Słupik o debacie na temat Muzeum Śląskiego: Wątpliwe...

  Słupik o debacie na temat Muzeum Śląskiego: Wątpliwe widowisko i nacjonalistyczne wzmożenie

  Tomasz Słupik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przez łamy gazet i fora internetowe przetoczyła się dyskusja na temat emitowanego w ostatni czwartek programu J. Pospieszalskiego "Bliżej", w którym dyskutowano (słowo mocno na wyrost) o koncepcji wystawy stałej w nowobudowanym gmachu na potrzeby Muzeum Śląskiego. Nie chcę się skupiać na merytorycznej stronie tego dość wątpliwego telewizyjnego "widowiska", ani na jego uczestnikach. W tej kwestii padło już wiele słów. Mam odczucie, że nawet zbyt wiele. Chciałbym bardziej skoncentrować się na konsekwencjach, jakie program ten może wywołać.
  Słupik o debacie na temat Muzeum Śląskiego: Wątpliwe widowisko i nacjonalistyczne wzmożenie

  ©arc

  Po pierwsze uważam, że wbrew histerycznemu tonowi niektórych wypowiedzi będą one niewielkie. Po drugie program ten kolejny raz potwierdził arogancję i ignorancję części polskich elit w stosunku do Górnego Śląska i jego kulturowego dziedzictwa z jednej strony, z drugiej zaś pokazał, że jeżeli ma mieć miejsce rzeczowa debata to tylko na poziomie regionalnym ma ona sens. Po trzecie wreszcie ukazał znikomą wiedzę o historii Górnego Śląska, a przede wszystkim o scenariuszu wystawy stałej m. in. red. Piotra Semki (o regionalnych przedstawicielach Michale Wójciku i dr Andrzeju Krzystyniaku przez litość nie wspomnę) maskowaną arogancją i pokrzykiwaniem na swoich adwersarzy Jerzego Gorzelika i Leszka Jodlińskiego.

  Odnoszę wrażenie, że obóz nacjonalistycznego wzmożenia tak dzielnie reprezentowany przez red Piotra Semkę wyczerpał już wszystkie argumenty z nieco przestarzałego retorycznego arsenału, rodem z Władysława Gomułki straszącego odwiecznym zagrożeniem dla Polski, za które wyłączną odpowiedzialność ponoszą niemieccy rewanżyści. Stąd paradoksalnie rodzi się moja nadzieja, że nie wszystko stracone, że na Górnym Śląsku, ale i w Rzeczpospolitej są ludzie, którzy w sposób rzeczowy, często się ze sobą nie zgadzając o tym tak ważnym dla naszego regionu wydarzeniu, jakim jest otwarcie nowego gmachu Muzeum Śląskiego (inauguracja planowana jest na jesień tego roku) będą z pożytkiem dyskutować.

  Sprawa jest ważna dla obu stron. Górny Śląsk ma bowiem niepowtarzalną szansę zaprezentować swoje nowoczesne, europejskie oblicze. Polska przy okazji tej burzliwej dyskusji może w pewnym sensie zdystansować się od zyskującego w ostatnim czasie na znaczeniu infantylnego, nacjonalistycznego dyskursu będącego efektem romantycznego resentymentu opartego na fantazmatycznej tęsknocie za dawno utraconą wielkością.

  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (80)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ano

   Doro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 14

   Panie Slupik, mondrze rzondzisz, dobrze prawisz, Karlus. (Ale dej se zrobic lepszo fotka.)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   regionalizm

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 21

   jest możliwy---najczęściej nie bez bólu.POLSKA I POLACY z ciężarem własnej histori i czasem dzisiejszym nie bardzo sobie potrafią poradzić, To też jest to dodatkową bariera nie do...rozwiń całość

   jest możliwy---najczęściej nie bez bólu.POLSKA I POLACY z ciężarem własnej histori i czasem dzisiejszym nie bardzo sobie potrafią poradzić, To też jest to dodatkową bariera nie do przekroczenia.Umiarkowana,,w miarę obiektywna ocena i relacja p.Slupika jest do przyjęcia.Zaparcie sie jednej i drugiej strony nic nie daje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bezstronność i obiektywizm ;-)

   Bialo-czerwone.Opole.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 22

   Dążenie do odłączenia Śląska od Polski jest znane, ale dlaczego mamy nazywać je "obiektywnym"?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zlikwidujmy Muzeum Śląskie

   Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 19

   Jeśli mam być szczery, to widzę jedno, myślę, że akceptowalne dla wszystkich wyjście z sytuacji konfliktu wokół wystawy stałej w Muzeum Śląskim.

