18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi czas wyboru i zmiany funduszy emerytalnych

Beata Sypuła
ARC
Kryzys finansowy zjadł połowę dziesięcioletnich zysków funduszy emerytalnych. Dlatego nadchodzi czas na trudną decyzję dla prawie 12 mln osób. Blisko 230 tys. Polaków, którzy rozpoczęli pracę w ostatnich miesiącach, do 10 stycznia 2009 roku powinno wybrać swój fundusz emerytalny.

W przeciwnym wypadku ZUS przydzieli je do jednego z OFE w drodze losowania. Z kolei 11,3 mln Polaków z rozpaczą patrzy na wyniki swojego OFE. Jeśli chcemy go zmienić teraz - najpóźniej do 25 stycznia musimy podpisać nową umowę. Co wybrać?

W styczniu o wyborze OFE musi zdecydować blisko 230 tys. osób, które rozpoczęły pracę w ostatnich miesiącach. Jeśli tego nie zrobią, ZUS sam wylosuje dla nich fundusz emerytalny, do którego powędruje co miesiąc 7,3 proc. naszej pensji brutto. Właściwy wybór jest istotny zwłaszcza w obliczu kryzysu finansowego. Przyszli emeryci stracili połowę zysków wypracowanych przez OFE.

- Turbulencje na rynku akcji zdarzały się już w przeszłości i nie można wykluczyć, że w perspektywie następnych kilkudziesięciu lat podobne sytuacje wydarzą się jeszcze kilkakrotnie - mówi Grzegorz Chłopek, wiceprezes zarządu ING PTE SA. - Gromadzenie kapitału na emeryturę trwa zazwyczaj przez około 40 lat, więc istotne jest to, czy dany fundusz ma stabilną formę i przynosi dobre rezultaty w długim okresie.

Chwilowe zawirowania rynkowe nie powinny więc mieć wpływu na nasze decyzje inwestycyjne, takie jak wybór OFE albo przeniesienie środków do innego funduszu. Czym jednak się kierować, by wybrać najlepiej? Przede wszystkim długoterminowymi wynikami inwestycyjnymi, od 1999 roku, czyli początku istnienia funduszy emerytalnych. W przyszłości różnice pomiędzy najlepiej i najgorzej zarabiającymi OFE będą miały duży wpływ na wysokość świadczenia. Tymczasem w losowaniu biorą udział jedynie te OFE, które posiadają co najwyżej 10-procentowy udział w rynku funduszy pod względem wysokości zarządzanych aktywów. Drugi warunek - osiągnęły stopę zwrotu wyższą niż średnia z dwóch ostatnich okresów rozliczeniowych, podawana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że z losowania są wykluczone największe i często najlepsze fundusze, które zarobiły najwięcej dla swoich członków.
W otwartych funduszach emerytalnych pieniądze gromadzi już 11,3 mln Polaków. Cztery razy w roku: w lutym, maju, sierpniu i listopadzie możemy zmienić fundusz na lepszy, zarabiający więcej dla swoich członków. Robi to co roku ponad ćwierć miliona Polaków. Mamy do tego prawo za darmo raz na dwa lata. Gdybyśmy chcieli zmienić nasz właśnie teraz - musimy podjąć decyzję do 25 stycznia. Czym się kierować?

- Powinniśmy poszukiwać funduszy, które w długim okresie, rok po roku, potrafią wypracować wyniki lepsze od konkurentów. Wybierajmy stabilność. Lepszy będzie fundusz, który w kolejnych latach zajmował 3-4 miejsce niż taki który raz jest na szczycie zestawień, a raz na dole - radzi Tomasz Publicewicz, ekspert portalu AnalizyOnline.

Nie warto ulegać pokusie niższej opłaty od składek. Publicewicz podkreśla, że przejdziemy na emeryturę za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Więcej dobrego dla przyszłej wartości konta emerytalnego zrobi wynik wyższy o pół punktu procentowego niż z o połowę niższą składką.

- Warto też poszukać rankingów mówiących o hipotetycznej wartości konta. Jest to lepszy sposób oceny produktu z regularnymi wpłatami, niż ocena wyników. Sprawdzajmy też, czy w naszym funduszu nie za często dochodzi do zmian zarządzających - dodaje ekspert AnalizyOnline.

Warto wiedzieć, że za "złowienie" jednej osoby agenci ubezpieczeniowi dostają od funduszu nawet 1 tys. zł. Takie pieniądze powodują, że wielu z nich zwyczajnie kłamie i gra na naszych emocjach.
- Pamiętajmy, że emocje nie są dobrym doradcą, podobnie jak agenci działający w myśl zasady, że każda sroka swój ogon chwali - radzi Publicewicz.

Wybór i zmiana OFE nie pochłonie wiele czasu. Można wysyłać SMS, zapisać się przez internet lub osobiście u przedstawiciela firmy. Każdy fundusz ma też infolinię, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!