno o walorach, jakie mają mleko, sery, masła czy śmietanki. Jak podkreślają eksperci, witaminy i wartości odżywcze, jakie zawierają, są organizmowi wręcz niezbędne.

  - Musimy pamiętać, że mleko i jego przetwory są trudnym do zastąpienia źródłem wapnia - podkreśla Agnieszka Malisze- wska, dyrektor biura PIM.

  Jak dodaje, znajduje się w nim również wysokowartościowe białko, witaminy A, D oraz witaminy z grupy B, magnez, potas oraz cynk. Jeśli sięgniemy po sery żółte lub pleśniowe, dodatkowo dostarczymy naszemu organizmowi jodu, który m.in. pozwala utrzymać zdrową skórę.

  Mleko nie dla każdego


  Choć mleko i produkty mleczne uchodzą za zdrowe, to nie każdy z nas może kosztować je bez problemu.

  - Nie zmuszajmy dzieci do picia 1 czy 2 szklanek mleka w momencie, gdy źle się po nim czują - przestrzega Katarzyna Purak, doradca żywieniowy z katowickiej firmy Galatea. - Jeśli dziecko ma po nim wzdęcia, kurczowe bóle brzucha lub biegunkę może być to wskazówką, że lekarz powinien wykonać badania na nietolerancję laktozy - wyjaśnia.

  Jest to zaburzenie trawienia, które polega na zbyt małym wytwarzaniu lub zupełnym braku produkcji laktazy, czyli enzymu wymaganego do prawidłowego rozkładu laktozy przez nasz organizm.

  - Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj nietolerancji laktozy - podkreśla doradca żywieniowy. - Bowiem konieczność rezygnacji z mleka słodkiego nie musi jednoznacznie oznaczać rezygnacji z picia kefirów, jogurtów czy spożywania długodojrzewających żółtych serów - dodaje.

  Tutaj po mleko


  W Śląskiem działa 17 mleczarni (dane z 2012 r.). Sery, śmietanki czy jogurty produkuje się w OSM "Rokitnianka" w Szczekocinach, Raciborskiej SM, Częstochowskiej SM "Mlecz- gal", SM "Jogser" w Sosnowcu, SM Biel-Ser w Bielsku-Białej, OSM w Bieruniu, Krzepicach, Myszkowie, Skoczowie, Bażanowicach czy Pszczynie. Działa również pawłowicki oddział OSM we Włoszczowie, firma FH J&A w Krzeszowicach, Olma Polska w Bielsku-Białej, mleczarnia "Pak" w Jaźwinach czy w Skoczo- wie firma "Sobik". Ta najsłynniejsza firma "Sertop", mieści się w Tychach. KD
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   k****

   suka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   huj

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mleko nie jest zdrowe a juz to UHaTe to wrecz szkodliwe

   praktyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   lepiej niech dzieci wode pija beda zdrowsze

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reklama

   Smakosz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 31

   Artykuł w wątpliwy sposób reklamuje picie mleka wymieniając jako sztandarową mleczarnię "Rokitnianka" w Szczekocinach,po ostatnich wydarzeniach z trującym produktem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trutka

   frasag (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   No właśnie! CZY JEST TU TA MLECZARNIA,KTÓRA PRODUKUJE MLEKO Z TRUTKĄ NA SZCZURY???


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to prawda:-)

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   :-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama