Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie z kalendarza

Michał Wroński
Dr Andrzej Drogoń zaprezentował kalendarz. Pięciu z dwunastu bohaterów urodziło się w naszym regionie
Dr Andrzej Drogoń zaprezentował kalendarz. Pięciu z dwunastu bohaterów urodziło się w naszym regionie fot. Arkadiusz Gola
Nie gwiazdy rocka czy popularni aktorzy, lecz bohaterowie walki o polski Śląsk - oto twarze kalendarza na rok 2009, jaki wydał katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Trafi on do wszystkich szkół województwa śląskiego. W ten sposób IPN wraz ze Śląskim Kuratorium Oświaty chce w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej upamiętnić osoby, które podczas kampanii wrześniowej i w okresie hitlerowskiej okupacji nie zawahały się czynnie wystąpić przeciwko najeźdźcy.

Wśród zaprezentowanych w kalendarzu dwunastu postaci znalazł się Zygmunt "Walter" Janke - komendant śląskiego okręgu Armii Krajowej; Henryk Sławik, który organizował opiekę dla Żydów i polskich uchodźców na Węgrzech płacąc za to własnym życiem; zamęczony w Dachau ks. Emil Szramek - wieloletni proboszcz kościoła Mariackiego w Katow

icach, czy generał Jan Jagmin-Sadowski - dowodzący we wrześniu 1939 roku Grupą Operacyjną "Śląsk". Są zawodowi wojskowi - Tadeusz Semik, który we wrześniu 1939 r. dowodząc 151. kompanią forteczną "Węgierska Górka" przez dwa dni bronił tamtejszych fortyfikacji, poległy w bitwie pod Wyrami Władysław Kiełbasa - dowódca II batalionu 73. katowickiego pułku piechoty oraz Józef Adolf Pelc, który z kolei prowadząc I batalion 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu zginął 8 września pod Ciepielowem, a także partyzanci, jak chociażby walczący na Żywiecczyźnie kierownik Inspektoratu Południe Śląskiego Okręgu AK Antoni Płanik.

Jest wreszcie liczne grono działaczy harcerskich, którzy nie zrezygnowali z niepodległościowej działalności w latach okupacji - Adela Korczyńska, organizująca tajne harcerstwo w Katowicach i zarazem komendantka Wojskowej Służby Kobiet Śląskiego Okręgu AK, Józef Pukowiec - za swoją działalność aresztowany i zgilotynowany w Katowicach, zamordowany podczas publicznej egzekucji w Michałkowicach Józef Skrzek (zastępca dowódcy katowickiego inspektoratu Sił Zbrojnych Polski) oraz poległy w walce z niemiecką żandarmerią w Wiśle Józef Korol - komendant Okręgu Śląskiego Związku Walki Zbrojnej. Na kalendarzu znalazły się ich wizerunki wraz z krótką notką biograficzną.

"Pamiętnik śląski" został wydany w nakładzie czterech tysięcy egzemplarzy. Za pośrednictwem delegatur Kuratorium Oświaty, harcerzy i nauczycielskiej "Solidarności" mają one zostać rozdzielone między szkoły całego regionu.

- To ma być taka lekcja historii. Kalendarz nie ma bowiem zdobić ściany, lecz przypominać o ważnych wydarzeniach w naszej historii i postaciach zasłużonych dla walki o polskość Śląska - mówi Stanisław Faber, Śląski Kurator Oświaty.

- Powinien zatem wisieć nie w gabinecie dyrektora czy pokoju nauczycielskim, ale w miejscu, gdzie najwięcej osób ma szansę go zobaczyć - dodaje dr Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego oddziału IPN.

Jak zapowiada, kalendarz nie powinien być wyłącznie jednorazową inicjatywą instytutu z okazji okrągłej rocznicy wybuchu wojny (na tą okoliczność szykuje się zresztą sporo publikacji i konferencji naukowych). - Jeśli co roku uda nam się dołożyć do niego jedną, nową kartkę, to z czasem powstanie jakaś większa publikacja o charakterze albumu. Na Śląsku jest zaś tylu bohaterów dnia codziennego, iż na pewno wystarczy tych postaci do takiej publikacji - ocenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bohaterowie z kalendarza - Dziennik Zachodni