   Skoro wg polskich tzw. elit politycznych, Górny...rozwiń całość

   Jeśli mam być szczery, to widzę jedno, myślę, że akceptowalne dla wszystkich wyjście z sytuacji konfliktu wokół wystawy stałej w Muzeum Śląskim.

   Skoro wg polskich tzw. elit politycznych, Górny Śląsk z jakiś tajemniczych powodów (a może oczywistych ?) nie zasługuje na prawdziwie europejskie muzeum, ukazujące prawdę historyczną zgodną z najnowszymi wynikami badań naukowych, w formie wyzbytej z nacjonalistycznych schematów, wojewoda, czy tam marszałek powinien rozwiązać tą placówkę i powołać nową, zwaną Centrum Historycznym Województwa Śląskiego, w którym wystawa nie będzie budziła żadnych emocji.

   Taka placówka będzie odpowiadała w zupełności konsekwentnej polityce państwa polskiego, prowadzonej wobec regionu, jakim jest Górny Śląsk, mającej na celu praktycznie jego rozwodnienie, pacyfikację i docelową likwidację, przy cichym wsparciu różnej maści „autorytetów końcowych”. Bądźmy szczerzy, nie ma sensu dłużej udawać, że Muzeum Śląskie ma być śląskie, nazywajmy sprawy po imieniu.

   Jeśli ta placówka ma z jakiś powodów jednak pozostać w dotychczasowej formie i nazwie, nie powinna być narzędziem do prowadzenia „patriotycznej polityki historycznej” a rzetelnie, bezstronnie, w atrakcyjny sposób pokazywać nasz region i najistotniejsze z nim związane fakty. Ma służyć społeczności lokalnej, polskiej, europejskiej, czy światowej, zamiast różnych odcieni narodowcom, do leczenia swych nacjonalistycznych kompleksów.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto da się nabrać na tą śmieszną propagandę?

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 24

   "prawdziwie europejskie muzeum" , "prawda historyczna", "najnosze wyniki badań naukowych" - te wszystkie frazesy, uparcie używane do opisu wytworów ślązakowskiej ideologii...Nic lepszego, bardziej...rozwiń całość

   "prawdziwie europejskie muzeum" , "prawda historyczna", "najnosze wyniki badań naukowych" - te wszystkie frazesy, uparcie używane do opisu wytworów ślązakowskiej ideologii...Nic lepszego, bardziej oryginalnego nie potrafiłeś już wymyślić?
   Bredni o "docelowej likwidacji" naprawde nie chce się komentować - to chyba jakieś naruszenie praw człowiek, konksekwentnie, powinniście chyba powiadomić UE, Radę Europy o tym, że państwo polskie coś tu pacyfikuje i docelowo likwiduje - tak czy nie, Pablo?
   Co to, Europa nie staje w obronie uciśnionej "mniejszości śląskiej" - przecież szlezjery to prawdziwi Europejczycy, naj, naj, elita europejskiej kultury. Tylko jednego nie rozumiem, dlaczego swoje koncepcje chcą realizować z POLSKICH budżetowych pieniędzy, zamiast zorganizować sobie za własne środki prywatne muzeum i zadziwić świat osiagnięciami ślązakowskiej ideologii? No, jaka przyczyna? Dlaczego ma to być finansowane z polskich budżetowych pieniędzy - z kasy danej przez, uwaga: to samo państwo polskie, które "pacyfikuje" i "docelowo likwiduje Śląsk"? Potrafi to ktoś wyjaśnić?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   3 grosze

   Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 12

   Górny Śląsk podzielono w trakcie tzw reformy administracyjnej na pół, a tą "cenniejszą połówkę" wymiksowano z Małopolską, czyli spacyfikowano. Wiekszość ziem "Śląskiego", to Małopolska, do...rozwiń całość

   Górny Śląsk podzielono w trakcie tzw reformy administracyjnej na pół, a tą "cenniejszą połówkę" wymiksowano z Małopolską, czyli spacyfikowano. Wiekszość ziem "Śląskiego", to Małopolska, do docelowej likwidacji pozostała kosmetyczna zmiana - nazwa, ale ze względów praktycznych i zapewne propagandowych ją pozostawiono.

   Natomiast, co do finasowania, to województwo z tego co wiem, daje mniej więcej 15 % kwoty na realizację wspomnianego przedsięwzięcia (resztę daje UE), czyli jego małopolska część najwyżej ok. 6-7 %. Szaleństwo, naprawdę imponujące szaleństwo.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pan pisze lepiej w Gazecie Slaskiej

   dohtor mjud (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 41

   smiac sie chce, bezstronny...bo z RASiu ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No nie

   bzan34 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 28

   bezstronny! ha,ha,ha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zapraszam do dyskusji na forum

   szymon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 44

   www.hanysy.pl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Program był , nudny ale choć w szczątkowy sposób pokazał co będzie wyeksponowane

   wnuk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 47

   w muzeum , chciałbym dowiedzieć się czy będzie tam też dział dotyczący niewolniczej zsyłki polskich obywateli wysłanych do pracy przymusowej na Śląsk . Pytam bo posiadam dokumenty i jeśli takowy...rozwiń całość

   w muzeum , chciałbym dowiedzieć się czy będzie tam też dział dotyczący niewolniczej zsyłki polskich obywateli wysłanych do pracy przymusowej na Śląsk . Pytam bo posiadam dokumenty i jeśli takowy dział będzie w muzeum to mogę je przekazać .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dr. Słupik vel dr. Shrek.

   Były Student (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 47

   Ty Schrek nie szalej.

   Jesteś związany z RAŚ czemu nie napiszesz tego wprost?

   W ch... lecieć to sobie możesz, że jesteś bezstronnym politologiem tam gdzie Cię nie znają.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski bełkot

   berek2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 28

   Brawo Panie Doktorze!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @były student

   tia... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 20

   Doktor Słupik jak czytam nie podpisuje się ,, bezstronny". Został jak rozumiem poproszony o komentarz więc skomentował i wierz mi mógł to zrobić dosadniej. Ten nieudany lincz był a/nieudany...rozwiń całość

   Doktor Słupik jak czytam nie podpisuje się ,, bezstronny". Został jak rozumiem poproszony o komentarz więc skomentował i wierz mi mógł to zrobić dosadniej. Ten nieudany lincz był a/nieudany b/niezrozumiały c/męczący. Popatrz jak zmęczony własnymi gośćmi gospodarz programu patrzy w kamerę w ostatnim ujęciu... zobaczyć to błędne spojrzenie....bezcenne....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proponuję

   studentka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 55

   panu aby pod swoimi felietonami podpisywał się pan jasno i konkretnie Słupik zwolennik RAŚ a nie bezstronny publi............ psia kość .Jest pan niewiarygodny


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @studentka

   boli..... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 39

   Boli jak w sprawie muzeum dla odmiany wypowiada się ktoś inny niż Woźniczka, Ukielski, Krzystyniak itd? A mnie się podoba że i po inne opinie DZ sięga.

   Zdjęcie autora komentarza
   studentka vs. doktor

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 19

   @studentka, dziewczę przyłóż się najpierw do nauki, zanim zaczniesz się wypowiadać na tematy, o których najwyraźniej nie masz bladego pojęcia.
   Krytyka powinna być merytoryczna, a nie personalna...rozwiń całość

   @studentka, dziewczę przyłóż się najpierw do nauki, zanim zaczniesz się wypowiadać na tematy, o których najwyraźniej nie masz bladego pojęcia.
   Krytyka powinna być merytoryczna, a nie personalna ("ad rem non ad personam").

   dr Euro, Silesia Superior zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ad rem

   Abdullah (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 45

   Politologowi nie wypada przynależeć do żadnej partii.

   Słupik to przede wszystkim członek RAŚ i zawsze to z niego wychodzi.

   Habilitacji jak nie było- tak nie ma.

   Ilość publikacji na te lata które...rozwiń całość

   Politologowi nie wypada przynależeć do żadnej partii.

   Słupik to przede wszystkim członek RAŚ i zawsze to z niego wychodzi.

   Habilitacji jak nie było- tak nie ma.

   Ilość publikacji na te lata które już na UŚL siedzi- niska. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A taki prof.Marek ma tych habilitacji pewnie 99 - i co z tego ?????

   Angelina Merkel :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

   j.w.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 17

   Raś to nie partia.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama